««Իմ քայլը» խմբակցությունը գործում է բավականին էֆեկտիվ». Փաշինյանը գոհ է խորհրդարանական մեծամասնության աշխատանքից
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում պատասխանում է քաղաքացիների՝ ամենից շատ հավանում ստացած հարցերին: Քաղաքացի Էդգար Հարությունյանի հարցը, որը վերաբերում է խորհրդարանական մեծամասնությանը, ստացել է 3500-ից ավելի հավանում։ Վերջինիս կարծիքով՝ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների մեծ մասն «անկապ դեմքեր» են։ «Արդյոք կարիք չկա՞ նրանց մեծ մասին տուն ուղարկելու»,- հարցրել է քաղաքացին: Երբ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանն ընթերցեց այս հարցը, Փաշինյանն ասաց, որ այս հարցը կարդալիս հիշել է իր պատգամավորական աշխատանքի տարիները, երբ շատերն իրեն էին քննադատում` ասելով, թե ինչ ես անում, միայն խոսում ես:
«Ես ուզում եմ մեր բոլորի ուշադրությունը հրավիրել նրա վրա, որ խորհրդարան երևույթն ի հայտ է եկել պառլամենտ բառից, որն, ըստ էության, նշանակում է խոսելու տեղ: Սա շատ կարևոր ինստիտուտ է ժողովրդավարության առումով, խորհրդարանը հենց այն տեղն է, որտեղ քաղաքական ուժերը պետք է մտքեր փոխանակեն, բանավեճ լինի: Այս առումով խոսելը խորհրդարանում իրականացվող հիմնական գործն է, ես էլ, նախարարներն էլ, երբ գնում ենք խորհրդարան, խոսում ենք: Շատ կարևոր է, որ խոսքի արժեքը չթերագնահատենք»,-ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով խորհրդարանական մեծամասնության հասեցին հնչող քննադատությանը՝ Փաշինյանն ասաց. «Առիթ ունեցել եմ ասելու, որ էսօրվա խորհրդարանի ընդհանուր առմամբ և մեծամասնության լավագույն գնահատականը տրվել է հարևան Ադրբեջանում, երբ մեր երկրում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո Ադրբեջանում որոշում կայացվեց անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Եվ դրա պաշտոնական հիմնավորումն էր, որ Ադրբեջանն ունի ավելի երիտասարդ և ժամանակակից պայմաններին ավելի համապատասխան խորհրդարան ձևավորելու կարիք»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանի խոսքով` Ադրբեջանի տեսանկյունից աշխարհում վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում փոխվել էր այն, որ Հայաստանում նոր խորհրդարան էր ձևավորվել` հիմնականում երիտասարդներից կազմված, որոնք միջազգային հարթակներում շատ լուրջ դիրքերից կարող են ներկայացնել Հայաստանը:
«Ես կարծում եմ, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը գործում է բավականին էֆեկտիվ, և դրա մասին է խոսում վիճակագրությունը։ ԱԺ մոնիտորինգ ծրագրի համաձայն` ԱԺ յոթերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի ընդունած օրենքների 30 տոկոսը հեղինակել է խորհրդարանը: Սա ԱԺ մոնիտորինգի շուրջ տասնամյա դիտարկումների ընթացքում գրանցած ամենաբարձ ցուցանիշն է: Պատգամավորների օրենսդրական գործունեությունը երբեք ավելի բարձր, արդյունավետ չի եղել: Ես` որպես երկու գումարումների պատգամավոր և դրանից առաջ որպես լրագրող, որը լուսաբանել է խորհրդարանի աշխատանքը, համարձակություն կունենամ ասելու, որ այս խորհրդարանը, որը ձևավորվել է ազատ, արդար ընտրություններով, իր որակով գերացանզում է առնվազն նախորդ մի քանի խորհրդարաններին: Եվ, բնականաբար, խորհրդարանական մեծամասնությունն առաջին հերթին, որովհետև առաջին հերթին մեծամասնությունն է ձևավորում խորհրդարանի իմիջը»,-ասաց նա:
Այնուամենայնիվ, վարչապետը մի դիտարկում կատարեց խորհրդարանական մեծամասնության աշխատանքի վերաբերյալ. խմբակցության ամենակարևոր խնդիրն է կայանալ որպես ամբողջական, գաղափարական հենքի վրա աշխատող քաղաքական թիմ: Փաշինյանի խոսքով` այս առումով կա լուրջ անելիք: Փաշինյանը նաև ընդգծեց` խորհրդարանական խմբակցությունն իրեն հպարտանալու շատ առիթներ է տվել, որոնցից մեկն էլ Սահմանադրական հանրաքվեի նշանակման հարցի քննարկումն էր։ Ըստ Փաշինյանի` այդ օրը բարձր մակարդակի քննարկում է եղել:

“Фракция “Мой шаг” действует довольно эффективно”: Никол Пашинян доволен работой парламентского большинства
Как уже сообщалось, премьер-министр Никол Пашинян сегодня в прямом эфире в Фейсбуке отвечает на вопросы граждан, получившие наибольшее число лайков. Эдгар Арутюнян, вопрос которого о парламентском большинстве набрал свыше 3500 лайков, высказал мнение о том, что большинство депутатов фракции “Мой шаг” составляют “непонятные личности”. “Разве нет необходимости отправить большинство из них по домам?” – спросил Э.Арутюнян.
Когда пресс-секретарь Пашиняна Мане Геворкян зачитала этот вопрос, премьер сказал, что этот вопрос напомнил ему годы работы депутатом, когда многие критиковали его, утверждая, что он ничего не делает, только говорит.
“Хочу обратить внимание всех на то, что слово “парламент”, по сути, означает “говорить”. Это очень важный институт демократии. Парламент – это именно то место, где политические силы должны обмениваться мыслями, дебатировать. Никогда нельзя недооценивать значение слова”,- сказал Пашинян.
Касаясь критики в адрес парламентского большинства, глава правительства отметил: “Я уже имел повод говорить о том, что наилучшую оценку сегодняшнему парламенту в целом и его политическому большинству в частности дали в соседнем Азербайджане, где после прошедших в нашей стране внеочередных парламентских выборов тоже решили провести внеочередные парламентские выборы. И официальное обоснование этого решения состояло в том, что Азербайджан нуждается в формировании более молодого и соответствующего современным условиям парламента”,- сказал Никол Пашинян.
“Я думаю, что фракция “Мой шаг” действует достаточно эффктивно, о чем свидетельствует статистика. Согласно программе мониторинга Национального Собрания, 30 процентов законов, принятых в ходе третьей сессии парламента седьмого созыва, разработаны депутатами. Это самый высокий показатель, зарегистрированный за почти десять лет проведения мониторинга НС. Я как бывший депутат парламента двух созывов, а до этого как журналист, освещавший работу парламента, могу смело сказать, что нынешний парламент, который был сформирован в результате свободных и справедливых выборов, по своему качеству превосходит парламенты как минимум нескольких созывов. Это, разумеется, относится в первую очередь к парламентскому большинству, поскольку именно оно формирует имидж парламента”,- отметил Никол Пашинян.
Вместе с тем премьер сказал, что самая важная задача фракции – состояться в качестве работающей на идейной основе политической команды.
Пашинян также подчеркнул, что парламентская фракция дала ему много поводов для гордости, одним из которых было обсуждение вопроса о назначении референдума по Конституции. По словам премьера, это было обсуждение очень высокого уровня.