Արցախում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման երկու նոր դեպք
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ այսօր թեստավորված երեք քաղաքացիներից երկուսի թեստավորման արդյունքը եղել է դրական:
Նրանցից մեկն ապրիլի 7-ին հաստատված վարակակրի հարսն է, ով ապրիլի 2-ից արդեն ինքնամեկուսացվել էր: Երկրորդը ՀՀ-ից Արցախ մուտք գործած ՀՀ քաղաքացի է, որի անհատական քարտի լրացման ժամանակ պարզվել է, որ եկել է ռիսկային բնակավայրից:
Այդ քաղաքացին ևս, մինչ թեստավորումը գտնվել է ինքնամեկուսացման մեջ, և առաջիկայում նրան տեղափոխելու են Հայաստանի Հանրապետություն: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հաստատված կորոնավիրուսի վարակով երկրորդ անձը, ունենալով Մոշաթաղ համայնքի գրանցում, մարտի 31-ին կայացած ընտրությունների օրը քվեարկել էր Միրիկի հարևան Մոշաթաղ համայնքում, այստեղ արդեն մի քանի օր է ուժեղացված ծառայություն են իրականացնում ԱՀ ԱՆ «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Քաշաթաղի շրջանային բաժնի մասնագետները, իսկ գյուղի բնակիչները պատասխանատուների հորդորով ինքնամեկուսացվել էին իրենց առանձնատներում:
Իրականացվող աշխատանքների մասին լրացուցիչ տեղեկություններ կհաղորդենք ավելի ուշ:
Կեղծ և չստուգված լուրերից խուսափելու համար կրկին կոչ ենք անում հետևել պաշտոնական լրահոսին, որը ներկայացվում է Արցախի Հանրապետությունում ձևավորված նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տեղեկատվական շտաբի միջոցով:

В Арцахе зарегистрированы два новых случая коронавирусного заболевания
Проведенное сегодня в Арцахе тестирование трех граждан показало два положительных и один отрицательный результат. Об этом сообщает официальный сайт Министерства здравоохранения Республики Арцах.
Положительным оказался тест невестки инфицированного ранее мужчины, у которого коронавирусное заболевание было выявлено 7 апреля. Однако он со 2 апреля находится в самоизоляции. Второй положительный результат показало тестирование приехавшего в Арцах гражданина Армении, который, как оказалось, прибыл из очага заражения.
Этот гражданин также находился в самоизоляции до тестирования и в ближайшее время будет отправлен в Армению.
Учитывая то обстоятельство, что второй инфицированный гражданин 31 марта участвовал в выборах по месту регистрации в общине Мошатаг, здесь уже несколько дней несут усиленное дежурство специалисты Кашатахского отделения ГНКО “Центр эпидемиологии и гигиены” Минздрава Республики Арцах. По их рекомендации местные жители самоизолировались в своих домах.
Минздрава Арцаха также призывает во избежание использования ложных и непроверенных данных следить за официальными сообщениями, которые распространяются посредством информационного штаба межведомственной комиссии по координации работ, направленных на профилактику распространения коронавируса нового типа.