Առճակատում «Յուքոմ»-ում. ավելի քան 500 աշխատակից կարող է գործազուրկ դառնալ, իսկ Խաչատրյանների բաժնեմասի վրա կալանք է դրվել
«Յուքոմ»-ի ավելի քան 500 աշխատակից աշխատանքից ազատման դիմում է գրել, որովհետև բաժնետերերի միջև առաջացած տարաձայնության պատճառով աշխատանքից ազատման դիմում է գրել նաև տեխնիկական անձնակազմը` տնօրեն Հայկ Եսայանի գլխավորությամբ:
Այս մասին մեզ ասաց աշխատանքից ազատման դիմում գրողներից մեկը, ով խնդրեց չհրապարակել իր անունը, որովհետև ինքը միակը չէ, և աշխատանքից ազատվողների թիվը գնալով մեծանում է, քանի որ աշխատակիցները վրդովված են տնօրինության` ղեկավար կազմի փոփոխության լուրերից և պատրաստ են նույնպես դիմումներ գրել:
Թե ինչ առճակատում է, դեռևս չեն հայտնում, սակայն մամուլում շրջանառվում է «Վեոն Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինի` «Յուքոմ»-ի ղեկավարությունը ստանձնելու լուրը:
Պետական ռեգիստրի տվյալներում երևում է, որ Խաչատրյանների բաժնեմասերի վրա կալանք է դրվել 2020 թվականի մարտի 27-ին: Մասնավորապես, արգելանք է դրվել Գուրգեն, Արտյոմ և Արամ Խաչատրյանների բաժնեմասերի վրա:
Արդյոք այս փաստը կապ ունի ստեղծված իրավիճակի հետ, թե ոչ, պարզել չհաջողվեց:
«Յուքոմ»-ի մարքեթինգի բաժնից հայտնեցին, որ այս պահին մեկնաբանություն չեն կարող տալ, գուցե քիչ ուշ ղեկավարությունն արդեն ասելիք ունենա:
Հիշեցնենք, որ մինչ «Յուքոմ»-«Վեոն Արմենիա» գործարքի բանակցություններն էին ընթանում, վերաձևակերպումներ և բաժնետերերի փոփոխություններ էին տեղի ունեցել «Յուքոմ»-ում։
Նախ՝ «Յուքոմ» ՍՊԸ-ն, որը «Յուքոմ» հեռահաղորդակցական ընկերության և ապրանքանիշի սեփականատերն էր, այլևս չի գործում։
Ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի տվյալներով` հունվարի 15-ին ՍՊԸ-ն գործունեությունը դադարեցրել է։ Նույն օրը «Յուքոմ»-ը վերագրանցվել է որպես փակ բաժնետիրական ընկերություն՝ նույն 24 մլն դրամին հասնող կանոնադրական կապիտալով։ Տնօրենը նույնն է մնացել՝ Հայկ Եսայանը։
Ընկերության բաժնետոմսերի տեղաբաշխումից երևում է, որ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի հարազատներն ընկերության ամենամեծ բաժնետերերն են։
Մասնավորապես` Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյաններն ունեն 11,9-ական տոկոս բաժնեմաս, վերջիններիս հորեղբոր որդին՝ Արամ Խաչատրյանը, տնօրինում է 24,34 % բաժնեմասը։ Այսինքն՝ Խաչատրյանների ընտանիքի ձեռքում այս պահին ողջ բաժնեմասի 48,14 % -ն է։
«Յուքոմ»-ի ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող Հայկ և Ալեքսանդր Եսայաններին մնացել է 2,97-ական % բաժնեմաս, միասին՝ 5,94 %։
«Տաշիր գրուպ»-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանին պատկանող ռուսաստանյան բաժնետիրական առևտրային «Ֆորա-բանկ»-ին մնացել է 10,5 %-ը:
Ընկերությունում նոր բաժնետեր է հայտնվել․ Սուրիկ Սիրակի Պողոսյանը դարձել է 6,3 %-ի սեփականատեր։ Վերջինս Տաշիրից է, ՀՀԿ անդամ է եղել, 2007թ. մայիսի 12-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր էր ընտրվել թիվ 32 ընտրատարածքից։ 2012-ին հեռացել է ՀՀԿ-ից։ Այժմ Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի տնօրենների խորհրդի կազմում է, ընդհանուր հարցերով տնօրենն է։ Նա Սամվել Կարապետյանի քրոջ ամուսինն է։
«Յուքոմ»-ի 29,09 %-ի բաժնետերը օֆշորային «ԱյՅու Թելեքոմյունիքեյթ» ՍՊԸ-ն է։ Ընթերցողներին հիշեցնենք, որ այս ընկերության բաժնեմասը նախկինում 49 % էր, սակայն հետզհետե նվազել է։ Կիպրոսում գրանցված ընկերության բաժնետերն էլ Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում գրանցված Darison Management Ltd-ն է, որի բաժնետերերին բացահայտել չի հաջողվում, քանի որ ԲՎԿ-ն խիստ գաղտնի օֆշորային գոտիներց մեկն է։
Կիպրոսյան ռեգիստրից տեղեկացել էինք, որ «ԱյՅու Թելեքոմյունիքեյթ» ՍՊԸ-ն 2019թ․ սեպտեմբերի 3-ին պայմանագիր է կնքել և վարկ վերցրել «HSBC–Հայաստան» բանկից՝ գրավադրելով ընկերության բաժնետոմսերը։ Գումարի չափը, սակայն, չի նշվում։
Հիշեցնենք, որ 2015թ․ հուլիսին «Յուքոմը» գնել էր նաև մեկ այլ օպերատորի՝ «Օրանժ Արմենիա»-ի ակտիվները և միավորել «Յուքոմ» ապրանքանիշի ներքո:
Նշենք, որ «Յուքոմը», այս տարվա առաջին երկու ամիսների տվյալներով, ունեցել է 1585 աշխատակից: Այսինքն` ընկերության աշխատակիցների մեկ երրորդն ազատման դիմում է գրել:

Конфронтация в “Юкоме”: более 500 сотрудников могут остаться без работы. На принадлежащую Хачатрянам долю компании наложен арест
Более 500 сотрудников компании “Юком” подали заявления об уходе. Это связано с тем, что из-за разногласий между акционерами уволиться решил весь технический персонал компании во главе с директором Айком Есаяном.
Об этом нам сообщил один из подавших заявление об увольнении сотрудников, который попросил не называть его имя. По словам нашего собеседника, число покидающих компанию постепенно увеличивается, поскольку сотрудники возмущены сведениями о смене руководящего состава “Юкома”.
Пока неизвестно, о какой конфронтации идет речь, однако в прессе циркулируют сведения о том, что руководителем “Юкома” будет назначен гендиректор компании “Веон Армения” Андрей Пятахин.
По данным госреестра, 27 марта 2020 г. на принадлежащую Хачатрянам долю компании “Юком” был наложен арест. В частности, под арестом находятся доли братьев Гургена, Артема и Арама Хачатрянов.
Нам не удалось выяснить, имеет ли отношение данный факт к сложившейся ситуации. В отделе маркетинга “Юкома” нам сказали, что пока не могут прокомментировать ситуацию, но отметили, что чуть позже руководство компании, возможно, даст разъяснения.
Напомним, что пока между компаниями “Юком” и “Веон Армения” шли переговоры в “Юкоме” происходили переоформление и смена акционеров.
Во-первых, перестало действовать ООО “Юком”, являвшееся собственником телекоммуникационной компании и бренда “Юком”.
15 января, согласно данным госреестра, деятельность ООО была прекращена. В тот же день “Юком” была перерегистрирована как закрытое акционерное общество с тем же уставным капиталом в 24 млн драмов. Директором компании остался Айк Есаян.
Из перераспределения акций следует, что самыми крупными акционерами компании остаются родственники бывшего председателя Комитета госдоходов и бывшего министра финансов Гагика Хачатряна.
В частности, Гургену и Артему Хачатрянам принадлежат по 11,9% акций, их двоюродному брату Араму Хачатряну - 24,34 %. То есть на данный момент в руках семьи Хачатрян сосредоточено 48,14% от всех акций компании.
Занимающие руководящие посты в “Юкоме” братья Айк и Александр Есаяны сохранили по 2,97%, или в целом 5,94%.
На долю российского акционерного коммерческого банка “Фора”, принадлежащего владельцу Группы компаний “Ташир” Самвелу Карапетяну, приходится 10,5%.
В “Юкоме” появился новый акционер - Сурик Сиракович Погосян, к которому перешли 6,3% акций компании. Погосян родом из Ташира. Ранее состоял в Республиканской партии, 12 мая 2007 г. был избран депутатом Национального Собрания от 32-го избирательного округа. В 2012 г. вышел из РПА. В настоящее время входит в состав директоров ЗАО “Электросети Армении”. Отметим, что Сурик Погосян – муж сестры Самвела Карапетяна.
29,09% акций компании “Юком” принадлежат офшорному ООО “Ай Ю Телекоммюникейт”. Напомним читателям, что ранее доля этой компании составляла 49%, однако со временем она сократилась. Акционером зарегистрированной на Кипре компании является зарегистрированная на Британских Виргинских островах компания “Darison Management Ltd”, акционеров которой установить не удается, поскольку БВО – одна из наиболее засекреченных офшорных зон.
По данным реестра Кипра, 3 сентября 2019 г. ООО “Ай Ю Телекоммьюникейт” оформило в банке “HSBC–Армения” кредит, заложив акции компании. Размер кредита не указан.
Напомним, что в июле 2015 г. “Юком” приобрела активы другого оператора связи – компании “Оранж Армения”, объединив их под брендом “Юком”.
Отметим, что по данным за первые два месяца этого года “Юком” имела 1585 сотрудников. Таким образом, заявления об освобождении от работы написала треть коллектива.