Արսեն Թորոսյանը՝ սահմանին պարտադիր թեստավորում անցկացնելու վերաբերյալ
Այսօր կայացավ ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նիստը, որին ներկա էր նաեւ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նիստի ժամանակ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը հարց ուղղեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին՝ հասկանալու, եթե կան բավարար քանակի թեստեր, ինչու սահմանին պարտադիր թեստավորում չի իրականացվում. «Ինչքան հասկացա երեկ 60 հազար թեստ ենք ստացել Չինաստանից, այսինքն՝ որոշակի ի վիճակի ենք կարգավորել այս խնդիրը։ Արդյոք ժամանակը չէ, որ մենք սահմանի վրա թեստավորում անցկացնենք եւ հենց սահմանից վարակ չբերենք, մանավանդ նման ռիսկեր կան բեռնափոխադրման դեպքերի ժամանակ», - հարցրեց Բագրատյանը։
Սերգեյ Բագրատյանը նշեց նաեւ, որ իրանական կողմը վտանգավոր է, քանի որ առավել շատ վարակակիրներ կան Իրանում, եւ խնդրեց, որ որոշում ընդունվի Իրանից եկող մեքենաները չհասնեն Երեւան, այլ բեռնաթափվեն Մեղրիում։ «Նախ մեր վարորդներն աշխատելու հնարավորություն կունենան, երկրորդ, մենք վարակի ռիսկը կնվազեցնենք», - խոսքը եզրափակեց Բագրատյանը։
Հարցին Թորոսյանը պատասխանեց, որ բեռները, որոնք գալիս են Երեւան, այն բեռներն են, որոնք հնարավոր չի դատարկել. պարունակում են բիտում, կլինկեր եւ ապակի։ «Երկրորդ տեսակի բեռները փոխանցվում են միջսահմանային գոտում, շփումը հասցված է մինիմալի, օրական թողունակությունը եթե չեմ սխալվում, Մեղրիի անցակետում 30 մեքենա է», - հավելեց առողջապահության նախարարը։
Ըստ նրա՝ փորձել են բոլոր բեռները տեղափոխել մեկ պահեստ, սակայն հսկողությունը դժվարացել է։ Նախարարը տեղեկացրեց, որ Իրանից եկած վարորդներից որեւէ մեկի մոտ չի արձանագրվել վարակ։ Հավելեց նաեւ, որ փորձել են սահմանն ամբողջությամբ փակել, բայց որոշակի ապրանքների անհրաժեշտությունից բացել են, հիմա բաց է գրեթե բոլոր ապրանքատեսակների համար, սակայն որոշակի քանակի մեքենաների համար։
«Այս սահմանն ավելի կառավարելի է , քան հյուսիսային սահմանը», - ասաց Թորոսյանը։
Բոլորին թեստավորելու վերաբերյալ հարցին պատասխանելիս ընդգծեց, որ չեն թեստավորում ոչ թե որ թեստ չունեն, այլ, որովհետեւ դա անիմաստ է բժշկագիտական տեսանկյունից։
Տեղեկացրեց, որ 60 հազար թեստը նվեր չէ, գնվել է բյուջետային փողերով, դրանք բոլորը պոլիմերազային շղթայական ռեակցիաների թեստեր են, որոնցից ամեն մեկն անելը տեւում է մոտավոր 5 ժամ, եւ արվում է բարձր պատրաստվածության լաբորատորիաներում, այդպիսի 6 լաբորատորիա կա նախարարության ենթակայության տակ, կա նաեւ 2 մասնավոր։
«Սահմանին թեստ անելը ոչ մի երաշխիք չի տալիս, որ նույն մարդու մոտ երեք օր հետո չի լինի հիվանդության դեբյուտ, որը կարտահայտվի մեկի մոտ հազով, մյուսի մոտ՝ արագ զարգացող թոքաբորբով։ Այս դեպքում բոլոր եկողները գնում են ինքնամեկուսացման, սա էլ ուրիշ պրոբլեմ է, որովհետեւ վարորդները ասում են, բա մեր բեռը ոնց տանենք», - նշեց նախարարը։
Արագ թեստերով թեստավորելու վերաբերյալ էլ նշեց, որ եթե օտարերկրյա քաղաքացու մոտ հայտնաբերվի վարակ, ապա կխնդրեն լքել Հայաստանը, իսկ Հայաստանի քաղաքացին նորից թեստ կհանձնի, քանի որ արագ թեստերը հաճախ ճիշտ չեն լինում։

Арсен Торосян об обязательном тестировании на границе
Сегодня состоялось заседание постоянной парламентской комиссии по здравоохранению и социальным вопросам, на котором присутствовал министр здравоохранения Арсен Торосян.
В ходе заседания депутат Сергей Багратян поинтересовался: если есть достаточное количество тестов, почему не проводится обязательное тестирование на границе?
“Как я понял, вчера мы получили из Китая 60 тысяч тестов, а значит, можем в какой-то степени отрегулировать эту проблему. Не пора ли начать проводить тестирование на границе, чтобы не завозить оттуда инфекцию, тем более, что риски имеются именно во время грузоперевозок?”- поинтересовался Багратян.
Депутат также отметил, что иранская сторона представляет особую опасность, поскольку именно в Иране очень много вирусоносителей. Он предложил принять решение о том, чтобы прибывающие из Ирана фуры не доезжали до Еревана, а разгружались сразу в Мегри. “Во-первых, и наши водители получат работу, и мы сократим риск заражения”,- сказал Сергей Багратян.
Арсен Торосян пояснил, что грузы, которые прибывают в Ереван, невозможно разгружать на пропускном пункте, поскольку речь идет о битуме, клинкере, стекле.
“Грузы второго типа передаются в межпограничной зоне, контакты сведены к минимуму. На Мегринском пропускном пункте находятся 30 автомобилей”,- добавил министр.
По его словам, попробовали доставить все грузы в один терминал, но оказалось, что в этом случае осуществлять за ними контроль труднее. Арсен Торосян сообщил, что ни у кого из иранских водителей коронавирус не был выявлен. Предприняли также попытку полностью перекрыть границу, но исходя из необходимости получения определенных грузов вынуждены были вновь ее разблокировать. Сейчас граница открыта почти для всех видов товаров, однако количество фур ограничено. Глава Минздрава также отметил, что эта граница более управляема, чем северная.
Отвечая на вопрос о проведении тотального тестирования, глава Минздрава подчеркнул, что это не делается не из-за нехватки тестов, а исходя из медицинской нецелеообразности.
А.Торосян сообщил, что полученные 60 тысяч тестов – не дар китайской стороны, за них заплачено из госбюджета. Результаты тестирования по этим тестам поступают примерно через 5 часов, процесс длится пять часов и проводится в специальных лабораториях. В подчинении Минздрава есть шесть таких лабораторий, еще две – частные.
“Тестирование на границе не дает никаких гарантий, что через три дня у данного чеовека не будет дебют болезни, который проявится у одного кашлем, у другого – быстро развивающейся пневмонией. В этом случае все приезжающие отправляются на самоизоляцию”,- отметил Арсен Торосян.
Относительно быстрых тестов министр сказал, что если они покажут коронавирус у иностранца, то его попросят покинуть Армению, а если у гражданина Армении, то он сдаст повторный тест, так как результаты быстрых тестов очень часто бывают неточными.