Արսեն Թորոսյան․ «Ունենալով ցածր թվեր՝ մենք ունենք աղբյուրների բազմազանություն»
«Վերջին օրերին տեսնում ենք, որ հաստատված դեպքերի թիվը հարաբերականորեն անկում է ապրել, և դա նաև հետևանք է արտակարգ դրության և վերջին երկու շաբաթվա ավելի խիստ սահմանափակ ռեժիմի, որը, սակայն, խնդիր ունի պահպանման։ Տեսնելով ցածր թվեր՝ չպետք է թուլանանք և լինենք ավելի հանգիստ՝ համարելով, որ ամեն ինչ հետևում է։ Ունենալով ցածր թվեր՝ մենք ունենք աղբյուրների բազմազանություն։ Հաստատված դեպքերը տարբեր աշխարհագրական և այլ աղբյուրներից են»։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 10-ին, տեղի ունեցած ասուլիսում, նախքան լրագրողների հարցերին պատասխանելը, հայտնեց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ կորոնավիրուսի փոխանցման շղթաները կոտրելու գործողությունները պետք է լինեն երկարատև։ Պատճառներից մեկն այն է, որ կորոնավիրուսի ինկուբացիոն շրջանը բավական երկարատև է, և այն դանդաղ է դուրս գալիս օրգանիզմից, նույնիսկ այն դեպքերում, երբ պացիենտը որևէ ախտանշաններ չունի։
«Հետևություններ անելու համար դեռ շատ վաղ է, պետք է չկորցնենք զգոնությունը և շարունակենք բոլոր գործողությունները նույնիսկ ավելի լայն թափ տալով նրան, ինչ արել ենք մինչ օրս։ Դա պացիենտների հայտնաբերումն է, նրանց թեստավորումն ու բուժումը, կոնտակտավորների մեկուսացումը և այդպես շարունակ մինչև կամ կլինի հիվանդության ամբողջական բուժումը, կամ կլինի պատվաստում։ Մինչև այդ մենք պետք է ունենանք կառավարելի թվով պացիենտներ։ Եթե հակառակը լինի, ապա կունենանք աղետալի իրավիճակ, երբ առողջապահական համակարգը չի կարողանա մեծ թվով պացիենտների բուժմամբ զբաղվել»,- նշեց Թորոսյանը։
Նախարարն ասաց, որ կորոնավիրուսով հիվանդության դեպքերի 80 %-ը չի պահանջում բուժում կամ պահանջում է բուժում տնային պայմաններում, և արդեն բազմաթիվ երկրներ անցել են այդ ռեժիմին, բայց Հայաստանը դեռ այդ ռեժիմին չի անցել։ Հետևաբար տնային կամ թեթև բուժումների համար դեղորայք չկա։
Անդրադառնալով այս օրերին աշխատող բուժաշխատողների ֆինանսավորմանը՝ նախարարը հայնտեց, որ կորոնավիրուսի դեմ պայքարող բուժաշխատողները պատշաճ ֆինանսավորվում են, հիմնականում՝ պետական բյուջեի միջոցներով։ Ֆինանսավորվում են նաև այնպիսի աղբյուրներից, ինչպիսիք են նվիրատվությունները։
Առողջապահության նախարարի խոսքով՝ մինչ օրս ներգրավված են 1700-ի հասնող բուժաշխատողներ Հայաստանի 9-ը հիմնական բուժհաստատություններից, պետք է հաշվի առնել նաև Շտապօգնության ծառայությունը, սահմանային անցակետերի մոտ գտնվող բժշկական կենտրոնները, որոնք հաճախ կասկածելի դեպքերի մեկուսացումով և ախտորոշմամբ են զբաղված։

Арсен Торосян: ”При наличии низких показателей имеем разнообразные источники инфицирования”
“В последние дни мы видим, что число подтвержденных случаев пошло на спад, что является следствием действия чрезвычайного положения и введенных в последние две недели более жестких ограничений. Однако проблемой является сохранение этого режима. Эти невысокие показатели не должны расслаблять нас и заставлять думать, что все уже позади. При наличии низких показателей мы имеем разнообразие источников заражения. Подтвержденные случаи свидетельствуют о разной географии и разных источниках инфицирования”,- заявил на пресс-конференции 10 апреля министр здравоохранения Арсен Торосян.
По его словам, действия, направленные на разрыв цепочек передачи коронавируса, должны быть продолжительными. Одна из причин в том, что инкубационный период коронвируса длится довольно долго, инфекция продолжает выходить из организма даже в тех случаях, когда пациент не имеет никаких симптомов.
“Делать выводы пока рано. Мы не должны терять бдительность. Необходимо продолжать все эти действия и даже с большим размахом. Речь идет о выявлении пациентов, их тестировании и лечении, изоляции контактировавших с ними лиц. Все эти действия нужно выполнять до окончательного излечения больных, либо до получения вакцины. А пока мы должны иметь управляемое число пациентов, в противном случае ситуация станет катастрофической, так как система здравоохранения не сможет заниматься лечением огромного числа пациентов”,- отметил министр.
По словам Торосяна, 80% случаев коронавирусного заболевания не требует лечения, либо требует, но в домашних условиях. Именно на такой режим перешли во многих странах. Однако Армения пока не предпринимает подобных шагов.
Касаясь финансирования работающих в эти дни врачей и остального медперсонала, Арсен Торосян сообщил, что ведущие борьбу с коронавирусом медицинские работники финансируются надлежащим образом и в основном из госбюджета. Однако есть и другие источники финансирования, в частности пожертвования.
По словам главы Минздрава, на сегодняшний день в борьбе с коронавирусом участвуют почти 1700 медработников из девяти основных медицинских учреждений страны. Следует учесть также врачей скорой помощи и медиков, работающих на пограничных пропускных пунктах, которые занимаются в основном изоляцией и диагностированием подозрительных случаев.