10 մլն ծառ տնկելու ժամկետը երկարացվում է մինչև 2021թ. վերջ
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը որոշել է 10 մլն ծառ տնկելու նախագծի ժամկետը երկարացնել և տեղափոխել 2021թ. վերջ։
Նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել` նշելով, որ նպատակային թիրախին հասնելու` 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ի ժամկետը տեղափոխվում է` հաշվի առնելով նոր կորոնավիրուսի տարածման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը, կարևորելով յուրաքանչյուրի առողջությունը, ինչպես նաև նկատի ունենալով հնարավոր ռիսկերը:
«Լիահույս ենք, որ ստեղծված իրավիճակը կշտկվի և մենք, այնուամենայնիվ, 2020թ. ընթացքում Հայաստանում կտնկենք 1.000.000 տնկի, որը նույնպես աննախադեպ է վերջին տարիների համար, իսկ արդեն 2021թ․ ամբողջությամբ կիրականացնենք նախաձեռնությունը, տնկելով ևս 10.000.000 տնկի։
Հույս ունենք, որ շուտով կհաղթահարենք ներկայիս մարտահրավերը և նոր եռանդով կվերսկսենք համահայկական ծառատունկի համալիր աշխատանքները։ Մինչ այդ, նախաձեռնության պլանավորման աշխատանքները հնարավորինս կիրականացվեն համաձայն նախապես մշակված քայլերի հաջորդականության»,- հայտնում է ՇՄՆ-ն:

Armenia has postponed a project to plant ten million trees this year.
The Ministry of the Environment issued a statement today that given the coronavirus state of emergency in Armenia the project will have to be postponed until late 2021.
In October 2019, Armenian PM Nikol Pashinyan announced the plan to plant ten million trees by October 2020.
‘Our government has developed a very ambitious plan, which should reach its peak by October 10, 2020. On that day we plan to plant 10 million trees in the Republic of Armenia, on the 10th day of the 10th month, which will symbolize the unity of 10 million Armenians around the Armenian statehood and the Republic of Armenia and in the Republic of Armenia," Pashinyan stated at the opening of the Global Innovation Forum on October 16, 2019.