Սրբազանը չի ընդունում փողերի լվացման և խարդախության վերաբերյալ մեղադրանքը
Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը երեկ Ազգային անվտանգության ծառայությունում ցուցմունք է տվել օֆշորի գործով։ «Հետք»-ի հետ զրույցում նրա պաշտպան Հովիկ Արսենյանն ասաց, որ իրենք ԱԱԾ-ում են եղել շուրջ 8 ժամ։ Հարցաքննության 4 ժամը լրանալուց և դադարից հետո այն նորից շարունակվել է։ Նավասարդ Կճոյանին ապրիլի 13-ին կանչել են ԱԱԾ ու մեղադրանք առաջադրել Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասերով՝ առանձնապես խոշոր չափով խարդախություն և փողերի լվացում։ Կճոյանը մեղադրանքը չի ընդունում։ Հովիկ Արսենյանը որոշ մանրամասներ է պատմել Կճոյանի ցուցմունքից և մեղադրանքից։
-Պարոն Արսենյան, ի՞նչ է ասել Նավասարդ Կճոյանը մեղադրանքի վերաբերյալ։
- Նա հայտնել է, որ այն ֆանտազիա է, իրականությանը բացարձակապես չի համապատասխանում, իր համար անհասկանալի է, թե ինչի՞ հիման վրա է նման մեղադրանք առաջադրվել իրեն։
-Ի՞նչու է ֆանտազիա, ի՞նչն է մասնավորապես անհասկանալի նրա համար։
-ԱԱԾ-ն ինձ զգուշացրել է գործի նյութեր չհրապարակելու վերաբերյալ, ուստի կարող եմ խոսել միայն մեղադրանքի մասին։ Զուտ սրբազանից խոսեմ․ ինքը Աշոտ Սուքիասյանի հետ քավոր-սանիկական հարաբերություններ է ունեցել, և որևէ շահադիտական նպատակ չի հետապնդել։ Նա որևէ առնչություն չունի քրեական գործում արծարծվող վարկ վերցված, գրավադրված գումարների հետ։ Նույն փաստական հանգամանքները 7-8 տարի առաջ էլ են եղել, ինչո՞ւ նրան այն ժամանակ մեղադրանք չի առաջադրվել։
-Նավասարդ Կճոյանը որևէ մեկի հետ առերսվե՞լ է քրեական գործի շրջանակներում։
-Ոչ, երկու օր առաջ ես նրա հետ առաջին անգամ գնացել եմ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ, միանգամից մեղադրանք են առաջադրել՝ տպած պատրաստ։
-ԱԱԾ-ի հաղորդագրության համաձայն ձեր պաշտպանյալն Աշոտ Սուքիասյանի հետ նախնական համաձայնությամբ, խարդախությամբ՝ իբրև Աֆրիկայի մայրցամաքում իրեն պատկանող ադամանդի հանքավայրերում 12 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով ներդրում կատարելու դեպքում արտադրողականությունը բարձրացնելու, արդյունահանված ադամանդի հումքը Հայաստանի Հանրապետությունում վերամշակելու և վաճառքի հանելու մտածածին պատրվակով, շահագրգռել է Փայլակ Հայրապետյանին հիշյալ ներդրումը կատարելու հարցում։
-Սրբազանը Փայլակ Հայրապետյանի հետ երբևիցե զրույց չի ունեցել որևէ թեմայի շուրջ։
-ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ նշվում է նաև, որ ձեռք են բերել Փայլակ Հայրապետյանի ու նրա մերձավորներին պատկանող 11 մլրդ 442 մլն դրամ ընդհանուր արժողությամբ, մի շարք անշարժ գույքերի նկատմամբ իրավունք, դրանց գրավադրմամբ ՀՀ առևտրային բանկից ստացել և անարգել տնօրինել են 3 մլրդ 664 մլն դրամին համարժեք 9 միլիոն ԱՄՆ դոլար և 361,5 միլիոն դրամ գումարի չափով վարկային միջոցներ և օֆշորային գոտում հիմնադրված ընկերություն միջոցով, որի 33% բաժնեմասը պատկանել է Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանին, hանցավոր եղանակով ստացված եկամուտներն օրինականացվել են։
- Աշոտ Սուքաիասյանն է եղել այն ընկերության տնօրենը, որը ստեղծվել է, և միշտ ասվում է, որ Կճոյանն ու Տիգրան Սարգսյանը դրանում բաժնետեր են։ Տիգրան Սարգսյանին և Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանին հետաքրքրիր չի եղել, թե այնտեղ ինչ ֆինանսական գործունեություն է ծավալում, ինչ պայմանագիր է կնքում, ով է գումար յուրացրել, ինչ է արել: Իմ պաշտպանյալն ընդամենը ստորագրել է, որ ընկերություն հիմնվի։ Կճոյանը ընկերությունում բաժնեմաս ունի, բայց դրանում կոպեկ չկա, չի էլ եղել, դա փաստաթղթերով էլ է երևում։
-Ձեր պաշտպնյալի մեղադրանքում շոշափվո՞ւմ է նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի անունը։
-Ոչ, չի շոշափվում։
-Ձեզ համար այդ հանգամանքը տարօրինակ չէ՞։
-Ինձ համար տարօրինակ չէ, թող ձեզ համար տարօրինակ լինի (ծիծաղում է-հեղ): Ես միշտ ԱԱԾ-ի քննչական դեպարտամենտի նկատմամբ հարգանք եմ տածել, շատ աշխատակիցների ճանաչում եմ, բայց այժմ այս գործով իրավական հարթությունում լրջություն չեմ տեսնում, սա հեղինակազրկել է ամբողջ քննչական դեպարատմենտին՝ ԱԱԾ-ով հանդերձ։ նրանք իրենց նախաձեռնությամբ այսպիսի բան չէին անի, իսկ թե այս ամենը որտեղից է գալիս, ուր է գնում և ինչ նպատակ է հետապնդում, չեմ կարողանում հասկանալ։ Ես միշտ էլ պայքարել եմ՝ ոչ միայն որպես իրավաբան, որ իսկապես ունենանք արդարադատություն, այնպիսի համակարգ, որ այս պահի իրավիճակներն ազդեցություն չունենան իրավական համակարգի վրա, բայց, դժբախտաբար ես այսօր նկատեցի նախկին իշխանությունների ձեռագիրը և մեծ ցավ եմ ապրում։

Primate of the Ararat Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Navasard Kjoyan refutes the swindling and money laundering charges levied against him on April 13, after being questioned for eight hours by Armenia’s National Security Service (NSS).
The charges stem from Kjoyan’s alleged involvement in a Cyprus offshore business deal involving powerful state and business player in Armenia that Hetq first wrote about in 2013. One of those players is former Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan.
Hetq spoke with Kjoyan’s lawyer, Hovik Arsenyan, regarding the April 13 interrogation of his client by the NSS and other maters related to the case.
Mr. Arsenyan, what did Navasard Kjoyan say about the charges?
He stated that it is a fantasy and does not correspond to reality at all. He doesn’t understand any of it, the basis on which the charges have been made.
Why a fantasy? What, specifically, doesn’t he understand?
The NSS warned me not to publicize case materials, so I can only speak about the charges. Let me just talk about the bishop ․ He’s the godfather of Ashot Sukiasyan, and he did not pursue any personal goal. He has nothing to do with the loans taken and pledged in the criminal case. The same factual circumstances existed 7-8 years ago, why was he not charged at that time?
Has Kjoyan met with anyone within the framework of the criminal case?
No. I went with him to the NSS Investigation Department for the first time two days ago. They immediately charged him. The charges were already printed up.
According to the NSS, your client, in prior agreement with Ashot Sukiasyan, deceived and frauded businessman Paylak Hayrapetyan into investing $12 million in the diamond mines Sukiasyan allegedly owned in Africa. Hayrapetyan was told the money was to be used to increase production and to send the raw material to Armenia for processing.
His Holiness has never had a conversation with Paylak Hayrapetyan on any topic.
The NSS statement also states that they acquired the rights to property, valued at 11.442 billion drams, owned by Paylak Hayrapetyan and his relatives, and used the real estate as collateral to secure loans of 3.664 billion drams ($9million) and 361.5 million drams. The money was then deposited in an offshore created specifically for money laundering. The NSS says that Kjoyan owned 33% of the company.
Ashot Sukiasyan was the director of the company that was established. It’s always been said that Kjoyan and Tigran Sargsyan were shareholders. Tigran Sargsyan and Archbishop Navasard Kjoyan were not interested in the financial dealings of the company, what contracts were signed, or who was embezzling. My client just signed a document to create a company. Kjoyan has a share in the company, but there’s no money in it, not even a penny. There has never been, and the documents prove this.
Is the name of former Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan referred to in the charges against your client?
No.
Don’t you find this odd?
It's not strange for me, let it be strange for you (laughs). I have always had respect for the NSS Investigation Department, I know many employees there.
Nevertheless, I do not see any basis for this case from a legal perspective. This has discredited the entire investigative department, together with the NSS. They would not have done such a thing on their own initiative, and I cannot understand where all this is coming from, where it is going and what the goal is
I have always fought, not only as a lawyer, to have justice and a system not influenced by the developments of the day. Unfortunately, I noticed the handwriting of the former authorities today and I am in great pain.