Ովքեր են Փայլակ Հայրապետյանի ունեզրկման հեղինակները. օֆշորային եռյակը
Կիպրոսում գրանցված «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» օֆշորային ընկերության բաժնետերերն են ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Արարատյան թեմի առաջնորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը եւ «ադամանդագործ» Աշոտ Սուքիասյանը (տես ներքեւում): Այս ընկերությունն ուղղակի առնչություն ունի գործարար Փայլակ Հայրապետյանի ունեզրկման հետ:
Աշոտ Սուքիասյանը 2010թ. հունիսի 25-ից մինչև 2011թ. հունիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում «Ամերիաբանկ» ՓԲ ընկերությունից մաս-մաս ստացել է 10 միլիոն 700 հազար ԱՄՆ դոլար վարկ: Բայց վարկի դիմաց նա բանկում գրավադրել է գործարար Փայլակ Հայրապետյանին եւ նրա որդուն պատկանող ընկերությունները:
Ստանալով գումարը՝ Աշոտ Սուքիասյանը չի կատարել վարկային պայմանագրերով ու բիզնես-ծրագրով նախատեսված պարտավորությունները, բայց սա չի խանգարել, որ «Ամերիաբանկ»-ն անարգել շարունակի գումարները փոխանցել Կիպրոսում գրանցված մի քանի ընկերությունների բանկային հաշվեհամարներին:
«Ամերիաբանկը» «Ձորագյուղ» ա/կ-ի հանձնարարականներով վերջինիս բանկային հաշվեհամարին փոխանցված վարկի գումարներից շուրջ 9 մլն 370 հազար 450 ԱՄՆ դոլար փոխանցել է Կիպրոսի «HELLENIC BANK PUBLIK COMPANY»-ի մի քանի օֆշորային ընկերությունների հաշվեհամարներին: Վարկային միջոցները փոխանցվել են.
1. «A.B.S. GLOBAL LIMITED» ՍՊԸ-ին՝ 7 մլն 20 հազար 450 դոլար,
2. «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» ՍՊԸ-ին՝ 350 հազար դոլար,
3. «STR EMERALD LIMITED» ՍՊԸ-ին՝ 2 մլն դոլար:
Ներկայացնենք ուշագրավ եւս մեկ փաստ: Կիպրոսի օֆշորային ընկերություններին փոխանցված գումարների մի մասը նույն ժամանակահատվածում հետ է փոխանցվել «Ձորագյուղ» ա/կ-ի՝ «Ամերիաբանկի» հաշիվներին: Մասնավորապես՝ «STR EMERALD LIMITED»-ը փոխանցել է 3 մլն 233 հազար, իսկ «WLISPERA HOLDINGS LIMITED»-ը՝ 2 մլն 99 հազար 773 դոլար:
Իսկ ո՞վ է Աշոտ Սուքիասյանը: Հայաստանյան լրատվամիջոցներում տարբեր առիթներով հիշատակումներ են եղել նրա մասին: Դրանցից մեկի համաձայն՝ նրա քավորը Արարատյան թեմի առաջնորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանն է, եւ Կճոյանին թանկարժեք «Բենթլի» ավտոմեքենան նվիրել է հենց Աշոտ Սուքիասյանը:
«Ձորագյուղ» ա/կ-ն հավասար բաժնեմասերով պատկանում է Աշոտ Սուքիասյանին, նրա կնոջն ու դստերը: Հայտնի է, որ նա բազմաթիվ մարդկանց պարտք է ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ Աֆրիկայում եւ Ռուսաստանում: Այժմ վերջինս ընտանիքով լքել է Հայաստանը: Առայժմ մեզ չի հաջողվել կապ հաստատել նրա հետ:
Ոստիկանությունում վերը նշված վարկային պատմության առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, սակայն որեւէ մեկի նկատմամբ դեռեւս մեղադրանք առաջադրված չէ: Հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրածներից մեկն էլ գործարար Փայլակ Հայրապետյանն է: Նա պատմում է, թե ինչպես է հայտնվել այս պատմության կիզակետում ու կանգնել ունեզրկման եզրին:
«2009 թ. Հայաստանում ադամանդագործության եւ ոսկերչության զարգացման պետական ծրագրի շրջանակներում հիմնեցի ձեռնարկություն եւ բացեցի 400 աշխատատեղ: Մեծ գումարներ ծախսեցի՝ 3,5 մլն դոլար, կառուցեցի գործարան եւ հիմնեցի ուսումնարան՝ մասնագետների պատրաստման համար: Մեկ էլ մի օր ինձ զանգեց Էկոնոմիկայի նախարարության Առևտրի և շուկաների կարգավորման վարչության պետ Գագիկ Քոչարյանը եւ կանչեց վարչապետի մոտ՝ ոլորտին վերաբերող շտապ խորհրդակցության»,- պատմում է Փայլակ Հայրապետյանը:
Վերջինս նշում է, որ երբ հասել է նախարարություն, վարչապետն արդեն խորհրդակցությունից դուրս էր եկել, ու նրան հանդիպել է աստիճանահարթակին: Մտել է խորհրդակցական սենյակ, նստած են եղել էկոնոմիկայի այն ժամանակվա նախարար Ներսես Երիցյանը, նրա կողքին՝ Արարատյան թեմի առաջնորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը, իսկ մյուս կողքին՝ Աշոտ Սուքիասյանը:
Նախարարը հանդիպմանը ներկա ոսկերչության եւ ադամանդագործության ոլորտում գործող 23 արդյունաբերական կազմակերպությունների ղեկավարներին տեղեկացրել է, որ ՌԴ-ն Հայաստանին տրամադրելիք 500 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկից 100 միլիոնը հատկացնելու է ադամանդի հումքի տեսքով: Ընդ որում՝ Ռուսաստանը համաձայնվել է, որ մեր երկիրը վարկի տվյալ մասը վերադարձնի հենց ապրանքի՝ մշակված ադամանդի տեսքով: Նախարարը ներկայացրել է Կառավարության պահանջը՝ խորհրդակցությանը ներկա արդյունաբերողներն այս վարկավորման շրջանակներում պետք է աշխատանքով ապահովեն 10 հազար մարդու:
«Մեկ էլ նախարարը խոսքը փոխանցեց Աշոտ Սուքիասյանին, եւ նա ասաց, որ ինքը Աֆրիկայի Սիերա Լեոնե պետությունում ոսկու եւ ադամանդի հանքեր ունի եւ պատրաստ է բարձրորակ հումքով ապահովել Ռուսաստանի առաջարկածից 15 տոկոսով էժան,- պատմում է գործարար Հայրապետյանը,- բոլորն ուրախացան, Երիցյանը, թե՝ ընկերներ, մեզ ձեռնտու է: Պայմանավորվեցինք, եւ 20 օր հետո Աշոտը բերեց ադամանդի հումքի նմուշը: Այս հանդիպմանն արդեն ներկա էին 17-18 գործարար, բոլորն իրենց մասնագետներով էին եկել: Իսկապես ադամանդի հումքի որակը շատ բարձր էր»:
Սուքիասյանը, սակայն, նշել է, որ հայ գործարարներին տարիներ շարունակ նման հումք կարող է մատակարարել, եթե իր աֆրիկյան հանքերում 12 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում կատարվի՝ անհրաժեշտ տեխնիկա ձեռք բերելու համար: Հանդիպման մասնակիցներն Առևտրի և շուկաների կարգավորման վարչության պետ Գագիկ Քոչարյանի ուղեկցությամբ գնացել են «ԱրմՍվիսԲանկ»:
«Քանի որ նման մաշտաբի պետական ծրագիր էր, ես էլ ներկաներից տարիքով ամենամեծն էի, ասացի, որ կարող եմ միանգամից իմ գույքը գրավադրել, որպեսզի մյուսներն էլ ամեն մեկն առանձին-առանձին իր ունեցածը գրավ չդներ: Ժամկետն էլ երկար չէր՝ 3 տարով պետք է վարկը տրվեր»,- պատմում է Փայլակ Հայրապետյանը:
Որոշ ժամանակ անց Աշոտ Սուքիասյանը տեղեկացրել է, որ «ԱրմՍվիսբանկը» հրաժարվել է վարկը տրամադրելուց, սակայն վարչապետի, նախարար Երիցյանի եւ արքեպիսկոպոս Կճոյանի միջնորդությամբ անհրաժեշտ գումարները համաձայնվել է տրամադրել «Ամերիաբանկը»: Աշոտ Սուքիասյանն իրեն տրված լիազորագրով «Ամերիաբանկում» գրավադրել է Փայլակ Հարյապետյանին պատկանող մոտ 33 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով գույքը եւ բանկից ստացել 10,7 մլն դոլարի վարկ:
«Բիզնես ծրագիրը, որի հիման վրա բանկը գումարները տվել է, կազմել է հենց «Ամերիաբանկը»: Դրա համար Աշոտ Սուքիասյանը վճարել է 6 հազար դոլար»,- ասում է Փ. Հայրապետյանը:
Նշյալ բիզնես նախագիծը շատ նման է 2008 եւ 2013 թթ. ՀՀ կառավարության ծրագրերին: Սա եւս մի հավակնոտ ծրագիր է, եւ այս դեպքում խոսքը «Հայաստանը աշխարհը ադամանդի հղկման և վաճառքի կենտրոններից մեկը դարձնելու» մասին է: Իհարկե, այս անգամ խոստացողը վարկառուն է, ըստ բիզնես նախագծի՝ «Ձորաղբյուր» ՍՊԸ-ն: Մինչդեռ բանկը գումարները փոխանցել է նույնանուն ա/կ-ին, մի անուն, որի մասին բիզնես նախագծում ընդհանրապես ոչ մի նշում չկա:
Ինչո՞ւ կամ ո՞ւմ հանձնարարականով է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն այս կերպ վարվել: Ինչո՞ւ չի վերահսկել, թե ինչի վրա են ծախսվել վարկային միջոցները, մանավանդ, որ գումարը փոխանցել է մաս-մաս եւ կարող էր, ասենք, 7-րդ փոխանցումը չկատարել ու վարկի տրամադրումը կասեցնել, քանի որ նախորդ 6 փոխանցումներից եւ ոչ մեկով վարկառուն որեւէ պարտավորություն չէր կատարել: Ավելին՝ բանկը «աչք է փակել» այն հանգամանքի վրա, որ իր փոխանցած գումարների մի մասը նորից հետ է փոխանցվել հենց «Ամերիաբանկում» բացված՝ «Ձորաղբյուր» ա/կ-ի հաշվեհամարներին: Ի հեճուկս այս ամենի՝ «Ամերիաբանկը» սեփականության իրավունքով իր անունով է գրանցել Փայլակ Հայրապետյանին պատկանող գրավադրված ամբողջ գույքը:

The murky dealings of WLISPERA HOLDINGS LIMITED, an offshore company registered in Cyprus, reveals how elements of Armenia’s powerful state, church and business sectors have been able to operate in tandem in the pursuit of their own economic interests.
The company has three equal shareholders - RA Prime Minister Tigran Sargsyan, Primate of the Ararat Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Navasard Kjoyan and Ashot Sukiasyan.
WLISPERA (WHL) is directly connected to a case involving the seizure of assets belonging to businessman Paylak Hayrapetyan.
From June 25, 2010 to June 15, 2011, Ashot Sukiasyan received periodic loans of $10.7 million from AmeriaBank. As collateral, however, he used companies owned by Paylak Hayrapetyan and the latter’s son.
Receiving the money, however, Sukiasyan failed to abide by the loan agreement conditions and the business plan he had presented. But this didn’t prevent AmeriaBank to continue freely transferring amounts to several bank accounts owned by companies registered in Cyprus.
According to instructions of the Dzoragyugh Production Cooperative, AmeriaBank wired some $9,370,450 of the loan monies transferred to the cooperative’s bank account to the accounts of several offshore companies held at the Hellenic Bank Publik Company of Cyprus. The loan monies were transferred to:
- A.B.S. GLOBAL LIMITED- $7,020,450
- WLISPERA HOLDINGS LIMITED- $350,000
- STR EMERALD LIMITED- $2,000,000
Let us present another interesting fact. A portion of the amounts transferred to the Cyprus offshore accounts, were transferred back during the same time period to the Dzoragyugh Production Cooperative accounts at AmeriaBank.
In particular, $3,233,000 was transferred to STR EMERALD and $2,099,733 to WLISPERA.
So who is Ashot Sukiasyan? The press in Armenia has reported about him on various occasions. According to one report, his godfather is Ararat Primate Archbishop Navasard Kjoyan and that it was Sukiasyan who gave an expensive Bentley automobile to the clergyman.
Shares of the Dzoragyugh cooperative are equally owned by Sukiasyan, his wife and daughter. It is well-known that he owes a great deal of money to people not only in Armenia, but also in Africa and Russia.
He and his family have since left Armenia. Our efforts to contact Sukiasyan failed.
The police in Armenia have launched a criminal case regarding the abovementioned loan story, but no one has yet been charged with anything.
Paylak Hayrapetyan was one of those who reported the crime and tells how he got caught up in the mess in which his assets are on the verge of being seized.
“In 2009, when the Armenian government was pushing a plan to develop the diamond and jewellery sector in the country, I invested $3.5 million and launched a business employing 400. I built a factory and a trade school to prepare craftspeople. One day, I received a call from Gagik Kocharyan, then the head of the Trade and Market Regulatory Department at the Ministry of Economics. He invited me to see the minister on an urgent matter regarding sector consultation,” says Hayrapetyan.
Hayrapetyan says that when he arrived at the ministry, the prime minister had already exited the consultation. The two met on the stairway landing. He entered the consultation room and then Economic Minister Nerses Yeritsyan was seated. On one side was Archbishop Kjoyan, and on the other, Ashot Sukiasyan.
At the meeting, the minister told the heads of 23 diamond and jewellery manufacturers that $100 million of the $500 million loan to be given by Russia would be allocated in the form of raw diamonds. Moreover, Russia had agreed that Armenia would repay this amount in the form of cultivated diamonds. The minister presented the demand of the government to the manufacturers at the meeting; namely that they would have to employ 10,000 as part of the loan deal.
“Then the minister gave the floor to Ashot Sukiasyan who said that he owned mines in Sierra Leone in Africa and that he was ready to provide quality raw material 15% cheaper than the Russian offer, Hayrapetyan said. “Everyone was happy about this, Yeritsyan and his friends. They agreed and twenty says later Ashot brought a sample of the material. At this meeting there were some 17-18 businessmen present. They had brought experts with them. It turns out that the diamond material was indeed high quality.”
Sukiasyan, however, noted that he could supply Armenian businessmen with such material for years on end if a $12 million investment was made in his African mines to purchase some necessary equipment. Those present at the meeting, escorted by Trade and Market Regulatory Department at the Ministry head Gagik Kocharyan, then went to ArmSwissBank.
“Since it was such a large-scale government project and I was the eldest of those present, I said that I would be able to immediately place my property as collateral so that the others wouldn’t have to do so individually. The duration wasn’t that long, just three years,” recounts Paylak Hayrapetyan.
Sometime later, Ashot Sukiasyan said that ArmSswissBank had refused to grant the loan, but that with the intercession of the prime minister, Minister Yeritsyan and Archbishop Kjoyan, AmeriaBank had agreed to loan the money.
Sukiasyan placed $33 million worth of property belonging to Paylak Hayrapetyan as collateral with the bank and received a $10.7 million loan.
“The business plan, on which the loan was given, was drafted by AmeriaBank. Sukiasyan paid $6,000 for the plan,” says Hayrapetyan.
The plan was very similar to the government’s plans of 2008 and 2013. It too was a grandiose plan that envisaged turning Armenia into a world center for the polishing and sale of diamonds. Of course, this time, it was the debtor, Dzoraghbyur Ltd., making such a promise according to the business plan. All the while, the bank transferred monies to a production cooperative bearing a similar name never noted in the original business plan.
Thus, the question arises as to why, and upon whose orders, did AmeriaBank conduct such transcations? Why didn’t it monitor the expenditures of the loan, especially since the amounts were given in installments? The bank could have, for example, stopped the seventh instalment given that the debtor hadn’t performed any of its obligations regarding the previous six. Furthermore, the bank “closed its eyes” to the fact that a portion of the loan amounts had been transferred back to an account that Dzoraghbyur Production Cooperative had opened in AmeriaBank.
Surprisingly, despite all this, AmeriaBank took title to all the property seized from Paylak Kayrapetyan.