Ովքեր են Փայլակ Հայրապետյանի ունեզրկման հեղինակները. օֆշորային եռյակը
Կիպրոսում գրանցված «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» օֆշորային ընկերության բաժնետերերն են ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Արարատյան թեմի առաջնորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը եւ «ադամանդագործ» Աշոտ Սուքիասյանը (տես ներքեւում): Այս ընկերությունն ուղղակի առնչություն ունի գործարար Փայլակ Հայրապետյանի ունեզրկման հետ:
Աշոտ Սուքիասյանը 2010թ. հունիսի 25-ից մինչև 2011թ. հունիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում «Ամերիաբանկ» ՓԲ ընկերությունից մաս-մաս ստացել է 10 միլիոն 700 հազար ԱՄՆ դոլար վարկ: Բայց վարկի դիմաց նա բանկում գրավադրել է գործարար Փայլակ Հայրապետյանին եւ նրա որդուն պատկանող ընկերությունները:
Ստանալով գումարը՝ Աշոտ Սուքիասյանը չի կատարել վարկային պայմանագրերով ու բիզնես-ծրագրով նախատեսված պարտավորությունները, բայց սա չի խանգարել, որ «Ամերիաբանկ»-ն անարգել շարունակի գումարները փոխանցել Կիպրոսում գրանցված մի քանի ընկերությունների բանկային հաշվեհամարներին:
«Ամերիաբանկը» «Ձորագյուղ» ա/կ-ի հանձնարարականներով վերջինիս բանկային հաշվեհամարին փոխանցված վարկի գումարներից շուրջ 9 մլն 370 հազար 450 ԱՄՆ դոլար փոխանցել է Կիպրոսի «HELLENIC BANK PUBLIK COMPANY»-ի մի քանի օֆշորային ընկերությունների հաշվեհամարներին: Վարկային միջոցները փոխանցվել են.
1. «A.B.S. GLOBAL LIMITED» ՍՊԸ-ին՝ 7 մլն 20 հազար 450 դոլար,
2. «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» ՍՊԸ-ին՝ 350 հազար դոլար,
3. «STR EMERALD LIMITED» ՍՊԸ-ին՝ 2 մլն դոլար:
Ներկայացնենք ուշագրավ եւս մեկ փաստ: Կիպրոսի օֆշորային ընկերություններին փոխանցված գումարների մի մասը նույն ժամանակահատվածում հետ է փոխանցվել «Ձորագյուղ» ա/կ-ի՝ «Ամերիաբանկի» հաշիվներին: Մասնավորապես՝ «STR EMERALD LIMITED»-ը փոխանցել է 3 մլն 233 հազար, իսկ «WLISPERA HOLDINGS LIMITED»-ը՝ 2 մլն 99 հազար 773 դոլար:
Իսկ ո՞վ է Աշոտ Սուքիասյանը: Հայաստանյան լրատվամիջոցներում տարբեր առիթներով հիշատակումներ են եղել նրա մասին: Դրանցից մեկի համաձայն՝ նրա քավորը Արարատյան թեմի առաջնորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանն է, եւ Կճոյանին թանկարժեք «Բենթլի» ավտոմեքենան նվիրել է հենց Աշոտ Սուքիասյանը:
«Ձորագյուղ» ա/կ-ն հավասար բաժնեմասերով պատկանում է Աշոտ Սուքիասյանին, նրա կնոջն ու դստերը: Հայտնի է, որ նա բազմաթիվ մարդկանց պարտք է ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ Աֆրիկայում եւ Ռուսաստանում: Այժմ վերջինս ընտանիքով լքել է Հայաստանը: Առայժմ մեզ չի հաջողվել կապ հաստատել նրա հետ:
Ոստիկանությունում վերը նշված վարկային պատմության առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, սակայն որեւէ մեկի նկատմամբ դեռեւս մեղադրանք առաջադրված չէ: Հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրածներից մեկն էլ գործարար Փայլակ Հայրապետյանն է: Նա պատմում է, թե ինչպես է հայտնվել այս պատմության կիզակետում ու կանգնել ունեզրկման եզրին:
«2009 թ. Հայաստանում ադամանդագործության եւ ոսկերչության զարգացման պետական ծրագրի շրջանակներում հիմնեցի ձեռնարկություն եւ բացեցի 400 աշխատատեղ: Մեծ գումարներ ծախսեցի՝ 3,5 մլն դոլար, կառուցեցի գործարան եւ հիմնեցի ուսումնարան՝ մասնագետների պատրաստման համար: Մեկ էլ մի օր ինձ զանգեց Էկոնոմիկայի նախարարության Առևտրի և շուկաների կարգավորման վարչության պետ Գագիկ Քոչարյանը եւ կանչեց վարչապետի մոտ՝ ոլորտին վերաբերող շտապ խորհրդակցության»,- պատմում է Փայլակ Հայրապետյանը:
Վերջինս նշում է, որ երբ հասել է նախարարություն, վարչապետն արդեն խորհրդակցությունից դուրս էր եկել, ու նրան հանդիպել է աստիճանահարթակին: Մտել է խորհրդակցական սենյակ, նստած են եղել էկոնոմիկայի այն ժամանակվա նախարար Ներսես Երիցյանը, նրա կողքին՝ Արարատյան թեմի առաջնորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը, իսկ մյուս կողքին՝ Աշոտ Սուքիասյանը:
Նախարարը հանդիպմանը ներկա ոսկերչության եւ ադամանդագործության ոլորտում գործող 23 արդյունաբերական կազմակերպությունների ղեկավարներին տեղեկացրել է, որ ՌԴ-ն Հայաստանին տրամադրելիք 500 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկից 100 միլիոնը հատկացնելու է ադամանդի հումքի տեսքով: Ընդ որում՝ Ռուսաստանը համաձայնվել է, որ մեր երկիրը վարկի տվյալ մասը վերադարձնի հենց ապրանքի՝ մշակված ադամանդի տեսքով: Նախարարը ներկայացրել է Կառավարության պահանջը՝ խորհրդակցությանը ներկա արդյունաբերողներն այս վարկավորման շրջանակներում պետք է աշխատանքով ապահովեն 10 հազար մարդու:
«Մեկ էլ նախարարը խոսքը փոխանցեց Աշոտ Սուքիասյանին, եւ նա ասաց, որ ինքը Աֆրիկայի Սիերա Լեոնե պետությունում ոսկու եւ ադամանդի հանքեր ունի եւ պատրաստ է բարձրորակ հումքով ապահովել Ռուսաստանի առաջարկածից 15 տոկոսով էժան,- պատմում է գործարար Հայրապետյանը,- բոլորն ուրախացան, Երիցյանը, թե՝ ընկերներ, մեզ ձեռնտու է: Պայմանավորվեցինք, եւ 20 օր հետո Աշոտը բերեց ադամանդի հումքի նմուշը: Այս հանդիպմանն արդեն ներկա էին 17-18 գործարար, բոլորն իրենց մասնագետներով էին եկել: Իսկապես ադամանդի հումքի որակը շատ բարձր էր»:
Սուքիասյանը, սակայն, նշել է, որ հայ գործարարներին տարիներ շարունակ նման հումք կարող է մատակարարել, եթե իր աֆրիկյան հանքերում 12 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում կատարվի՝ անհրաժեշտ տեխնիկա ձեռք բերելու համար: Հանդիպման մասնակիցներն Առևտրի և շուկաների կարգավորման վարչության պետ Գագիկ Քոչարյանի ուղեկցությամբ գնացել են «ԱրմՍվիսԲանկ»:
«Քանի որ նման մաշտաբի պետական ծրագիր էր, ես էլ ներկաներից տարիքով ամենամեծն էի, ասացի, որ կարող եմ միանգամից իմ գույքը գրավադրել, որպեսզի մյուսներն էլ ամեն մեկն առանձին-առանձին իր ունեցածը գրավ չդներ: Ժամկետն էլ երկար չէր՝ 3 տարով պետք է վարկը տրվեր»,- պատմում է Փայլակ Հայրապետյանը:
Որոշ ժամանակ անց Աշոտ Սուքիասյանը տեղեկացրել է, որ «ԱրմՍվիսբանկը» հրաժարվել է վարկը տրամադրելուց, սակայն վարչապետի, նախարար Երիցյանի եւ արքեպիսկոպոս Կճոյանի միջնորդությամբ անհրաժեշտ գումարները համաձայնվել է տրամադրել «Ամերիաբանկը»: Աշոտ Սուքիասյանն իրեն տրված լիազորագրով «Ամերիաբանկում» գրավադրել է Փայլակ Հարյապետյանին պատկանող մոտ 33 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով գույքը եւ բանկից ստացել 10,7 մլն դոլարի վարկ:
«Բիզնես ծրագիրը, որի հիման վրա բանկը գումարները տվել է, կազմել է հենց «Ամերիաբանկը»: Դրա համար Աշոտ Սուքիասյանը վճարել է 6 հազար դոլար»,- ասում է Փ. Հայրապետյանը:
Նշյալ բիզնես նախագիծը շատ նման է 2008 եւ 2013 թթ. ՀՀ կառավարության ծրագրերին: Սա եւս մի հավակնոտ ծրագիր է, եւ այս դեպքում խոսքը «Հայաստանը աշխարհը ադամանդի հղկման և վաճառքի կենտրոններից մեկը դարձնելու» մասին է: Իհարկե, այս անգամ խոստացողը վարկառուն է, ըստ բիզնես նախագծի՝ «Ձորաղբյուր» ՍՊԸ-ն: Մինչդեռ բանկը գումարները փոխանցել է նույնանուն ա/կ-ին, մի անուն, որի մասին բիզնես նախագծում ընդհանրապես ոչ մի նշում չկա:
Ինչո՞ւ կամ ո՞ւմ հանձնարարականով է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն այս կերպ վարվել: Ինչո՞ւ չի վերահսկել, թե ինչի վրա են ծախսվել վարկային միջոցները, մանավանդ, որ գումարը փոխանցել է մաս-մաս եւ կարող էր, ասենք, 7-րդ փոխանցումը չկատարել ու վարկի տրամադրումը կասեցնել, քանի որ նախորդ 6 փոխանցումներից եւ ոչ մեկով վարկառուն որեւէ պարտավորություն չէր կատարել: Ավելին՝ բանկը «աչք է փակել» այն հանգամանքի վրա, որ իր փոխանցած գումարների մի մասը նորից հետ է փոխանցվել հենց «Ամերիաբանկում» բացված՝ «Ձորաղբյուր» ա/կ-ի հաշվեհամարներին: Ի հեճուկս այս ամենի՝ «Ամերիաբանկը» սեփականության իրավունքով իր անունով է գրանցել Փայլակ Հայրապետյանին պատկանող գրավադրված ամբողջ գույքը:

Кто лишил Пайлака Айрапетяна имущества: оффшорная троица
Акционерами зарегистрированной на Кипре оффшорной компании “WLISPERA HOLDINGS LIMITED” являются премьер-министр Армении Тигран Саркисян, предводитель Араратской епархии Армянской церкви архиепископ Навасард Кчоян и занимающийся алмазным бизнесом Ашот Сукиасян (см.ниже). Указанная компания имеет непосредственное отношение к лишению предпринимателя Пайлака Айрапетяна его имущества.
В период с 25 июня 2010 г. по 15 июня 2011 г. Ашот Сукиасян получил в ЗАО “Америабанк” по частям кредит в размере 10 млн 700 тыс. долларов. Для получения этой суммы он заложил в банке компании, принадлежавшие предпринимателю Пайлаку Айрапетяну и его сыну.
Получив кредит, Сукиасян не выполнил обязательства, предусмотренные кредитным договором и бизнес-программой. Однако это не помешало “Амерабанку” беспрепятственно перечислять суммы на банковские счета зарегистрированных на Кипре нескольких компаний.
9 млн 370 тыс. 450 долларов США из кредитных сумм, переведенных на банковский счет коммерческой компании “Дзорагюх” по ее поручению, “Америабанк” перевел на расчетные счета нескольких оффшорных компаний в кипрском HELLENIC BANK PUBLIK COMPANY.
Кредитные средства были перечислены:
1. ООО “A.B.S. GLOBAL LIMITED” – 7 млн 20 тыс. 450 долларов.
2. ООО ”WLISPERA HOLDINGS LIMITED” – 350 тыс. долларов.
3. ООО ”STR EMERALD LIMITED” – 2 млн долларов.
Представим еще один примечательный факт. Часть денег, перечисленных кипрским оффшорным компаниям, в тот же период была перечислена на расчетные счета коммерческой организации “Дзорагюх” в “Америабанке”. В частности, “STR EMERALD LIMITED” перечислила 3 млн 233 тыс., “WLISPERA HOLDINGS LIMITED” – 2 млн 99 тыс. 773 доллара.
А кто такой Ашот Сукиасян? В армянских СМИ о нем упоминалось по разным поводам. Согласно одной из публикаций, его крестным является предводитель Араратской епархии ААЦ архиепископ Навасард Кчоян. Именно Сукиасян подарил архиепископу дорогой “Бентли”.
Компания “Дзорагюх” с равными долями акций принадлежит Ашоту Сукиасяну, его жене и дочери. Известно, что он задолжал очень многим не только в Армении, но и в Африке и России. Сукиасян вместе с семьей уже покинул Армению. Установить с ним связь пока не удается.
В связи с вышеуказанной кредитной историей в полиции возбуждено уголовное дело, однако никому обвинение пока не выдвинуто. Одним из тех, кто представил сообщение о преступлении, является предприниматель Пайлак Айрапетян. Он рассказал, как оказался в центре этой истории и как лишился своего имущества.
“В 2009 году в рамках государственной программы развития в Армении алмазного и ювелирного дела я открыл 400 рабочих мест. Потратил большую сумму – 3,5 млн долларов, построил завод, основал училище для подготовки специалистов. Как-то мне позволин начальник управления по торговле и регулированию рынков министерства экономики Гагик Кочарян и вызвал к премьер-министру на срочное совещание по этой сфере”,- рассказал Пайлак Айрапетян. Когда он пришел в министерство премьер уже вышел с совещания. Они встретились на лестничной площадке. Потом Пайлак зашел в совещательную комнату, где сидели тогдашний министр экономики Нерсес Ерицян, предводитель Араратской епархии архиепископ Навасард Кчоян, а напротив них – Ашот Сукиасян.
Присутствовавшим на встрече руководителям 23 промышленных организаций ювелирной и алмазной отраслей премьер сообщил, что 100 млн долларов из предоставленного Россией Армении кредита в 500 млн долларов будут выделены в виде алмазного сырья. При этом Россия согласилась, чтобы эту часть кредита наша страна вернула в виде обработанных алмазов. Министр изложил требование правительства: в рамках этого кредита присутствующие на совещании промышленники должны обеспечить работой 10 тысяч человек. “Неожиданно министр передал слово Ашоту Сукиасяну. Тот сказал, что в африканском государстве Сьерра-Леоне у него есть золотые и алмазные прииски и что он готов обеспечивать высококачественным сырьем, стоимость которого будет на 15 процентов ниже предлагаемой Россией цены,- сказал Айрапетян. – Все обрадовались, а Ерицян заявил: товарищи, нам это выгодно. Мы договорились, и через 20 дней Ашот принес образец алмазного сырья. На этой встрече присутствовали уже 17-18 предпринимателей, все они пришли со своими специалистами. И действительно, качество сырья было очень высоким”.
Однако Сукиасян отметил, что сможет поставлять армянским предпринимателям такое сырье на протяжении многих лет в том случае, если в его африканские прииски будут осуществлены инвестиции в размере 12 млн долларов США для приобретения необходимой техники. Участники встречи в сопровождении начальника управления по торговле и регулированию рынков Гагика Кочаряна отправились в “АрмСвисБанк”.
“Поскольку это была масштабная государственная программа, а я оказался самым старшим по возрасту среди присутствовавших, то сказал, что могу сразу заложить свое имущество, чтобы остальные не закладывал по отдельности свое. К тому же срок был небольшой – кредит выделялся на 3 года”,- рассказал Пайлак Айрапетян.
Спустя некоторое время Ашот Сукиасян сообщил, что банк “Свис” отказался давать кредит, однако при посредничестве премьера, министра Ерицяна и архиепископа Кчояна выделить необходимую сумму согласился “Америабанк”. Сукиасян на основании выданной ему доверенности заложил в “Америабанке” принадлежащее Пайлаку Айрапетяну имущество общей стоимостью 33 млн долларов и получил в банке кредит в 10,7 млн долларов.
“Бизнес-программу, на основе которой были выделены деньги, составил сам “Америабанк”. За это Ашот Сукиасян заплатил 6 тысяч долларов”,- отметил П.Айрапетян.
Указанный бизнес-проект очень напоминает программы правительства РА 2008 и 2013 гг. Это еще одна амбициозная программа, и в данном случае речь идет о «превращении Армении в один из мировых центров обработки и продажи алмазов». На этот раз обещание, конечно, дал получатель кредита – ООО «Дзорахпюр, как было указано в бизнес-проекте».
Между тем банк перечислил деньги коммерческой организации с таким же названием, которая в бизнес-проекте вообще не упоминалась.
Почему и по поручению кого «Америабанк» поступил подобным образом? Почему не проконтролировал, на что были потрачены кредитные средства, тем более, что суммы перечислялись по частям, и можно было не перечислить, скажем, седьмой транш и прекратить выделение кредита, поскольку ни по одному из предыдущих шести траншей получатель кредита не выполнил обязательств. Более того, банк «закрыл глаза» на то обстоятельство, что часть перечисленных им сумм вновь перечислялась на открытые именно в «Америабанке» расчетные счета коммерческой организации «Дзорахбюр». Несмотря на это, все заложенное имущество Пайлака Айрапетяна «Америабанк» зарегистрировал на правах собственности на свое имя.
На снимке: слева направо Ашот Сукиасян, премьер-министр РА Тигран Саркисян, архиепископ Навасард Кчоян