Վարչապետ․ «Պարետատունը որոշել է Նորաշեն համայնքն ամբողջությամբ մեկուսացնել»
Մինչ օրակարգի հաստատումը՝ վարչապետը շնորհավորեց ոստիկանության ամբողջ անձնակազմին ոստիկանության օրվա կապակցությամբ։
Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկեց մեկ րոպե լռությամբ հարգել բոլոր այն ոստիկանների հիշատակը, ովքեր զոհվել են ՀՀ օրենքն ու իրավակարգը պաշտպանելիս։
Այնուհետև գործադիրի ղեկավարը շնորհավորեց Հակոբ Արշակյանին ծննդյան կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություններ, ապա խնդրեց Արսեն Թորոսյանին ներկայացնել վերջին տվյալները կորոնավիրուսի վերաբերյալ։
«Ունեցել ենք նոր 48 հաստատված դեպք և 61 առողջացած։ Իրականացրել ենք 24-ժամյա ցիկլով 537 թեստ։ Թեստերի մի մասը հաջորդ օրն է մուտքագրվել համակարգ, ընդհանուր թիվը 810 է։ Հետևաբար, կարող ենք ասել, որ դրական բալանսով ենք փակել օրը։ Այսինքն՝ մեր ակտիվ դեպքերի թիվը 14-ով կրճատվել է։ Ընդհանուր դեպքերի թիվը 1159 է։ Մոտավորապես 1500 հոգուց ավելի այս ընթացքում կարանտինից դուրս է եկել։ Կարանտինում գտնվող մոտավորապես 300 անձանց մոտ հաստատվել է դրական արդյունք»,- հայտնեց Առողջապահության նախարարը։
Ըստ Թորոսյանի՝ միջոցառումները շարունակվում են։ Մահճակալային ֆոնդն այս պահին կիսով չափ է ծանրաբեռնված։
«Եթե կարողանանանք այս տեմպը պահել, հանրությունը մեր խորհուրդներն իրականացնի, բացվող գործատուները պահպանեն բոլոր սանիտարահամաճարակային կանոնները, կարող ենք հույս ունենալ, որ այս իրավիճակը կմնա կառավարելի դեռ երկար ժամանակ»,- նշեց նախարարը։
Վարչապետի խոսքով՝ եթե շարունակենք այն վերաբերմունքը, որ հաճախ տեսնում ենք, հնարավոր է իսկապես ունենանք համաճարակի նոր բռնկում։
«Այսօր մոտավորապես 16 թեստից 1 դրական դեպք ենք ունենում, որը բավականին լավ ցուցանիշ է։ Ուզում եմ ընդգծել, որ համաճարակի կորը հիմա գտնվում է կառավարելիության տիրույթում»,- հայտնեց գործադիրի ղեկավարը։
Վարչապետն անդրադարձավ նաև օրեր առաջ Արարատի մարզի Նորաշեն գյուղում տեղի ունեցած դեպքին։
«Մեկուսացման մեջ գտնվող քաղաքացիներից մեկի ընտանիքում դժբախտություն է տեղի ունեցել։ Ոստիկանության և մասնագետի ուղեկցությամբ է նա գնացել հոգեհանգստի և հուղարկավորության արարողությանը, բայց հասկանալի է, որ իրավիճակը հուզումնալից է եղել, և նրանք, այնուամենայնիվ, չեն պահել պայմանները և գրկախառնվել են։ Երկու օր անց մեկուսացման մեջ գտնվող անձի մոտ թեստը դրական արդյունք է ունեցել։ Սրա արդյունքում հիմա պարետատունը որոշում է կայացրել Նորաշեն համայքն ամբողջությամբ մեկուսացնել»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Премьер-министр: “Комендатура решила полностью изолировать общину Норашен”
Сегодняшнее заседание правительства началось с поздравлений. Премьер-министр Никол Пашинян поздравил всех сотрудников Полиции с их профессиональным праздником.
Премьер также предложил почтить минутой молчания память тех сотрудников, которые погибли при защите закона и правопорядка.
Затем Н.Пашинян поздравил с днем рождения министра Акопа Аршакяна, после чего попросил министра здравоохранения Арсена Торосяна представить последние данные по коронавирусу. “Имеем 48 новых подтвержденных случаев и 61 выздоровевшего. В течение 24-часового цикла было проведено 537 тестирований. Часть тестов была зарегистрирована в системе на следующий день. Общее число тестирований составляет 810. Следовательно можно сказать, что день мы закрыли с положительным балансом. Это значит, что число активных случаев сократилось на 14. Общее число инфицированных – 1159. За этот период из карантина вышли более 1500 человек. У примерно 300 лиц, которые находились на карантине, результаты тестов были положительными”,- сообщил министр здравоохранения.
А. Торосян отметил, что если удастся сохранить эти темпы, а общественность будет выполнять рекомендации Минздрава, то можно надеяться, что ситуация еще долгое время останется управляемой.
Никол Пашинян, однако, заметил, что если общественность будет продолжать проявлять такое отношение, которое часто видим сегодня, то возможна новая вспышка пандемии.
“Сегодня положительный результат дает примерно один тест из 16-ти, что можно считать довольно хорошим показателем”,- сказал Арсен Торосян.
Глава правительства коснулся случая, который произошел несколько дней назад в селе Норашен Араратской области. В семье одного из изолированных местных жителей произошло несчастье. Этот человек в сопровождении полицейского и специалиста принял участие в панихиде и похоронах, но в силу эмоциональности ситуации не смог соблюсти требования и обнял родных. Спустя два дня его тестирование показало положительный результат. В связи с этим комендант принял решение полностью изолировать общину Норашен”,- сообщил Н.Пашинян.