Բժշկի առօրյան մեկուսացման վայրում
«Առավոտս սկսում է ժամը 8-ին, հագնում եմ պաշտպանիչ արտահագուստս, ախտահանում մեկուսացածների սենյակների դռների բռնակները, շրջում եմ սենյակներով, ջերմաչափում անում, ընդանուր վիճակի ստուգում, մի փոքր զրուցում նրանց հետ, այս պրոցեսը տևում է 2-3 ժամ, իրականում օրս շատ խառն է անցնում` չեմ զգում երբ սկսեց, երբ ավարտվեց, քանի որ պաշտպանիչ արտահագուստով եմ, կարելի է ասել դեմքս կարգին չեն էլ տեսել, բայց արդեն հասցրել ենք հարազատ դառնալ»,- ասում է Տիգրան Մկրտչյանը, ով մասնագիտությամբ բժիշկ է ու արդեն մի քանի օր է` Դիլիջանի հյուրանոցներից մեկում հսկում է մեկուսացվածներին։
Երբ COVID-19-ը տարածվել է Հայաստանում, Առողջապահության նախարարություն դիմում է ներկայացրել, 2 օր վերապատրաստման դասընթացների մասնակցել, որպեսզի որպես բժիշկ` ներգրավվի հիվանդության կանխարգելման աշխատանքներին։
Պատմում է, որ երբ տան անդամներին հայտնել է իր որոշման մասին, նրանք անհանգստացել են, ասել են, որ ռիսկային է․ «Բայց ես արդեն որոշել էի, որ գալու եմ, գիտեմ, որ իմ կարիքը կա, ինչու՞ չգայի, եթե կարող եմ օգնել, ինչու՞ չօգնեմ, բացի այդ, արդեն իսկ տնից հեռու լինելու 2 տարվա փորձ ունեի, ու դա ինձ համար այդքան էլ բարդ չէ»։
Մանագիտությամբ մաշկաբան-վեներոլոգ է։ Արցախի զորամասերից մեկում ծառայել է որպես բժիշկ, նրա խոսքով` արդեն թերապևտ աշխատելու փորձ ունի, ծիծաղելով ասում է՝ վերապրոֆիլավորվել է։
Ասում է, որ այս օրերի ընթացքում հասցրել է մտերմանալ մեկուսացածների հետ, տղաներին իր ծառայությունից դեպքեր է պատմում: «Ես ինձ իրենց մեծ եղբայրն եմ զգում, դե, քանի որ աշակերտներ են, մեծ մասը շուտով ծառայության պետք է անցնեն, իրենց բանակային կյանքը շատ է հետաքրքրում, ծառայությունից եմ պատմում, խորհուրդներ տալիս, ես էլ` մտովի վերհիշում։ Երբ զգում ես, որ ինչ-որ մեկի համար պատասխանատու ես, իսկ բժիշկը դա ամենից շատն է զգում, ավելի լուրջ ես մոտենում աշխատանքիդ, հասկանում եմ, որ կարող է մենակությունից նեղվեն, ձանձրանան, աշխատում եմ օրվա մեջ մի քանի անգամ մտնել իրենց սենյակներ»։
Հարցին, թե ազատ ժամանակ ի՞նչ է անում, ծիծաղելով ասում է. «Փորձում եմ աշխարհի անցուդարձին հետևել մամուլի միջոցով, մի անգամ հաց եմ ուտում, մի անգամ էլ տուն զանգելու ժամանակ եմ ունենում, զանգում եմ, հարցնում են` ո՞նց եք, հոգնակիով, որովհետև տնեցիներիս մեկուսացվածների առողջականն էլ է հետաքրքրում, բարեբախտաբար, բոլորը լավ են, բժիշկ ընկերներ էլ ունեմ, որոնք նույնպես ներգրավվել են այս աշխատանքներում, իրենց հետ էլ եմ կապի մեջ»։
Տիգրանը նշում է, որ եթե այլ տեղում կարիք լինի, էլի կգնա. «Սա իմ մասնագիտությունն է, ես բժիշկ դառնալու համար եմ սովորել, ու եթե այնպես է ստացվել, որ իմ կարիքն այս պահին էստեղ կա, ուրեմն էստեղ պետք է լինեմ։ Բոլոր բժիշկներին, որոնք մտածում են` արժե դիմել, թե ոչ, սեփական փորձով ասում եմ՝ արժե, որովհետև եթե կարող ենք, պիտի անենք, համ էլ սա ևս մի փորձություն է, որը կօգնի մեզ հմտանալ մասնագիտության մեջ»,- ասում է նա։

Tigran Mkrtchyan: The Daily Routine of a Frontline Doctor in Armenia
For the past few days Tigran Mkrtchyan, a doctor by profession, has been monitoring patients at a coronavirus isolation ward set up in one of the hotels located in Dilijan, a resort town in Armenia’s northern Tavush Province.
"My morning starts at 8 o'clock. I put on my protective clothes, disinfect the door handles of isolated rooms, walk around the rooms, do thermometer checks, monitor the general condition of patients and talk to them for a while. This process takes 2-3 hours. In fact, my days here are topsy-turvy. I don't get a sense of when they start or end. I’m wearing this protective gear. Patients probably don’t even see my face, but we’ve come to know one another,” says Mkrtchyan.
At the outbreak of the coronavirus infection in Armenia, he contacted the Ministry of Health, asking that he undergo two days of training allowing him to participate in measures designed to halt the spread of the virus.
He says that when he told family members about his decision, they were worried and said that it was risky.
"But I’d already made the decision. I knew that there was a need and I could assist. Why shouldn’t I help if the need exists? I’ve worked far from home for two years. It’s not that difficult for me.”
Mkrtchyan specializes in dermatology and venereology. He served as a doctor in one of the military units of Artsakh. He laughs and says that he’s now involved in a different ballgame.
Those isolated in the hotel include a number of school aged teens.
Mkrtchyan says he breaks the ice with the boys by recounting his experiences in the army.
"I feel like their big brother, because they are students․ Most of them have to serve soon and are very interested in army life. I understand that they can be lonely and bored. I try to visit them several times a day.”
When asked what he does in his free time, he laughs and says: "I try to follow the events of the world through the press. I have one meal a day and call home. They ask how things are going in general and with the patients. They’re interested in their health. Luckily, all are well. I have doctor friends who are also working along these lines. We’re in contact with one another.”
Mkrtchyan says that he’s ready to work elsewhere if needed.
"This is my profession. I studied to become a doctor. I’ll stay here as long as I’m needed. To all those doctors thinking about applying let me say from experience that it's worth it. If we can do something, we should. This is another test that will help us master our profession.”