ԱԺ խմբակցությունները դատապարտում են վարչապետի կադրերի արտահոսքը, «Իմ քայլը» պատրաստվում է ՀՌԱՀ-ի խորհրդին հրավիրել խմբակցություն
Վարչապետի ուղերձի կադրերի արտահոսքի համար պատասխանատվություն պետք է կրեն բոլոր այն անձինք, ովքեր որևէ չափով պատասխանատու են այդ հարցում: Այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամին պնդեցին խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանն ասաց` հարցը պետք է հղել Հանրային հեռուստաընկերությանն ու վարչապետի մամուլի ծառայությանը, թե ինչու է ուղիղ եթերի հետհաշվարկը սկսվել քսան րոպե առաջ: Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծեց` տեղի ունեցածն անընդունելի է` անկախ նրանից` դա պրոֆեսիոնալիզմի պակաս է, թե անփութության հետևանք:
«Հեռուստատեսության լեզվով ասած` սիգնալը կրակել են ավելի շուտ, դա անընդունելի է, երկրի առաջին դեմքի եթերի նախապատրաստական փուլն անընդունելի է, լինի դա դիտավորություն, սաբոտաժ, թե ոչ պրոֆեսիոնալիզմ»,- ասաց Զոհրաբյանը:
Պատգամավորի խոսքով` պատասխանատվության պետք է ենթարկվի նաև վարչապետի մամուլի ծառայությունը, քանի որ ամենայն պատասխանատվությամբ չեն հետևել հեռարձակման ամբողջ ընթացքին:
Մելքումյանն էլ հավելեց` նման դեպքերը ևս մեկ անգամ փաստում են, որ երկրում կառավարման խնդիր կա, ապա հավելեց, որ վարչապետն էր ամիսներ առաջ ասում, որ կան պաշտոնյաներ, որոնց զեկույցները նմանվում են դպրոցականների շարադրություններին:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի կարծիքով` նման կադրերի հրապարակումը միանշանակ դատապարտելի է իրենց համար, առավել ևս` նման կադրերի համար մարդուն ծաղրելը:
«Մենք դատապարտում ենք արտահոսքը, քանի որ այն բերում է մեր այն նախկին համոզման, որ կառավարությունում չունեն այնքան կարողություններ զգայուն ինֆորմացիան պահպանելու հարցում: Երբ հեռախոսների տեղորոշման օրենքին դեմ էինք գնում, ասում էինք, որ կարող են ուրիշներն ի չարս դուրս օգտագործեն: Այս դեպքերը ապացուցում են, թե, ինչ իմանանք, վաղը ում դեմ են օգտագործվելու այդ տվյալները»,-ասաց Մարուքյանը:
Մարուքյանի խոսքով` կառավարությունում չկա կոմպետենտ թիմ, որպեսզի տվյալներ հավաքագրեն ու կարողանան պահպանել:
«Մամուլը գրել էր, որ վարչապետը Ժորիկին նկատի ունի (Գեորգի Մուրադյանին, որը ժամանակին եղել է Հովիկ Աբրահամյանի խորհրդականը, ապա Տիգրան Ավինյանի խորհրդականը), հանել է պարետատնից, կարող է Ժորիկն ունի իր տեղեկությունները ու տվել է Հովիկ Աբրահամյանին»,- ասաց Մարուքյանը:
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը պնդեց` խորհրդարանական մեծամասնության համար վարչապետի եթերի նախապատրաստական փուլի կադրերի արտահոսքն անընդունելի է իրենց համար, ուստի այդ ամենն ունենալու է հետևանքներ: Մակունցի խոսքով` տեղի ունեցածը մեծամասնության համար առաջնահերթ տեղեկատվական անվտանգության խնդիր է: Մակունցի խոսքով` վարչապետը երբ տեղյակ չէր եթերի մասին, կարող էր աշխատակազմի հետ խոսելիս թույլ տալ արտահայտություններ, որոնք տեղեկատվական անվտանգության տեսանկյունից կարող էին դիտարկվել:
«Անձինք, ովքեր պատասխանատու են կատարվածի համար, պետք է կրեն պատասխանատվություն: Մենք պատրաստվում ենք ՀՌԱՀ-ի խորհրդին հրավիրել խմբակցություն, որ զբաղվեն նաև պատասխանատվության հարցերով»,- ասաց Մակունցը:
Վերջինս չհամաձայնեց այն տեսակետների հետ, որ վարչապետի մամուլի խոսնակը ևս պետք է պատասխանատվության ենթարկվի: Մակունցի խոսքով` վարչապետի մամուլի ծառայությունն ունի պարտականությունների հստակ ցանկ, որոնց մեջ չի մտնում հեռարձակման տեխնիկական նրբություններին հետևելը:
«Յուրաքանչյուր պաշտոնյա ունի իր պատասխանատվության եզրերը, և այս ամենն անհետևանք չի կարող մնալ ու չի մնալու»,- եզրափակեց Մակունցը:

Парламентские фракции осуждают утечку кадров подготовки к телеобращению премьер-министра. Фракция “Мой шаг” намерена пригласить членов совета НКТР
Ответственность за утечку кадров подготовки к телеобращению премьер-министра Никола Пашиняна должны понести лица, которые в той или иной мере были ответственны за подготовку прямого эфира, заявили во время брифингов в Национальном Собрании представители фракций.
Депутат фракции “Процветающая Армения” Микаел Минасян посоветовал поинтересоваться у Общественной телекомпании и пресс-службы премьера, почему прямой эфир начался за двадцать минут до телеобращения главы правительства.
Коллега Мелкумяна по фракции Наира Зограбян заявила о недопустимости произошедшего, независимо от того, чем оно было вызвано – отсутствием профессионализма или халатностью.
Подобная подготовка к прямому эфиру первого лица государства, по словам Зограбян, недопустима вне зависимости от того, был это умысел, саботаж или непрофессионализм.
Депутат подчеркнула, что ответствепнность должна понести и пресс-служба премьер-министра, которая не проследила как следует за всем ходом подготовки прямого эфира.
Лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян отметил, что для них показ подобных кадров неприемлем.
“Мы осуждаем утечку, поскольку она еще раз убеждает нас в том, что правительство неспособно сохранять деликатную информацию. Когда мы выступали против закона об определении местонахождения граждан по мобильным телефонам, то имели в виду именно то, что найдутся люди, которые используют эти данные против других”,- сказал Э.Марукян. По его словам, в правительстве нет компетентной команды, способной собирать и хранить данные.
Руководитель фракции “Мой шаг” Лилит Макунц заявила, что для парламентского большинства утечка кадров подготовки к прямому эфиру премьер-министра недопустима, поэтому произошедшее будет иметь последствия.
По словам Макунц, для политического большинства это вопрос информационной безопасности. Премьер, не будучи предупрежден о начале прямого эфира, мог в разговоре с администрацией допустить высказывания, которые могли бы быть расценены с точки зрения информационной безопасности.
“Лица, ответственные за произошедшее, должны понести ответственность. Мы собираемся пригласить во фракцию членов совета Национальной комиссии по телевидению и радио, чтобы они занялись этим вопросом”,- сказала Л.Макунц.
Она не согласилась с мнением о том, что ответственность должна понести и пресс-секретарь главы правительства, отметив, что она не обязана знать технические тонкости вещания.
“Каждое должностное лицо имеет свою меру ответственности, и то, что произошло, не может остаться и не останется без последствий”,- сказала в заключение лидер фракции “Мой шаг”.