Արսեն Թորոսյան. «Կարող ենք արձանագրել, որ ունենք աճի կայուն տեմպ, որը տատանվում է օրական 3-4% սահմաններում»
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուք սոցիալական կայքի իր էջում գրառում է կատարել կորոնավիրուսային վարակով դեպքերի վերաբերյալ։ Այն ներկայացնում ենք ստորեւ։
«Վերլուծելով վերջին 1 շաբաթվա կորոնավիրուսային վարակով նոր դեպքերի թիվը, կարող ենք արձանագրել, որ ունենք աճի կայուն տեմպ, որը տատանվում է օրական 3-4% սահմաններում:
Ունենք նաև բուժման մեջ գտնվողների մոտավորապես նույն թիվը, որը տատաննվում է 700-800 սահմաններում:
Վերոշարադրյալը նշանակում է, որ մենք բոլորս պետք է հավելյալ ջանքեր գործադրենք աճի տեմպը թուլացնելու ուղղությամբ և «իրավունք չունենք» զգոնությունը կորցնելու և թուլանալու:
Հատկապես անհանգստացնող են վերջին օրերի դեպքերը բուժաշխատողների շրջանում թե' մարզային, թե' Երևանի բուժհաստատություններում: Բուժաշխատողների կողմից անհատական պաշտպանիչ միջոցների օգտագործումը բազմապատիկ ավելի կարևոր է, քան մեր այլ քաղաքացիների կողմից: Նրանք պետք է պաշտպանեն իրենց, որպեսզի առաջինը իրենք չհանդիսանան վարակի աղբյուր իրենց պացիենտների համար և երկրորդը, որպեսզի կարողանան շարունակել իրենց կարևոր առաքելությունը` բուժօգնություն մատուցելու բազմաթիվ քաղաքացիների», - նշել է նախարարը:

Арсен Торосян: “Можем зафиксировать, что имеем стабильный темп роста, который колеблется в пределах 3-4% в день”
Министр здравоохранения Арсен Торосян на своей странице в социальной сети Фейсбук сделал запись о случаях заражения коронавирусом.
“Проанализировав число новых случаев заражения коронавирусом в течение последней недели, можно констатировать, что имеем стабильный темп роста, который колеблется в пределах 3-4% в день. Имеем примерно такое же число получающих лечение лиц, которое колеблется в пределах 700-800. Вышеизложенное означает, что мы все должны приложить дополнительные усилия по снижению темпов роста и “не имеем права” терять бдительность и расслабляться.
Особое беспокойство вызывают зафиксированные в последние дни случаи заражения медработников в медицинских учреждениях областей и Еревана. Использование индивидуальных средств защиты медработниками во много раз важнее, чем использование их другими гражданами. Они должны защищать себя, чтобы, во-первых, не становиться источником заражения своих пациентов, во-вторых, чтобы продолжать выполнять свою важную миссию – оказание медицинской помощи многочисленным гражданам”,- отметил министр.