7 հոգով ապրում են 18 քառակուսի մետր տարածքում
Հարություն Թովմասյանը մոր հետ ապրում է Ներքին Շենգավիթ թաղամասի նախկին հանրակացարանի սենյակներից մեկում։ Հարությունը Արցախյան պատերազմի մասնակից է, 1994 թ.-ին վիրավորվել է, ստանում է 94 հազար դրամ թոշակ:
Երեք տարի առաջ այստեղ է տեղափոխվել եղբոր՝ Արայիկի ընտանիքը՝ կինը եւ երեք երեխաները։ Այժմ 18 քմ–անոց սենյակում ապրում են 7 հոգով։ Մինչ այդ, Արայիկ Թովմասյանի ընտանիքն ապրել է Արարատի մարզի Սիփանիկ գյուղում՝ վագոն–տնակում։ Արայիկն աշխատել է Ոստիկանության ներքին զորքերում, տնակի դիմացի հողամասն են մշակել։ 2017 թ․-ին նրանց վագոն–տնակը վառվել է ամբողջությամբ։ Այդ օրը տանը մարդ չի եղել։ Այդպես էլ չեն կարողացել նոր վագոն ձեռք բերել, աշխատանքի վայրից 100 հազար դրամ օգնություն են հատկացրել։ Արայիկն այդ ժամանակ էլ ազատվել է աշխատանքից։ Նա առաքիչ է աշխատել։ Երկրում արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո աշխատանքը կորցրել է։ Քանի որ վագոն-տնակն այլևս չկար, նրանք գրանցման վայր չունեին, զրկվել են նաեւ նպաստից։ Ընտանիքը պետության առաջարկած ոչ մի ծրագրից չի կարողանում օգտվել։
Հարությունը պատմում է, որ փոքր տարիքից կարատեով է զբաղվել, երազել է պրոֆեսիոնալ մարզիկ դառնալ, 17 տարեկան է եղել, երբ լսել է, որ Արցախյան շարժումը սկսվել է, որպես կամավոր մեկնել է Արցախ, մասնակցել ռազմական գործողություններին, 1994 թվականին վիրավորվել է: Հետագայում էլի առաջացել են առողջական խնդիրներ, որոնց պատճառով 13 տարի գամված է եղել շարժասայլակին։
«Հիմա քայլում եմ պրոթեզներիս հաշվին, իմ ու մորս թոշակը միգուցե բավականացներ ապրելու համար, բայց թանկարժեք դեղեր եմ խմում, որոնք գնելու դեպքում մյուս ծախսերի համար գումար չի մնում»,- ասում է նա։
Եղբոր ընտանիքը նպաստի համար մի քանի անգամ դիմել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն աջակցություն ստանալու համար։ Նախարարությունից հայտնել են, որ քանի որ մի հասցեում գրանցված է երկու ընտանիք, նրանք չեն կարող օգտվել նպաստի ծառայությունից։
Ասում է` շատ մեծ ցանկություններ չունի, միայն խնդրում է վագոն-տնակ տրամադրել եղբոր ընտանիքին, քանի որ նրանք սեփական ուժերով տնակ գնել չեն կարող, Սիփանիկ գյուղում, այրված նախկին տնակի տեղում հող ունեն, եղբոր կինը հողագործությամբ կզբաղվի, երեխաները դպրոց կհաճախեն, եղբայրը կաշխատի ու կարողանան ապրել։
«Թե չէ էսպես, դոշակները պոլերին դրած քնելով` հազար հիվանդություն ձեռք կբերեն, ջահել էրեխեք են»,- ասում է նա։
Հարությունի եղբայրը մեր այնտեղ գտնվելու ամբողջ ընթացքում պատշգամբում էր, այնտեղից մասնակցում էր խոսակցությանը, եղբոր ասածներին երբեմն ինչ-որ բաներ էր ավելացնում։ Նա սենյակ չէր գալիս, որովհետեւ կանգնելու տեղ չկար։

Всемером в 18-метровой комнате
Арутюн Товмасян и его мать живут в одной из комнат бывшего общежития в ереванском квартале Неркин Шенгавит. Арутюн – участник Арцахской войны. В 1994 году был ранен, сейчас получает пенсию – 94 тысячи драмов.
Три года назад к ним переехала семья брата Арутюна, Араика – жена и трое детей. Сейчас в 18-метровой комнате живут семь человек. До этого семья Араика жила в домике-вагончике в селе Сипаник Араратской области. Араик работал во внутренних войсках Полиции, а в свободное время обрабатывал земельный участок рядом со своим домом.
В 2017 году их вагончик полностью сгорел. В тот день дома никого не было. После этого семье так и не удалось приобрести новый вагончик. На работе Араику выдали денежную помощь – 100 тысяч драмов. Тогда же он уволился из полиции, стал работать разносчиком. После введения в стране чрезвычайного положения Араик потерял работу. Поскольку домика-вагончика у Товмасянов уже не было, они лишились также пособия. Семья не может воспользоваться ни одной из предложенных правительством программ содействия.
В детстве Арутюн занимался каратэ, мечтал стать профессиональным спортсменом. Когда ему было 17, началось Арцахское движение. Юноша отправился добровольцем в Арцах, участвовал в боевых действиях. В 1994 г. был ранен. В дальнейшем появились новые проблемы со здоровьем, из-за которых Арутюн 13 лет был прикован к инвалидной коляске.
“Сейчас хожу на протезах. Наших с матерью пенсий, возможно, и хватило бы на жизнь, но я пью очень дорогие лекарства, и после их покупки денег на другие расходы не остается”,- сказал Арутюн.
Семья его брата несколько раз обращалась в Министерство труда и по социальным вопросам для получения пособия, но там сказали, что поскольку по одному и тому же адресу прописаны две семьи, пособие им не полагается.
Арутюн хочет немногого – домика-вагончика для семьи брата, потому что своими силами они не смогут его купить. В селе Сипаник, на месте сгоревшего дома, у них есть участок земли. Жена брата сможет заниматься земледелием, дети будут ходить в школу, брат устроится на работу.
“Сейчас дети спят на полу, а это может отразиться на их здоровье”,- сказал Арутюн.
В течение всего нашего разговора Араик находился на балконе и лишь иногда что-то добавлял к словам брата. В комнату он не заходил, так как там негде было стоять.