ԱԱԾ-ում կորոնավիրուսի 16 դեպք է հաստատվել, ՀՔԾ-ում և Քննչական կոմիտեում վարակվածներ չկան
Ազգային անվտանգության ծառայությունում երեկվա դրությամբ կորոնավիրուսի 16 հաստատված դեպք է արձանագրված եղել, երեք անձ արդեն առողջացել է, 13-ը գտնվում են հսկողության ներքո։ Այս մասին «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնում են Ազգային անվտանգության ծառայությունից՝ տեղեկացնելով նաև, որ հսկողության ներքո գտնվող անձանցից որևէ մեկի մոտ բարդություն չկա։
«Հետք»-ը կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի վերաբերյալ հարցում է ուղարկել նաև Հատուկ քննչական ծառայություն։
Մեր հարցանն ի պատասխան՝ ՀՔԾ-ից հայտնում են, որ այս կառույցում կորոնավիրուսով վարակված աշխատակիցներ չկան:
«Ծառայության կողմից ձեռնարկվում են անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները` վարակի տարածումը կանխելու համար: Այդ նպատակով դեռևս մարտ ամսից ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ժամանակավորապես դադարեցվել է քաղաքացիներից, հասարակական կամ այլ կազմակերպություններից դիմումների, հաղորդումների կամ այլ գրությունների առձեռն տարբերակով ընդունումը՝ մինչև իրավիճակի կարգավորումը: Բացի այդ, աշխատակիցների մի մասի աշխատանքային գործունեությունն իրականացվում է հեռավար, իսկ աշխատանքի հաճախող աշխատակիցները ջերմաչափվում են ամեն օր: Ծառայություն հրավիրվող անձինք նույնպես ջերմաչափվում են շենք մուտք գործելիս, և նրանց տրամադրվում են անձնական պաշտպանության միջոցներ»,- հայտնում են ՀՔԾ-ից։
Ծառայության երկու աշխատակից թեստավորվել է, սակայն պատասխանները եղել են բացասական։ ՀՔԾ-ից հայտնում են նաև, որ այնտեղ պարբերաբար իրականացվում են ախտահանման աշխատանքներ: Բոլոր աշխատակիցներն ապահովված են անհրաժեշտ ախտահանիչ միջոցներով:
Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Ռիմա Եգանյանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ Քննչական կոմիտեում նույնպես կորոնավիրուսով ախտորոշման դեպքեր չեն արձանագրվել։
Հիշեցնենք, որ մարտի 1-ից առ այսօր Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսով վարակման 2066 դեպք, որոնցից 929-ն առողջացել են, մահացել՝ 32-ը, իսկ 1103 անձ գտնվում է փաստացի բուժման մեջ։

В СНБ выявлено 16 случаев коронавирусного заболевания. В ССС и Следственном комитете инфицированных нет
По состоянию на вчерашний день в Службе национальной безопасности выявлено 16 случаев коронавирусного заболевания. Три человека выздоровели, 13 находятся под наблюдением врачей. Об этом Hetq.am сообщили в СНБ, отметив, что ни у кого из получающих лечение осложнений нет.
Запрос о случаях заражения коронавирусом Hetq.am направил и в Специальную следственную службу. В полученном ответе сообщалось, что в ССС нет инфицированных.
“Нами осуществляются все необходимые мероприятия по профилактике распространения инфекции. С этой целью с марта в Специальной следственной службе временно прекращен прием заявлений, сообщений или записок непосредственно от граждан и организаций до регулирования ситуации. Кроме того, часть сотрудников работает удаленно, а тем, кто приходит на работу, каждый день измеряется температура. Аналогичную процедуру при входе в здание проходят приглашенные в ССС граждане. Им также выдаются индивидуальные средства защиты”,- сообщили в ССС.
Два сотрудника Службы прошли тестирование, ответы были отрицательные. Все служащие обеспечены необходимыми дезинфицирующими средствами.
Случаев коронавирусного заболевания нет и в Следственном комитете. Об этом нам сообщила и.о.начальника отдела информации и связей с общественностью Римма Еганян.
Напомним, что с 1 марта по сей день в Армении зарегистрировано 2066 случаев заболевания коронавирусом. 933 заболевших выздоровели, 32 умерли, 1103 находятся на лечении.