Կորոնավիրուսային հիվանդության 134 նոր դեպք է հաստատվել, մահվան՝ 2. ծայրահեղ ծանր վիճակում է 17 մարդ
Ապրիլի 30-ին` ժամը 11։00-ի դրությամբ կորոնավիրուսային հիվանդության 134 նոր դեպք է հաստատվել։ Երեկ` ապրիլի 29-ին, հիվանդության 65 դեպք էր արձանագրվել։
Հաստատված դեպքերի ընդհանուր քանակը 2066 է։ Այս մասին տեղեկացնում է Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը:
Կառավարության այսօրվա նիստում առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտնեց, որ այս պահի դրությամբ 6 քաղաքացի միացված է արհեստական շնչառության սարքերի, 17 քաղաքացի ծայրահեղ ծանր վիճակում է, եւս 59-ը՝ ծանր վիճակում։
Ինչպես նշեց նախարարը, 134 նոր դեպքերի մեջ եղել են փոխկապակցվածներ եւ պայմանավորված նրանով, որ հիվանդացած մարդիկ մասնակցել են հուղարկավորության արարողության։ «Չնայած այս 134 քաղաքացիների մեջ եղել են իրար հետ փոխկապակցված անձինք։ Փոխկապակցվածության հանգամանքը շատ է մտահոգում նաև մի առումով։ Մի դեպք ունենք, որից մենք փաստացի միշտ փորձել ենք խուսափել։ Դա հուղարկավորության արարողության ժամանակ վարակված անձի մասնակցությունն է եղել, և այլ անձինք են վարակվել, դրա համար նորից պետք է կոչ անենք նման արարողություններին փոքրաթիվ անձանցով մասնակցել և չհամարել, որ վտանգն ամբողջությամբ անցել է»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը։
Ապա հավելեց, որ իրադարձությունների զարգացման այս սցենարի դեպքում նախարարությունը, հավանաբար, կանցնի ասիմպտոմ դեպքերի կամ շատ թեթև քաղաքացիներին չհոսպիտալացնելու ռազմավարությանը. «Որոշումը կայացնելու օրը փորձելու ենք առավելագույնս ձգել, որովհետև դա նաև բերելու է հետագա տարածման։ Ենթադրում եմ, որ դեռ 5-6 օր կկարողանանք էս տեմպով ձգել»։
Մահվան ելքերի ընդհանուր թիվն այսօրվա դրությամբ 32 է (երեկվա դրությամբ ավելացել է 2-ով)։ Պացիենտները եղել են 47 և 69 տարեկան: Նրանցից մեկն ունեցել է ուղեկցող խրոնիկական հիվանդություններ: Ազգային կենտրոնը եւս երկու մահվան մասին է հաղորդում, որոնք, սակայն, եղել են այլ պատճառով։
Կենտրոնը հայտնում է նաեւ առողջացած 929, փաստացի բուժվող 1103 մարդու մասին։ Այս պահի դրությամբ ընդհանուր առմամբ 21125 թեստ է արվել։

134 новых случая коронавирусного заболевания, два случая смерти, 17 крайне тяжелых пациентов
По состоянию на 11։00 30 апреля подтвердилось 134 новых случая коронавирусного заболевания. Вчера, 29 апреля, это число составляло 65. Общее число инфицированных – 2066. Об этом сообщает Национальный центр контроля и профилактики заболеваний.
На сегодняшнем заседании правительства министр здравоохранения Арсен Торосян сообщил, что на данный момент шесть человек подключены к аппарату искусственной вентиляции легких, 17 – находятся в крайне тяжелом состоянии, 59 – в тяжелом состоянии.
По словам министра, среди 134 новых зараженных были взаимосвязанные друг с другом лица. Большое число заболевших обусловлено их участием в похоронах. “Мы всегда старались не допустить участия инфицированного лица в похоронах, что привело бы к заражению других лиц. Поэтому еще раз призываю граждан проводить траурные мероприятия с участием небольшого числа людей и не думать, что опасность полностью миновала”,- сказал Арсен Торосян.
По словам министра, при таком сценарии развития событий Минздрав, возможно, откажется от госпитализации бессимптомных или легких случаев коронавирусного заболевания. “Мы попытаемся максимально отложить день принятия такого решения, поскольку это приведет к дальнейшему распространению коронавируса. Полагаю, что при таких темпах нам удастся продержаться еще 5-6 дней”.
На сегодняшний день общее число смертельных случаев составляет 32. Вчера скончались два пациента 47 и 69 лет. У одного из них были сопутствующие хронические заболевания.