Գագիկ Խաչատրյանի որդին՝ Գուրգեն Խաչատրյանը, կկալանավորվի
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի որդին՝ Գուրգեն Խաչատրյանը, կկալանավորվի։ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Վահե Միսակյանի, քիչ առաջ բավարարեց Ազգային անվտանգության ծառայության միջնորդությունը՝ Խաչատրյանին կալանավորելու վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ Գուրգեն Խաչատրյանի խափանման միջոցի գործով դատական նիստը տեղի է ունեցել երեկ, ապա դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու։ Հունվարի 14-ից Գուրգեն Խաչատրյանը մեղադրվում էր հորը՝ Գագիկ Խաչատրյանին, առանձնապես խոշոր չափով յուրացում կատարելուն օժանդակելու մեջ։
Ապրիլի 28-ին Գուրգեն Խաչատրյանը հայտարարություն տարածեց այն մասին, որ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակով ուղիղ և անուղղակի պահանջ է դրվել իր առջև՝ հանրային ճնշումներով ուղեկցվող ոչ շահավետ առաջարկով օտարել Ucom-ը։ Գուրգեն Խաչատրյանը նաև տեղեկացրել էր, որ չհամաձայնվելու դեպքում հստակ հայտնել են, որ կարճ ժամկետում իրեն մեղադրելու են առանձնապես ծանր հանցագործության կատարման մեջ և կալանավորելու, որին հետևելու է նույնաբնույթ գործողությունների իրականացումը եղբոր, ընտանիքի այլ անդամների, ազգականների, մտերիմների, ինչպես նաև առնչվող այլ անձանց նկատմամբ։
Մեկ օր անց՝ ապրիլի 29-ին, պարզ դարձավ, որ Գուրգեն Խաչատրյանի մեղադրանքը լրացվել է առանձնապես խոշոր չափով փողերի լվացման և կաշառք ստանալուն օժանդակելու դրվագներով, ինչպես նաև նրան կալանավորելու միջնորդություն ներկայացվել դատարան։
Նշենք, որ լրացված մեղադրանքի դրվագներով կալանավորվել է նաև «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն» ՍՊ ընկերության գլխավոր տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանը։ Ըստ մեղադրանքի՝ Գուրգեն Խաչատրյանը Առուստամյանին է օժանդակել առանձնապես խոշոր չափով կաշառք տալու հարցում, ապա վերը նշված ենթադրյալ կաշառքի գումարի հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով այն փոխանցել է Գագիկ Խաչատրյանի որդիների հետ փոխկապակցված․ արտերկրում գրանցված կազմակերպությունների հաշվեհամարներին։ Ըստ ԱԱԾ-ի հաղորդագրության՝ նկարագրված գործարքի հանցավոր բնույթը թաքցնելու և քողարկելու համար ձևականորեն կնքվել է փոխառության պայմանագիր:
Գուրգեն Խաչատրյանի և Սեդրակ Առուստամյանի պաշտպանները, սակայն, պնդում են, որ իրենց պաշտպանյալների միջև կնքվել է փոխառության պայմանագիր, որը դեռևս ուժի մեջ է, Առուստամյանի փոխանցած գումարը պետք է, ըստ պայմանագրի, վերադարձվի նրան։

Yerevan’s Court of General Jurisdiction today approved a motion filed by the National Security Service (NSS) to arrest Gurgen Khachatryan, the son of former State Revenue Committee chairman Gagik Khachatryan.
On January 14, Gurgen Khachatryan was accused of assisting his father, Gagik Khachatryan, in a large money embezzlement scheme.
On April 28, Gurgen Khachatryan declared that government officials had been pressuring him to sell the Ucom company at a loss, and that if he refused, he would be charged with committing a particularly serious crime and arrested.
He claimed that officials said that similar actions would be taken against his brother, other family members and friends.
On April 29, the charges against Gurgen Khachatryan were supplemented with accusations of large-scale money laundering and bribery, as well as a motion to detain him.
It should be noted that Sedrak Arustamyan, General Director of the Multi Group Concern LLC, was also arrested on the charges.
According to the accusation, Gurgen Khachatryan supported Arustamyan in giving a particularly large bribe. Then, in order to hide the criminal origin of the above-mentioned alleged bribe, he transferred it the banks accounts of overseas companies of people linked to Gagik Khachatryan's sons.
The NSS maintains that a loan agreement was faked to hide and cover up the criminal nature of the deal.
Lawyers for Gurgen Khachatryan and Sedrak Arustamyan claim that a loan agreement has been signed between their clients, which is still in force.