Արսեն Թորոսյան. «Երեք քաղաքացու մոտ հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո վիրուս է հայտնաբերվել»
Կորոնավիրուսի ախտորոշման հետազոտությունները մայիսի 3-ին եղել են 765, իսկ մինչ օրս ընդհանուր առմամբ 25 հազար թեստավորում է արվել: Ազգային ժողովի Առողջապահության և սոցիալական հարցերի արտահերթ նիստում ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Երեկվա դրությամբ ունենք 9 քաղաքացի` թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերին միացված, 35 ծայրահեղ ծանր և 65 ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացի: Մեկուսացման վայրերում ունենք մոտ 2000 քաղաքացի, մահճակալային ֆոնդի առումով ունենք մոտ 350 ազատ մահճակալ հիվանդանոցային համակարգում, որովհետև քաղաքացիների մի մասն իրենց «բուժօգնությունը» ստանում են հյուրանոցներում, որովհետև որևէ սիմպտոմ չունեն, և այդ մոտեցումը դեռ շարունակվելու է»,- ասաց առողջապահության նախարարը:
Արսեն Թորոսյանի խոսքով` նախարարությունը շարունակելու է հայտնաբերելու, թեստավորելու, մեկուսացնելու և բուժելու սկզբունքը, որը նաև Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հիմնական խորհուրդն է` անկախ երկրում եղած դեպքերի թվից. այնքան ժամանակ, քանի դեռ երկիրը ռեսուրս ունի:
«Երկրներ կան, որ համաճարակաբանական հետազոտության մասը չեն անում, այսինքն՝ չեն հետևում ումից է վարակը փոխանցվել, սահմանափակվում են հայտնաբերել, թեստավորել, բուժել: Մենք դեռ չորս քայլ իրականացնում ենք և կշարունակենք այնքան, ինչքան կարողանում ենք, բոլոր հայտնաբերված դեպքերի հետագիծը փորձում ենք գտնել այնքան խորը, ինչքան հնարավոր է»,- ասաց Թորոսյանը:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը չբացառեց, որ կորոնավիրուսով մեկ անգամ վարակված և բուժված քաղաքացին կրկին վարակվի: Նախարարի խոսքով` արդեն իսկ 3 քաղաքացու մոտ հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո վիրուս է հայտնաբերվել:
«Նրանց նորից իզոլացրել ենք, որպեսզի հավանական վարակը կանխարգելենք: Նման դեպքեր արձանագրվել են Չինաստանում ու Հարավային Կորեայում, դա ոչ թե կրկնակի վարակում է, այլ վիրուսի մասնիկների պահպանում է բերանի խոռոչի, կոկորդի հյուսվածքներում, որը երկուսից երեք ամսվա ընթացքում ՊՇՌ-ով (pոլիմերազային շղթայական ռեակցիա) հայնաբերվում է: Հայտնաբերման մեթոդը աշխատում է ոչ թե վիրուսի մասնիկի վրա, այլ վիրուսի մեջ եղած գենետիկ մատերիալի վրա, որը կարող է լինել ապաակտիվ վիճակում` առանց պատյանի: Դա չի բազմանում ու չի արտազատվում»,-ասաց նախարարը` միևնույն ժամանակ հավելելով, որ նույնիսկ դուրս գրվելուց հետո պետք է պահպանել անվտանգության կանոնները:
Նախարարն ասում է՝ պետք է այնպես անել, որ չգա մի օր` բուժօգնության կարիք ունեցող քաղաքացին մնա առանց բուժօգնության:
Թորոսյանը վստահեցրեց` սարքերի, մահճակալային ֆոնդի, դեղորայքի, բժշկական անձնակազմի առումով այս պահի դրությամբ թվային առումով խնդիր չկա: Թորոսյանի խոսքով` քաղաքացիների ևս անհատական պատասխանատվություն պետք է ստանձնեն, հետևեն պարետատան սահմանած կանոններին:
«Այլապես կարող է գալ մի իրավիճակ, երբ նորից տոտալ սահմանափակումների ռեժիմ սահմանվի, ինչը ոչ մեկ չի ուզում. ազգովի պետք է պայքարենք այս մարտահրավերի դեմ»,- ասաց նա:
Արսեն Թորոսյանն անդրադարձավ նաև այն քննադատություններին, որ նախարարությունը քիչ է թեստավորում իրականացնում:
«Հայաստանն արված թեստերի քանակով համադրելի է Ճապոնիայի, Իտալիայի հետ, այսինքն՝ խոսքը մեկ հայտնաբերված դեպքին քանի թեստ է արվում հարաբերակցության մասին է: Իհարկե, կան երկրներ, որոնք մեզնից տասն անգամ շատ են անում թեստավորում, օրինակ՝ Էմիրությունները, բայց մենք վատ դիրքում չենք այդ առումով: Մեր թեստավորման հնարավորությունները գնալով ավելանալու են»,- ասաց Թորոսյանը:

Арсен Торосян: “У трех граждан после выписки из больницы был вновь обнаружен вирус”
3-го мая было проведено 765 тестирований, общее число проведенных до сих пор тестирований составляет 25 тысяч. Об этом на внеочередном заседании парламентской комиссии по здравоохранению и социальным вопросам сообщил министр здравоохранения Арсен Торосян.
“По состоянию на вчерашний день к аппарату искусственной вентиляции легких подключены 9 пациентов. 35 находятся в крайне тяжелом состоянии, 65 – в тяжелом состоянии. В местах изоляции содержатся 2000 граждан. Коечный фонд насчитывает 350 тысяч свободных коек в больничных системах, потому что часть граждан, у которых нет симптомов, получает медпомощь в гостиницах. И такой подход сохранится”,- сказал министр.
По словам А.Торосяна, Минздрав продолжает придерживаться принципа выявления, тестирования, изоляции и лечения, что является также рекомендацией Всемирной организации здравоохранения.
“Есть страны, которые не проводят эпидемиологических исследований. То есть не выявляют переносчика инфекции и ограничиваются лишь установлением инфицированных, их тестированием и лечением. Мы пока осуществляем эти четыре шага и будем продолжать эти действия до тех пор, пока такая возможность есть”,- отметил министр.
Торосян не исключил, что переболевший коронавирусным заболеванем человек может заразиться повторно. Уже есть трое граждан, у которых после выписки из больницы был вновь обнаружен вирус.
“Мы их опять изолировали, чтобы предупредить возможное распространение инфекции. Подобные случаи были зарегистрированы в Китае и Южной Корее. Это не повторное заражение. В таких случаях частички вируса сохраняются в тканях ротовой полости и горла и выявляются в течение 2-3 месяцев”,- сказал министр, подчеркнув, что даже после выписки из больницы необходимо сохранять правила безопасности.
А.Торосян отметил, что каждый человек должен чувствовать свою ответственность и следовать правилам, установленным комендатурой. “В противном случае может сложиться ситуация, когда опять будет введен режим тотальных ограничений, а этого никто не хочет. Мы все должны бороться с этим вызовом”,- сказал министр.
Комментируя мнение о том, что Министерство здравоохранения проводит мало тестирований, Арсен Торосян заверил, что по этому показателю Армению можно сравнить с Японией и Италией. “Разумеется, есть страны, которые проводят в десять раз больше тестирований – например, Эмираты, но и у нас неплохая ситуация. И наши возможности в плане тестирования постепенно расширяются”,- сказал Арсен Торосян.