Փոխնախարարն ասում է, որ համավարակի հետևանքով գործազուրկների թիվը կավելանա 40 հազարով
Համավարակով պայմանավորված այս փուլում զբաղվածությունն իր տեղը զիջել է սոցիալական աջակցությանը: Այս մասին ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում ասաց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Արման Ուդումյանը:
«Նախորդ շաբաթ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ ընդունվեցին, որոնք որոշակի խաղի կանոններ սահմանեցին գործատուների համար, որպեսզի խուսափենք աշխատատեղեր կորցնելուց»,- ասաց փոխնախարարը:
Նրա խոսքով` համավարակի և դրան հաջորդող ժամանակահատվածում, ըստ նախնական հաշվարկների, գործազրկությունը 1.3 տոկոսով կավելանա` 17.7 տոկոսից բարձրանալով 19 տոկոսի:
«Եթե վերածենք թվերի, ապա հավելյալ 40 հազար գործազուրկ: Այն ոլորտները, որտեղ գործազրկությունը զգալի կլինի, հետևյալն են` սպասարկման, հանրայի սննդի ծառայություններ, մի փոքր չափով կտուժի նաև շինարարությունը: Սեզոնային աշխատողների այն բանակը, որոնք գնում են ՌԴ, մի քանի ամիս հավանաբար կհամալրեն մեր գործազուրկների քանակը: Այս առումով տարբեր մարտավարական քայլեր պետք է ձեռնարկվեն, որպեսզի տարբեր շահառու խմբերի համար ունենանք հասցեական ծրագրեր»,- ասաց նա:
Արման Ուդումնյանն ասում է, որ այս տարվա հունվարի 1-ց մինչև մարտի 16-ը Զբաղվածության պետական գործակալության միջոցով աշխատանքի է տեղավորվել 305 անձ, գործակալության մարզային գրասենյակներ այցելած, և խորհրդտավություն ստացած և գործատուի մոտ ուղղորդված 2830 անձ աշխատանքի է տեղավորվել:
«Ապրիլի 1-ի դրությամբ պետական գործակալության տվյալների շտեմարանում ունեցել ենք 85 հազար 900 գործազուրկներ և աշխատանք փնտրողներ»,- ասաց Ուդումյանը:
Փոխնախարարը ներկայացրեց զբաղվածության այն նոր ծրագրերը, որոնք նախարարությունը մշակել է, այժմ Կառավարությունում քննարկվում է:
«Առաջինը նոր աշատատեղերի ստեղծման խթանման ծրագիրն է, այս ծրագրով նախատեսվում է աշխատանքի տեղավորված յուրաքանչյուր շահառուի համար չորս ամիս ժամկետով ամսական կտրվածքով գործատուին տրամադրել փոխհատուցում` շահառուի համար սահմանված ամսական աշխաավարձի 60 տոկոսի չափով, բայց ոչ ավելի քան 85 հազար դրամը, որի մեջ կներառվի նաև սոցվճարը, դրոշմանիշային վճարը և մյուս պարտադիր վճարները»,- ասաց Ուդումյանը:
Նրա խոսքով` ծրագիրը կգործի մինչ 2020-ի դեկտեմբերի 31-ը, այսինքն՝ այն մարդիկ, որոնք մարտի 16-ից հետո դարձել են գործազուրկ և մինչև դեկտեմբերի 31-ը գտնեն աշխատանք, նրանց աշխատանքային պայմանագիրը պետք է լինի առնվազն ութ ամիս տևողությամբ:
«Երկու տարբերակ կար, առաջինն այն էր, որ վճարենք առաջին չորս ամիսների համար` որպես շահագրգռվածություն աշխատող ընդունելու համար, երկրորդ տարբերակը` վճարենք առաջին, երկրորդ, յոթերորդ և ութերորդ ամիսների համար, մենք այս տարբերակով գնացինք»,-ասաց Արման Ուդումյանը:
Ըստ փոխնախարարի` ծրագիրն ի սկզբանե նախատեսված է եղել 500 շահառուի համար, սակայն մեծ հավանականությամբ շահառուների թիվը ավելի կընդլայնվի:
«Միակ պայմանը, որ շահառուն չպետք է ընդունվի նույն գործատուի մոտ աշխատանքի, որի մոտ մինչ արտակարգ դրությունն էր աշխատում: Սա արվում է հնարավոր չարաշահումներից խուսափելու համար»,-ասաց նա:
Մյուս ծրագիրը վերաբերում է հասարակական` վարձատրվող աշխատանքների ընդլայնմանը, ինչպես`անտառների խնամքի աշխատանքների ընդլայնմանը:
«Սա ոչ միայն տաս միլիոն ծառ տնկելու ծրագրին է միտված, այլևս գյուղական համայնքների բնակիչների համար կապահովենք ժամանակավոր զբաղվածություն»,- մանրամասնեց Ուդումյանը:

Вследствие пандемии число безработных увеличится на 40 тысяч – Арман Удумян
На данном этапе пандемии занятость уступила место социальной помощи. Об этом на внеочередном заседании постоянной комиссии по здравохранению и социальным вопросам сказал заместитель министра труда и по социальным вопросам Арман Удумян.
“На минувшей неделе были утверждены поправки в Трудовой кодекс, которые устанавливают определенные правила для работодателей, позволяющие избежать потери рабочих мест”,- отметил замминистра.
По словам Удумяна, во время пандемии и в последующий период безработица увеличится на 1.3%, достигнув 19%.
Это означает появление дополнительно 40 тысяч безработных. Наиболее значительный уровень безработицы ожидается в сферах обслуживания, общепита, в чуть меньшей степени – в сфере строительства. Армию безработных в течение нескольких месяцев пополнят также граждане, которые раньше уезжали на заработки в РФ. В этом плане необходимо осуществить тактические шаги, направленные на разработку адресных программ для различных групп бенефициаров”,- отметил замминистра.
По словм Армана Удумяна, с 1 января по 16 марта этого года с помощью Государственного агентства занятости на работу устроилось 305 человек, еще 2830 были трудоустроены после посещения областных офисов Госагентства занятости.
По состоянию на 1 апреля в базе данных ГАЗ было зарегистрировано 85 тыс. 900 безработных и ищущих работу граждан, сообщил Удумян.
Он также представил разработанные Минтруда новые программы занятости, которые в настоящее время обсуждаются в правительстве.
“Первая программа направлена на стимулирование создания новых рабочих мест. Согласно этой программе, за каждого устроенного на работу бенефициара работодателю в течение четырех месяцев будет выплачиваться компенсация в размере 60% от зарплаты, но не более 85 тыс.драмов”- сказал Удумян.
Программа будет действовать до 31 декабря 2020 г. С теми гражданами, которые стали безработными после 16 марта и найдут работу до 31 декабря, договор будет заключен как минимум на 8 месяцев.
Изначально прогрмма была рассчитана на 500 бенефициаров, однако это число, по всей видимости, будет увеличено, отметил замминистра.
Вторая программа предусматривает расширение объема оплачиваемых общественных работ. “Это касается не только посадки десяти миллионов деревьев, но и обеспечения временной занятости жителей сельских общин”,- сказал А.Удумян.