Մարտի 1-ից մինչ այժմ հայրենիք է վերադարձել Հայաստանի 63 հազար քաղաքացի
Մարտի 1-ից մինչև այժմ հայրենիք է վերադարձել մոտ 63 հազար Հայաստանի քաղաքացի: Այս մասին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստին ասաց արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Մենք արդեն վաղ շրջանում հայտարարություններ էինք տարածում և քաջալերում մեր քաղաքացիներին՝ օգտվել բոլոր հնարավոր առիթներից և ողջամիտ որոշումներ ընդունել` հաշվի առնելով համավարակի աճող վտանգը: Բազմաթիվ մարդիկ գնահատեցին իրավիճակը և վերադարձան Հայաստան: Արդեն մարտի կեսից երբ Հայաստանում արտակարգ դրություն էր, և ավելի ցայտուն էր, որ համավարակը դառնում է ճգնաժամային ամբողջ աշխարհի համար, այդ շրջանից ի վեր մինչ այսօր մոտ 23 հազար քաղաքացի է վերադարձել Հայաստան»,- ասաց Մնացականյանը:
Նախարարն ընդգծեց` այդքան շատ քաղաքացի է տեղափոխվել Հայաստան այն պայմաններում, երբ դադարել էին օդային բազմաթիվ փոխադրումներ, բազմաթիվ ընկերություններ դադարեցրել էին իրենց աշխատանքը:
«Բոլոր դեսպանությունները և կենտրոնական ապարատը պարետատան, Առողջապահության նախարարության, ավիացիայի հետ համատեղ, ինչպես նաև տարբեր գործընկերների աջակցությամբ ու ներգրավմամբ օգտակար են եղել, որ կարողանանք այդ ամենը կառավարել»,-ասաց նա:
Նախարարը ներկայացրեց մարտի 15-ից սկսած իրականացված ուղևորափոխադումները, ըստ որի՝ մարտի 15-ին Հռոմից Հայաաստան է տեղափոխվել 67 անձ, Վրաստանից` 115 անձ, բոլորն անվճար: Նույն օրը Հայաստան են տեղափոխվել Անգոլայից 24 անձ, Լեհաստանից` 4 անձ:
«Մարտի 31-ին 68 հոգի Հնդկաստանից է տեղափոխվել, ապրիլի 6-ին Մոսկվայից` 234 հոգի, որից ութսունը` անվճար, ապրիլի 7-ին` Մոսկվայից 226 հոգի, որից 150-ը անվճար, ապրիլի 6-ին Թել Ավիվից` 10 հոգի անվճար, ապրիլի 10-ին` Վաշինգտոնից 35 հոգի, անվճար, Թուրքիայից ապրիլի 4-ին` 73 հոգի, բոլորն անվճար, ապրիլի 12-ին Մոսկվայից` 230 հոգի, որից 200-ը անվճար: Ապրիլի 13-ին Սուդանից 8 հոգի է վերադարձել, ապրիլի 19-ին Կրասնոդարից՝ 100 հոգի, բոլորն անվճար, ապրիլի 20-ին Դոնի Ռոստովից՝ 100 հոգի է վերադարձել, բոլորն էլ անվճար, ապրիլի 21-ին Էմիրություններից` 18 հոգի, ապրիլի 22-ին Մոսկվայից՝ 200, որից 170-ը անվճար, ապրիլի 23-ին Մոսկվա-Սանկտ Պետերբուրգ թռիչքով 230 անձ է վերադարձել, որից 150-ը անվճար, ապրիլի 24-ին Բաղդադից 21 հոգի է վերադարձել, բոլորն էլ անվճար, ապրիլի 27-ին Վարշավա-Մինսկ չվերթով 18 հոգի է վերադարձել, ապրիլի 28-ին Կիևից 150 հոգի է վերադարձել, բոլորն անվճար, ապրիլի 29-ին Դամասկոսից՝ 18 հոգի, բոլորն անվճար, մայիսի 2-ին Վենետիկից՝ 5 հոգի, անվճար, մայիսի 3-ին Քուվեյթ-Թբիլիսի-Երևան չվերթով՝ 9, բոլորն անվճար, մայիսի 4-ին Բեյրութից` 20 հոգի է վերադառնում, 6-ին Ալմաթիից 30 հոգի ենք նախատեսում»,- ներկայացրեց նախարարը:
Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքով` անվճար չվերթները Հայաստանի կառավարության, տարբեր գործընկեր կառույցների և անհատների համագործակցության համադրություն է:

С начала марта по настоящее время на родину вернулись 63 тысяч граждан Армении
С начала марта по настоящее время на родину вернулись около 63 тысяч граждан Армении. Об этом на заседании постоянной комиссии по внешним отношениям Национального Собрания сообщил министр иностранных дел Зограб Мнацаканян
“Мы уже на раннем этапе распространили заявление, которым призвали наших граждан использовать все возможности и, учитывая возрастающую угрозу, принять разумные решения. Очень многие оценили ситуацию и вернулись в Армению. Начиная с середины марта, когда в Армении уже действовал режим чрезвычайного положения и было очевидно, что пандемия вызывает кризис во всем мире, в Армению вернулось около 23 тысяч граждан”,- сказал Мнацаканян.
Глава МИД подчеркнул, что столько человек прибыло в Армению в условиях прекращения воздушных перевозок и деятельности многих компаний.
“Все посольства и центральный аппарат совместно с комендатурой, Министерством здравоохранения, авиацией и при содействии и участии различных партнеров смогли отрегулировать ситуацию”,- сказал министр.
З. Мнацаканян представил данные пассажироперевозок, которые осуществлялись начиная с 15 марта. Так, 15 марта из Рима в Армению было доставлено 67 лиц, из Грузии – 115. Все эти перевозки были осуществлены бесплатно. В тот же день в Армению прибыли 24 человека из Анголы и четверо – из Польши.
“31 марта 68 человек прибыли в Армению из Индии, 6 апреля 234 человека из Москвы, из них 80 бесплатно. 7 апреля из Москвы были доставлены 226 граждан, 150 из которых бесплатно. 6 апреля из Тель-Авива в Армению бесплатно прибыли 10 человек, из Вашингтона – 35. 4 апреля 73 человека приехали бесплатно из Турции, 12 апреля – 230 человек из Москвы, 200 из них бесплатно”. Наши соотечественники прибыли на родину и из других стран и городов – Судана, Краснодара, Ростова-на-Дону, Эмиратов, Кувейта, Багдада, Киева, Дамаска, Венеции, Бейрута, Санкт-Петербурга. И подавляющее большинство не заплатило за перевозку.
По словам Зограба Мнацаканяна, бесплатные рейсы стали возможны благодаря сотрудничеству правительства Армении с различными структурами и частными лицами.