Ալեն Սիմոնյանի համոզմամբ` Սասուն Միքայելյանը մանդատը չպիտի վայր դնի
ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը համոզված է, որ խորհրդարանում տեղի ունեցած այսօրվա ծեծկռտուքից հետո որևէ պատգամավոր մանդատը չպետք է վայր դնի, իսկ եթե որևէ մեկն, այնուամենայնիվ, պետք է մանդատը վայր դնի, ապա միայն Էդմոն Մարուքյանն ու Անի Սամսոնյանը:
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սիմոնյանը:
«Ոչ մեկ չպետք է մանդատը վայր դնի, Սասուն Միքայելյանն ընտրություններում ամենաշատ քվեն է ստացել, Սասուն Միքայելյանին վստահության հարցը պետք է տա ընտրողը մյուս ընտրություններում: Էդմոն Մարուքյանն Անի Սամսոնյանի հետ կարող է մանդատը վայր դնել` սադրանքներ կազմակերպելու և սեռական բնույթի հայհոյանքներ տալու համար»,- ասաց Սիմոնյանը:
ԱԺ փոխխոսնակի համոզմամբ` Էդմոն Մարուքյանն ու Անի Սամսոնյանը պետք է քաղաքացիներից ու իրենից ներողություն խնդրեն օրեր առաջ խորհրդարանում տեղի ունեցած միջադեպի համար:
Խոսելով իր և Էդմոն Մարուքյանի վիճաբանության մասին Սիմոնյանն ասաց.
«Իմ ելույթը նայեք, որևիցե վիրավորական բառ չի հնչել, բայց էդ մարդը տեղից սեռական հայհոյանք է հնչեցրել, ուզում եք ասել` էդ ամեն ինչը կապ չունի՞…Այո, կապ ունի, էդ մարդը չի կարողանում քաղաքական առումով իր ասելիքը ասել: Կարծում եմ` էդ մարդու վրա վերջին դեպքերի հետ կապված մեծ ճնշումներ կան նախկին իշխանության մնացորդներից»,- ասաց Սիմոնյանը:
Ըստ Ալեն Սիմոնյանի` դեռ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի նախագծի ընդունումից հետո Էդմոն Մարուքյանը սադրանքների շարք է սկսել.
«Մարդը չի քվեարկում ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման օրինագծին, քվեակում է Սերժ Սարգսյանի կառավարությունների ծրագրերին ու բյուջեին, չի քվեարկում մեր բյուջեին… Սա ընդամենը կազմակերպված սադրանք է եղել»,- ասաց Ալեն Սիմոնյանը:
Սիմոնյանը չնայած դատապարտեց բռնությունը` որակելով այն անընդունելի, սակայն կրկնեց` մանդատը վայր դնելու հարց չպետք է քննարկվի: Ասում է` քաղաքական մեծամասնության մեղքի բաժինն այն է, որ սադրանքներին են տրվել:

По мнению Алена Симоняна, Сасун Микаелян не должен сложить с себя депутатские полномочия
Вице-спикер Национального Собрания Ален Симонян убежден, что после сегодняшней драки в парламенте никто из депутатов не должен сложить с себя депутатские полномочия. Но если кому-то все же придется отказаться от мандата, то это должны быть Эдмон Марукян и Ани Самсонян.
Об этом вице-спикер заявил журналистам сегодня в парламенте.
“Никто не должен сложить с себя депутатские полномочия. Сасун Микаелян набрал на выборах большего всего голосов. Вотум доверия ему избиратели вынесут на следующих выборах. Марукян вместе с Ани Самсонян могут отказаться от мандатов за организацию провокаций и мат”,- сказал А.Симонян.
Вице-спикер заявил, что вышеупомянутые депутаты должны извиниться перед ним и избирателями за инцидент, который произошел несколько дней назад в парламенте.
Касаясь этого инцидента, Симонян сказал: “Послушайте мое выступление, в нем нет ни одного оскорбительного слова, но этот человек начал с места ругаться матом. Вы скажете, какое это имеет значение… Имеет. Этот человек в политическом плане не может сказать то, что хочет. Думаю, в связи с последними событиями на него оказывается сильное давление со стороны представителей прежней власти”.
По словам вице-спикера, после принятия проекта закона о конфискации незаконного имущества со стороны Эдмона Марукяна последовала череда провокаций.
“Он не проголосовал за законопроект о конфискации незаконного имущества, зато голосовал за программы и бюджет правительства Сержа Саргсяна. При этом за наш бюджет он не голосует…Это была всего лишь спланированная провокация”,- сказал Ален Симонян.
И хотя зампредседателя Национального Собрания осудил насилие, назвав эти действия неприемлемыми, он еще раз подчеркнул: вопрос сложения депутатских полномочий не должен обсуждаться. Вина политического большинства в том, что оно повелось на провокацию, добавил А. Симонян.