Խորհրդարան է եկել նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը
Նախկին վարչապետ, նախկին ՀՀԿ-ական Կարեն Կարապետյանը մասնակցում է ապրիլյան պատերազմի դեպքերն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նիստին:
Կարեն Կարապետյանն ապրիլյան պատերազմի ժամանակ որևէ պաշտոն չի զբաղեցրել, սակայն 2017 թվականի մարտի 1-ին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ արդեն վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հարցին պատասխանելիս ուշագրավ հայտարարություն էր արել:
«Ունենք կասկած, որ վառարանային վառելիքը կերոսինի հետ խառնվում է, և մենք շուկայում ունենում ենք անորակ նավթամթերք: Դուք շատ լավ հիշում եք, որ ապրիլյան դեպքերի ժամանակ մենք ունեինք բազմաթիվ դեպքեր, երբ որ մեր ռազմական տեխնիկան չէր աշխատում հենց դրա պատճառով»,-ասել էր նա:
Ամենայն հավանականությամբ Կարապետյանը հանձնաժողով է հրավիրվել հենց այս հայտարարության համար:
Հանձնաժողովն արդեն լսել է մի շարք գործող ու նախկին պաշտոնյաների՝ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանին, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հետախուզական վարչության նախկին պետ, վարչապետի խորհրդական Արշակ Կարապետյանին:
Հանձնաժողով են եկել նաև Հայաստանի պաշտոնաթող նախագահ, 2016-ի պատերազմի ժամանակ Հայաստանի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանն ու պատերազմի ժամանակ Արցախի ՊԲ հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Լևոն Մնացականյանը:

Former Armenian PM Karen Karapetyan showed up at today’s session of a parliamentary commission investigating aspects of the April 2016 Four Day War.
While Karapetyan held no government post at the time, it is likely that he’s been asked to clarify a comment he made on March 1, 2017, as prime minister, that fuel had been mixed with kerosene, causing the breakdown of Armenian military equipment.
The commission has already heard a number of current and former officials, including former Defense Minister Seyran Ohanyan, Chief of the General Staff of the Armed Forces Artak Davtyan, former Chief of the Intelligence Department of the General Staff of the Armed Forces, Adviser to the Prime Minister Arshak Karapetyan.
Serzh Sargsyan, who served as President of Armenia during the 2016 war, and Leon Mnatsakanyan, Commander of the Artsakh Defense Army at the time, have also appeared before the to the commission.