Խորհրդարան է եկել նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը
Նախկին վարչապետ, նախկին ՀՀԿ-ական Կարեն Կարապետյանը մասնակցում է ապրիլյան պատերազմի դեպքերն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նիստին:
Կարեն Կարապետյանն ապրիլյան պատերազմի ժամանակ որևէ պաշտոն չի զբաղեցրել, սակայն 2017 թվականի մարտի 1-ին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ արդեն վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հարցին պատասխանելիս ուշագրավ հայտարարություն էր արել:
«Ունենք կասկած, որ վառարանային վառելիքը կերոսինի հետ խառնվում է, և մենք շուկայում ունենում ենք անորակ նավթամթերք: Դուք շատ լավ հիշում եք, որ ապրիլյան դեպքերի ժամանակ մենք ունեինք բազմաթիվ դեպքեր, երբ որ մեր ռազմական տեխնիկան չէր աշխատում հենց դրա պատճառով»,-ասել էր նա:
Ամենայն հավանականությամբ Կարապետյանը հանձնաժողով է հրավիրվել հենց այս հայտարարության համար:
Հանձնաժողովն արդեն լսել է մի շարք գործող ու նախկին պաշտոնյաների՝ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանին, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հետախուզական վարչության նախկին պետ, վարչապետի խորհրդական Արշակ Կարապետյանին:
Հանձնաժողով են եկել նաև Հայաստանի պաշտոնաթող նախագահ, 2016-ի պատերազմի ժամանակ Հայաստանի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանն ու պատերազմի ժամանակ Արցախի ՊԲ հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Լևոն Մնացականյանը:

В парламент прибыл бывший премье-министр Карен Карапетян
В сегодняшнем заседании временной парламентской комиссии по расследованию событий апрельской войны 2016 года принимает участие бывший премьер-министр, бывший член Республиканской партии Карен Карапетян.
В период апрельской войны Карапетян не занимал какую-либо должность, однако во время состоявшегося 1 марта 2017 г. Правительствоенного часа в Национальном Собрании Карен Карапетян, который к тому времени уже занимал должность премьера, отвечая на вопрос тогде еще оппозиционного депутата Никола Пашиняна, сделал примечательное заявление.
Экс-премьер заявил: “Есть подозрение в том, что нефтепродукция была некачественной. Вы хорошо помните, что во время апрельских событий были случаи, когда именно по этой причине наша военная техника не работала”.
Именно в связи с этим заявлением бывший премьер, по всей видимости, и приглашен в комиссию по изучению обстоятельств, связанных с боевыми действиями в апреле 2016 г.
Парламентская расследовательская комиссия по изучению обстоятельств военных действий в апреле 2016 г. была создана в мае прошлого года по требованию 47 депутатов НС.
Комиссия уже пригласила на свои заседания ряд бывших и действующих должностных лиц: бывшего министра обороны Сейрана Оганяна, начальника Генштаба Вооруженных сил Артака Давтяна, бывшего начальника разведывательного управления, советника премьер-министра Аршака Карапетяна.
В комиссию были также приглашены третий президент РА, верховный главнокомандующий Армении во время войны 2016 г. Серж Саргсян и занимавший тогда должность командующего Армией обороны Арцаха Левон Мнацаканян.