Այսօր Չինաստանից Հայաստան կբերվի թեստերի տեղական արտադրության համար անհրաժեշտ նյութերի վերջին խմբաքանակը
Պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարության համագործակցությամբ՝ այսօր երրորդ թռիչքը կլինի Չինաստանից, որտեղից Հայաստան կբերվեն բժշկական սարքավորումներ, ինչպես նաև կորոնավիրուսի թեստերի տեղական արտադրության համար ռեագենտների (քիմիական հակազդակ) վերջին խմբաքանակը: Այս մասին Ազգային ժողովի հատուկ նիստում հայտարարեց պարետ, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը՝ ներկայացնելով Կառավարության ձեռնարկած հակահամաճարակային միջոցառումները։
Հիշեցնենք, որ Կառավարության այսօրվա նիստում որոշվեց արտակարգ դրության ռեժիմը երկարաձգել մինչև հունիսի 13-ը:
«Այժմ արդեն առավել քան երբևէ ակնհայտ է պետական համակարգում համապարփակ և խորքային բարեփոխումների անհրաժեշտությունը: Չնայած այդ ուղղությամբ դեռ անցած տարի մեկնարկած աշխատանքներն ընդհատվեցին կորոնավիրուսի պատճառով, սակայն առաջիկայում լրջորեն լծվելու ենք այդ աշխատանքներին, այդ թվում՝ շատ հարցեր այսօր արդեն այլ լույսի ներքո է երևում, այդ համատեքստում պետական համակարգում բազմաթիվ կարծրատիպեր և միֆեր պարզապես կոտրվեցին»,- իր խոսքում նշեց Տիգրան Ավինյանը:
Կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի հաջորդ փուլում Կառավարությունը, ըստ պարետի, որդեգրելու է վարակի տարածման դինամիկայով և առողջապահական համակարգի կարողություններով պայմանավորված՝ սցենարային մարտավարական կառավարում իրականացնելու գործելաոճը:

Сегодня из Китая в Армению будет доставлена последняя партия реагентов для местного производства тестов на коронавирус
При сотрудничестве министерств обороны и иностранных дел сегодня будет выполнен третий авиарейс из Китая в Армению, которым будет доставлено медицинское оборудование, а также реагенты, необходимые для местного производства тестов на коронавирус. Об этом на специальном заседании Национального Собрания сообщил комендант, вице-спикер Тигран Авинян, представляя антиэпидемиологические мероприятия правительства.
Напомним, что на сегодняшнем заседании правительства было принято решение о продлении режима чрезвычайного положения до 13 июня.
“Сейчас более чем очевидна необходимость осуществления в государственной системе всеобъемлющих и глубинных реформ. И хотя начавшиеся в прошлом году работы в этом направлении были прерваны из-за коронавируса, в ближайшее время мы серьезно приступим к выполнению указанных работ. Сегодня многие вопросы представляются в совершенно другом свете, и в этом контексте в госсистеме была разрушены многие стереотипы и мифы”,- отметил Т.Авинян.
На следующем этапе борьбы с коронавирусом правительство намерено использовать методы работы, обусловленные динамикой распространения коронавируса и возможностями системы здравоохранения.