Մայիսի 18-ից հանրային տրանսպորտը կգործի. կբացվեն նաև նախակրթարանները
Կառավարությունը նախատեսում է մայիսի 18-ից ամբողջովին գործարկել հանրային տրանսպորտը, կվերաբացվեն առևտրի իրականացման վայրերը, հանրային սննդի օբյեկտները կկարողանան ծառայություններ մատուցել նաև փակ տարածքներում, կգործեն մարզասրահները, ինչպես նաև բացօթյա պատմամշակութային վայրերը: Այս մասին Ազգային ժողովի հատուկ նիստում նշեց պարետ Տիգրան Ավինյանը:
«Քանի որ աշխատող ծնողների համար խնդիր է մանկահասակ երեխաների խնամքի ապահովումը, կվերաբացվեն նաև նախակրթարանները: Սակայն շեշտեմ, որ սահմանափակումների բոլոր թուլացումները ուղեկցվելու են համակեցության հստակ կանոնների սահմանմամբ, որոնց չկիրառումը հանգեցնելու է համապատասխան տույժերի և տուգանքների: Մեր գործարար համայնքը կանոնները պահելը պետք է դիտարկի որպես մրցակցային առավելություն, քանի որ պատասխանատու կազմակերպությունը զերծ է մնում պատասխանատվության ենթարկվելուց և իր աշխատակիցների վարակվելուց, և արդյունքում գործունեությունը որոշակի ժամանակով դադարեցնելուց»,- նշեց փոխվարչապետը:
Տիգրան Ավինյանի խոսքով՝ մայիսի 25-ից պարտադիր է դառնալու ոչ միայն հանրային փակ, այլ նաև հանրային բաց վայրերում դիմակների կրումը: Կանոնները խախտողներին ոստիկանությունը տուգանելու է: Պարետը շեշտեց, որ դիմակները կարող են լինել նաև տնային պայմաններում պատրաստված:

С 18 мая начнет работать общественный транспорт, откроются дошкольные учреждения
Правительство предусматривает с 18 мая полностью задействовать общественный транспорт, разрешить работу объектов торговли, закрытых объектов общественного питания, спортзалов, а также открытых мест историков-культурного значения. Об этом на специальном заседании Национального Собрания сообщил комендант Тигран Авинян.
“Поскольку для работающих родителей серьезной проблемой является уход за маленькими детьми, то откроются также дошкольные учреждения. Подчеркну, однако, что все послабления в ограничениях будут сопровождаться четкими правилами сосуществования, несоблюдение которых повлечет за собой наказание в виде штрафов. Наша бизнес-община должна рассматривать соблюдение этих правил как конкурентное преимущество, поскольку ответственная организация избежит санкций и риска заражения своих сотрудников, а следовательно прекращения своей деятельности на определенный срок”,- сказал вице-премьер. По словам Т.Авиняна, с 25 мая обязательным условием будет ношение масок не только в закрытых, но и открытых общественных местах. Нарушители будут оштрафованы.