Նիկոլ Փաշինյան․ «Կարող էինք ՌԴ-ից ակնկալել, որ գազի գնի բարձրացման մասին խոսելու լավագույն ժամանակը չէ»
Գազի գնի վերաբերյալ քաղաքական խորհրդակցությունները շարունակվում են, սակայն այս պահի դրությամբ որևէ կոնկրետ նորություն չկա։ Այս մասին այսօրվա մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով գազի գնի վերաբերյալ հարցին։
«Էներգակիների շուկայի և նավթի գնի փլուզման պայմաններում մենք կարող էինք և կարող ենք Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանից ակնկալել, որ հիմա գազի գնի բարձրացման մասին խոսելու լավագույն ժամանակը չէ՝ նամանավանդ հաշվի առնելով կորոնավիրուսի ճգնաժամը և նրա բերած սոցիալական խնդիրները»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդրադառնալով Հայաստանում ռուսական կապիտալով գործող ընկերությունների դեմ դատական գործընթացներին՝ վարչապետը նշեց, որ այդ թեմայով քննարկումներ է ունեցել ՌԴ նախագահի և վարչապետի հետ, ձեռք են բերվել հստակ պայմանավորվածություններ։
«Հայ ռուսական հարաբերություններում ունենք շատ հարուստ օրակարգ, և մենք այդ օրակարգի հարցերը լուծելով՝ գնում ենք առաջ։ Բոլոր դեպքերում պետք է լինեն բարեկամական և դաշնակցային կոմպրոմիսներ ու փոխըմբռնում»,- ասաց ՀՀ կառավարության ղեկավարը։

Никол Пашинян: “Мы могли бы ожидать от РФ осознания того, что сейчас не лучшее время говорить о повышении цены на газ”
Политические консультации вокруг цены на газ продолжаются, однако на данный момент конкретных новостей нет, сообщил на сегодняшней пресс-конференции, посвященной четвертой сотне фактов о новой Армении, премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос о цене на российский газ.
“В условиях обвала цен на энергоносители и нефть мы могли бы и можем ожидать от стратегического партнера Армении, России, осознания того, что сейчас не лучшее время говорить о повышении цены на газ, особенно с учетом кризиса, обусловленного коронавирусом, и возникших в связи с этим социальных проблем”,- отметил премьер.
Касаясь судебных процессов против действующих в Армении компаний с российским капиталом, Никол Пашинян сказал , что провел обсуждения по этому вопросу с президентом и премьер-министром РФ, в ходе которых были достигнуты конкретные договоренности.
“Повестка армяно-российских отношений очень насыщенная, и мы, решая вопросы этой повестки, движемся вперед. В любом случае необходимы дружественные союзнические компромиссы и взаимопонимание”,- добавил глава правительства Армении.