Նիկոլ Փաշինյան․ «Հեղափոխությունից հետո արցախյան բանակցություններում նոր փաստաթուղթ չի ձևավորվել»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասաց որ անհրաժեշտության դեպքում ինքը պատրաստ է արցախյան հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկումներ ծավալել Հայաստանի երեք նախկին նախագահների հետ։
Խոսելով բանակցությունների ձևաչափի մասին՝ վարչապետն ասաց, որ Արցախի ընտրված ներկայացուցիչները պետք է մասնակցեն բանակացություններին, քանի որ առանց նրանց հիմնահարցի լուծում չի կարող լինել․
«Խոսք է գնում այն մասին, որ մեզ չի հաջողվել Արցախին վերադարձնել բանակցային սեղան, այնպես, ինչպես չի հաջողվել վերադարձնել վերջին 22 տարում, երբ որ Արցախը բանացային սեղանից դուրս թողնվեց։ 22 տարի ամբողջ միջազգային հանրությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը աշխատել են այդ պայմաններում։ Եղել է լռելյայն կոնսենսուս, որ Արցախը պետք է բանակցությունների սեղանին չլինի։ Սակայն մենք չենք կարող որոշում կայացնել Արցախի ընտրված ներկայացուցիչների փոխարեն»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետն ասում է, որ Արցախի բանակցություններում Հայաստանն իր սկզբունքներն արձանագրել է և հարց է եղել, թե Հայաստանը շարունակելու՞ է բանակացություններն այն կետից, որը թողել է երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը․
«Մենք ասել ենք՝ ոչ, որովհետև այն ինչ մենք ստացել ենք որպես ժառանգություն մեզ համար ընդունելի չէ։ Պետք չէ փորձել մեզ կաշկանդել, որ մենք բանակացային սեղանի շուրջ չխոսենք և չլսենք։ Ղարաբաղի հարցի կարգավորման տարբեր տեսակետներ կան, փուլային և փաթեթային ձևերի վերաբերյալ։ Ինչ վերաբերում է փաստաթղթին, ապա հեղափոխությունից հետո նոր փաստաթուղթ չի ձևավորվել, իսկ հին փաստաթղթից մենք հրաժարվել ենք։ Դա չի նշանակում, որ բանակցությունների մասնակիցներից մեկի ձեռքի տակ այդ փաստաթուղթը չէր կարող լինել»,- նշեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատեց նախկինում մի քանի անգամ իր հնչեցրած այն միտքը, որ բանակցությունների արդյունքները պետք է ընդունելի լինեն, Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար։

Никол Пашинян: “После революции новый документ в переговорах по Арцаху не сформирован”
Премьер-министр Никол Пашинян на сегодняшней пресс-конференции сказал, что случае необходимости готов провести обсуждения по вопросу Арцаха с тремя бывшими президентами Армении.
Говоря о формате переговоров, Пашинян отметил, что в переговорах должны участвовать избранные представители Арцаха, без которых решение проблемы невозможно.
“Говорится о том, что нам не удалось вернуть Арцах за стол переговоров, как не удалось сделать это за последние 22 года, когда Арцах был выведен из переговорного процесса. В течение 22 лет в таких условиях работало все международное сообщество, работала Минская группа ОБСЕ. Был достигнут негласный консенсус относительно того, что Арцах не должен находиться за столом переговоров. Однако мы не можем принимать решение за избранных представителей Арцаха”,- сказал Никол Пашинян.
По словам премьера, в переговорах по Арцаху Армения выдвинула свои принципы, после чего встал вопрос о том, будет ли наша страна продолжать переговоры с той точки, до которой дошел третий президент РА Серж Саргсян.
“Мы сказали “нет”, поскольку то, что мы получили в наследство, для нас неприемлемо. Не надо пытаться сковывать нас тем, что мы не должны говорить и выслушивать за столом переговоров. Существуют различные точки зрения по вопросу урегулирования проблемы Карабаха, по пакетному и поэтапному вариантам решения. Что касается документа, то после революции новый документ не сформирован, а от старого мы отказались”,- отметил премьер.
Никол Пашинян подтвердил не раз высказываемую им мысль о том, что результаты переговоров должны быть приемлемы для народов Армении, Арцаха и Азербайджана.