Նիկոլ Փաշինյան․ «Հեղափոխությունից հետո արցախյան բանակցություններում նոր փաստաթուղթ չի ձևավորվել»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասաց որ անհրաժեշտության դեպքում ինքը պատրաստ է արցախյան հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկումներ ծավալել Հայաստանի երեք նախկին նախագահների հետ։
Խոսելով բանակցությունների ձևաչափի մասին՝ վարչապետն ասաց, որ Արցախի ընտրված ներկայացուցիչները պետք է մասնակցեն բանակացություններին, քանի որ առանց նրանց հիմնահարցի լուծում չի կարող լինել․
«Խոսք է գնում այն մասին, որ մեզ չի հաջողվել Արցախին վերադարձնել բանակցային սեղան, այնպես, ինչպես չի հաջողվել վերադարձնել վերջին 22 տարում, երբ որ Արցախը բանացային սեղանից դուրս թողնվեց։ 22 տարի ամբողջ միջազգային հանրությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը աշխատել են այդ պայմաններում։ Եղել է լռելյայն կոնսենսուս, որ Արցախը պետք է բանակցությունների սեղանին չլինի։ Սակայն մենք չենք կարող որոշում կայացնել Արցախի ընտրված ներկայացուցիչների փոխարեն»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետն ասում է, որ Արցախի բանակցություններում Հայաստանն իր սկզբունքներն արձանագրել է և հարց է եղել, թե Հայաստանը շարունակելու՞ է բանակացություններն այն կետից, որը թողել է երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը․
«Մենք ասել ենք՝ ոչ, որովհետև այն ինչ մենք ստացել ենք որպես ժառանգություն մեզ համար ընդունելի չէ։ Պետք չէ փորձել մեզ կաշկանդել, որ մենք բանակացային սեղանի շուրջ չխոսենք և չլսենք։ Ղարաբաղի հարցի կարգավորման տարբեր տեսակետներ կան, փուլային և փաթեթային ձևերի վերաբերյալ։ Ինչ վերաբերում է փաստաթղթին, ապա հեղափոխությունից հետո նոր փաստաթուղթ չի ձևավորվել, իսկ հին փաստաթղթից մենք հրաժարվել ենք։ Դա չի նշանակում, որ բանակցությունների մասնակիցներից մեկի ձեռքի տակ այդ փաստաթուղթը չէր կարող լինել»,- նշեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատեց նախկինում մի քանի անգամ իր հնչեցրած այն միտքը, որ բանակցությունների արդյունքները պետք է ընդունելի լինեն, Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար։

Pashinyan Reiterates that Artsakh Must Participate in Karabakh Settlement Negotiations
At a Yerevan press conference today, Armenian PM Nikol Pashinyan announced that he is ready to hold discussions with the three former presidents of the country on the Karabakh issue if the need arises.
Pashinyan said that the government of Artsakh must take part in all settlement talks and that the issue cannot be successfully resolved without their input.
"There is talk that we have not managed to get Artsakh back to the negotiating table, just as we have not been able to return it in the last 22 years, when Artsakh was left out of the negotiations. For 22 years, the entire international community and the OSCE Minsk Group have been working in these conditions. There was a tacit consensus that Artsakh should not be at the negotiating table. However, we cannot adopt any decision on behalf of the elected representatives of Artsakh,” Pashinyan said.
When asked if his government would continue negotiations from where the government of Serzh Sargsyan left off, Pashinyan said that whatever principles agreed to by Sargsyan are not acceptable.
"We have said no because what we have inherited is not acceptable to us. We should not try to restrain ourselves so that we do not talk or listen around the negotiating table. There are different views on the settlement of the Karabakh issue. There’s the step by step and the package approach. As for any document, no new document was created after the revolution. We rejected the old document,” Pashinyan said.
He reiterated his view that any settlement must be acceptable to the peoples of Artsakh, Azerbaijan, and Armenia.