Նիկոլ Փաշինյան․ «Պաշտոնյայի ընտանիքի անդամներից մեկի հաշվեհամարի 28 միլիոն դոլարը նվիրվել է Արցախին»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօրվա մամուլի ասուլիսին անդրադարձավ նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում պետբյուջե վերադարձված գումարներին: Պատասխանելով իր նշած 105 միլիոն վերադարձված գումարի, ԱԱԾ-ի և դատախազության հաղորդումների մեջ նշված գումարների չափի անհամապատասխանությանը, կառավարության ղեկավարն ասաց հետևյալը․
«Այդ անհամապատասխանությունն ունի շատ կոնկրետ բացատրություն։ Այո՛, պաշտոնական թվերով, որն այսօր ես հրապարակեցի, խոսքը 40 միլիարդ դրամի մասին է, որը 105 միլիոն դոլար չէ, այլ պակաս է։ Սակայն իրականում վերականգնվել է 105 միլիոն դոլար։
Բարձրաստիճան պաշտոնյայի ընտանիքի անդամներից մեկի հաշվեհամարին հայտնաբերվել էր, որ 28, թե 30 միլիոն դոլար գումար կա։ Հետո ընթացակարգերի և այլ հանգամանքների բերումով այդ 28 միլիոն դոլարը, ինչքան ես հիշում եմ, նվիրաբերվեց Արցախի Հանրապետությանը ու այդ գումարն օգտագործվեց պաշտպանական, անվտանգային կարիքների համար։ Նկատի ունեմ, որ ահա այդ հատվածը պետությանն է վերադարձվել այլ ընթացակարգով։ Թվերի անհամապատասխանության միակ պատճառը դա է»,- ասաց վարչապետը։
Հացրին պատասխանելուց հետո՝ Նիկոլ Փաշինյանը դահլիճում ներկաներից մեկից հարցրեց, թե նախկինում սրա մասին արդյոք չե՞ն հայտարարել, և բացասական պատասխան ստանալուց հետո հավելեց․ «Փաստորեն սենսացիոն հայտարարություն արեցի»։

Никол Пашинян: “Один из членов семьи должностного лица пожертвовал 28 млн долларов в пользу Арцаха”
На организованной сегодня пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян коснулся возвращения в рамках борьбы с коррупцией крупных сумм в госбюджет.
Отвечая на вопрос о несоответствии размеров озвученной им суммы в 105 млн и сумм, указанных в сообщениях Службы национальной безопасности и прокуратуры, глава правительства отметил следующее: “Это несоответствие имеет очень конкретное объяснение. Да, согласно официальным цифрам, которые я сегодня обнародовал, речь идет о 40 млрд драмов, что меньше 105 млн долларов. В действительности же восстановлено 104 млн долларов.
На банковском счете одного из членов семьи высокопоставленного чиновника было обнаружено 28 или 30 млн долларов. После этого в результате определенных процедур или с учетом других обстоятельств 28 млн долларов, если я правильно помню, были пожертвованы в пользу Республики Арцах. Эти деньги были использованы на нужды обороны и безопасности. Хочу сказать, что эта часть была возвращена государству по другой процедуре. Именно в этом единственная причина несоответствия цифр”,- сказал премьер.