Քաղաքապետի առաջին տեղակալ. «Աննախադեպ ցածր ուղևորափոխադրում կա այս պահի դրությամբ»
Երևանի այն հյուրանոցները, որոնք կորոնավիրուսի օրերին դարձել են մեկուսավայրեր, դրանց աղբն ամենօրյա ռեժիմով, հատուկ աղբատարներով տեղափոխվել է աղբավայր և ոչնչացվել։ Իսկ այդ աղբատարներն աղբավայրից դուրս գալուց հետո լվացվել են, որպեսզի հնարավոր վարակն իրենց հետ փողոցներ չտեղափոխեն։ Այս մասին քիչ առաջ կայացած ասուլիսին հայտնեց Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը։
Սարգսյանը քաղաքացիներին հորդորեց դիմակներն ու ձեռնոցները պոլիԷթիլենային տոպրակով փաթաթել, նոր նետել աղբարկղը։
Այսօրվանից Երևանում իր աշխատանքն է սկսում հանրային տրանսպորտը։ Քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը, անդրադառնալով հանրային տրանսպորտի վերագործարկմանն, ասաց՝ երթուղի են դուրս բերվել ինչպես Երևանի քաղաքապետարանի, այնպես էլ մասնավոր ուղևորափոխադրողների ավտոմեքենաները։
Նա «Հետքի» հարցին ի պատասխան տեղեկացրեց, որ դեռևս անհրաժեշտություն չկա քաղաքապետարանի պահուստային ավտոբուսները գործարկել և չվացուցակներում փոփոխություններ կատարել, որպեսզի քաղաքացիները երթուղայիններում առանց կանգնելու և երկար սպասելու երթևեկեն։ Ասաց՝ կախված կլինի ուղևորափոխադրման հոսքից. «Աննախադեպ ցածր ուղևորափոխադրում կա այս պահի դրությամբ։ Մեզ հարկավոր է, որպեսզի հասկանանք, թե այդ ուղևորափոխադրումն ինչ տենդենց ունի։ Կարծում եմ` մի քանի օրվա ընթացքում կհասկանանք, այնուհետև նոր կկարողանանք որոշում կայացնել` ըստ հաճախականության երթուղայինների քանակն ավելացնել, թե ոչ»,- նշեց Սարգսյանը։
Քաղաքապետի առաջին տեղակալի փոխանցմամբ՝ տարվա այս ամիսներին ուղևորահոսքը 30 %-ի չափով նվազում է՝ հաշվի առնելով, որ դպրոցներն ու ուսումնական հաստատությունները փակվում են։
Հրաչյա Սարգսյանը ևս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ երթուղայինների վարորդները պետք է ունենան ձեռնոցներ և դիմակներ։ Ասաց՝ պաշտպանիչ այդ միջոցներն այժմ ուղևորափոխադրում իրականացնողներն են գնում։ Իսկ երթուղայիններն ամեն օր ախտահանվելու են։
Հրաչյա Սարգսյանը չթաքցրեց, որ հանրային տրանսպորն ու վարորդներին վերահսկելու ռեսուրս այս պահին չկա։ Նշեց՝ որքան էլ հավելյալ ուժ ներգրավեն, 800 գազելների և 300-ից ավելի ավտոբուսների վարորդներին հսկել չեն կարող։ Նա քաղաքացիներին հորդորեց այլ քաղաքացիների և վարորդների նկատմամբ ուշադիր լինել, հորդորել հետևել անվտանգության կանոններին։
Հրաչյա Սարգսյանը, սակայն, ընդգծեց, որ Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության տեսուչները և ոստիկանության ծառայողները երթուղայինների վերահսկողություն են իրականացնելու։

Зафиксирован беспрецедентно маленький пассажиропоток – первый вице-мэр
Мусорные отходы тех гостиниц Еревана, которые в дни коронавирусной эпидемии использовались как место для изоляции, вывозились специальными грузовыми автомобилями на мусорную свалку и уничтожались. А по выезде со свалки машины тщательно дезинфицировались. Об этом сообщил на сегодняшней пресс-конференции первый вице-мэр столицы Грачья Саргсян.
С сегодняшнего дня в Ереване работает общественный транспорт. В рейс вышли транспортные средства как столичной мэрии, так и частных пасажироперевозчиков. Отвечая на вопрос Hetq.am, Г.Саргсян сказал, что пока нет необходимости в задействовании резервных автобусов с целью исключить наличие в автобусах стоящих пассажиров. “На данный момент имеем беспредецентно маленький пассажиропоток. Нам необходимо понять, какую тенденцию он проявляет.
Думаю, в течение нескольких дней станет ясно, и уже тогда мы решим, увеличить число задействованных транспортных средств или нет”,- отметил первый вице-мэр.
По его словам, в эти месяцы пассажиропоток обычно сокращается на 30%, поскольку прекращаются занятия в школах и учебных заведениях. Грачья Саргсян еще раз напомнил о том, что водители автобусов должны быть в масках и перчатках. Защитные средства приобретают компании по пассажироперевозкам. Транспортные средства каждый день дезинфицируются.
Первый вице-мэр также признался, что на сегодняшний день у них нет ресурсов для осуществления контроля за водителями 800 микроавтобусов и более 300 автобусов. В связи с этим он призвал граждан быть внимательными к своим согражданам и водителям и строго соблюдать правила безопасности.