Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվում է ստացիոնար բուժման մեջ. նա դատարան չէր բերվել
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստը հետաձգվեց. Քոչարյանը դատարան չէր բերվել:
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտնեց, որ նիստից առաջ «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնից տեղեկանք է ստացվել այն մասին, որ Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվում է ստացիոնար բուժման մեջ և չի կարող ներկայանալ այսօրվա դատական նիստին:
Հաշվի առնելով, որ ամբաստանյալներից որևէ մեկի բացակայության պայմաններում նիստը չի կարող շարունակվել՝ այսօրվա դատական նիստը հետաձգվեց, իսկ հաջորդ նիստը նշանակվեց մայիսի 26-ին:
Նշենք, որ նախորդ՝ մայիսի 13-ի դատական նիստի ժամանակ դատարան գրություն էր ստացվել այն մասին, որ Քոչարյանը վիրահատվել է:
Հայաստանի երկրորդ նախագահը մեղադրվում է 2008 թվականին սահմանադրական կարգի տապալման և առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու մեջ: Քրեական գործով անցնում են նաև ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, որոնք մեղադրվում են սահմանադրական կարգի տապալման մեջ, ինչպես նաև նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանն, ով մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու և սահմանադրական կարգի տապալմանն օժանդալու մեջ:

Роберт Кочарян не доставлен в суд: он находится на стационарном лечении
Сегодняшнее судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна было отложено, так как подсудимого не доставили в суд.
Судья Анна Данибекян сообщила о том, что до начала заседания из медцентра “Измирлян” поступила записка, в которой говорилось, что Кочарян находится у них на стационарном лечении и не может явиться на сегодняшнее заседание.
Учитывая то обстоятельство, что в условиях отсутствия одного из подсудимых заседание не может состояться, было принято решение отложить его до 26 мая.
На предыдущем судебном заседании, которое было назначено на 13 мая, была получена записка о том, что Р.Кочарян перенес операцию.
Второй президент РА обвиняется в свержении в 2008 г. конституционного строя Армении и получении взятки в особо крупном размере. По данному уголовному делу проходят также бывший генсек ОДКБ Юрий Хачатуров, бывший министр обороны Сейран Оганян, котороые обвиняются в свержении конституционного строя, а также бывший вице-премьер Армен Геворкян, которому предъявлено обвинение в получении взятки в особо крупном размере и содействии свержению конституционного строя.