Ռամիլ Սաֆարովին ազատելով՝ Ադրբեջանը խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) 2004 թվականին Սաֆարովի կողմից կացնահարված և սպանված Գուրգեն Մարգարյանի գործով այսօր վճիռ կայացրեց։
Մասնավորապես, Մակուչյանը և Մինասյանը ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի գործով (հայց N 17247/13) ՄԻԵԴ-ը համարեց, որ Ադրբեջանը հստակ դրական վերաբերմունք է ցույց տվել Սաֆարովի գործողություններին՝ ոչ միայն նրան ազատ արձակելով, այլև խրախուսելով, աշխատավարձ վճարելով և Ադրբեջան վերադառնալիս նրան բնակարան հատկացնելով։
Չնայած սրան, Ադրբեջանը չի կարող պատասխանատվություն կրել միջազգային օրենքի խստագույն չափանիշների համաձայն, ըստ որի՝ պետությունից պահանջվում է «ճանաչել» Սաֆարովի գործողությունները «որպես իր իսկ» (Ադրբեջանի հանրապետության) կողմից կատարած գործողություններ:
Ավելին, ըստ Դատարանի, Սաֆարովի գործողությունները եղել են սեփական որոշման արդյունք, միևնույն ժամանակ դրանք եղել են այնքան կոպիտ, վիրավորական և այնքան դուրս են եղել զինվորի պաշտոնական կարգավիճակից, որ Դատարանը չկարողացավ տեսնել, թե ինչպես Սաֆարովի ղեկավարները կարող էին կանխատեսել նրա գործողությունները, կամ ինչպես Ադրբեջանը կարող է պատասխանատու լինել Սաֆարովի արարքների համար պարզապես այն պատճառով, որ նա պետական ծառայող էր:
Այնուամենայնիվ, Դատարանը գտնում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Սաֆարովի կատարած՝ ատելության հիմքով լուրջ հանցագործության համար պատիժ չկիրառելը որևէ հիմնավորում չի ունեցել:
Ավելին, հայցվոր կողմը ներկայացրել է բավարար ապացույցներ առ այն, որ Սաֆարովի ներումը և նրա օգտին այլ որոշումները ունեցել են ազգային դրդապատճառներ։ Մասնավորապես, Դատարանը նշում է Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները, որոնցում նրանք արդարացնում և խրախուսում են Սաֆարովի վարքագիծը, նաև այն փաստը, որ Սաֆարովի արարքն ուղղված էր հայ զինվորների դեմ, և որ Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքում կա Սաֆարովին նվիրված հատուկ էջ:
Այսպիսով, ՄԻԵԴ-ը որոշել է, որ
-Ադրբեջանի կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունք) մասով չի եղել որևէ էական խախտում։
-Ադրբեջանը թույլ է տվել դատավարական խախտում Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի մասով։
-Հունգարիան թույլ չի տվել դատավարական խախտում Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի մասով։
-Ադրբեջանը խախտել է Կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածը (խտրականության արգելում)՝ 2-րդ հոդվածի խախտման հետ համադրությամբ։
-Ո’չ Ադրբեջանի, ո’չ Հունգարիայի կառավարությունները չեն խախտել Կոնվենցիայի 38-րդ հոդվածը (գործի քննության համար անհրաժեշտ պայմաններ տրամադրելու պարտավորություն):
Դատարանի այս վճիռը վերջնական չէ: Վճռի հրապարակման պահից հաջորդող եռամսյա ժամկետում ցանկացած կողմ կարող է բողոքարկել այն: Եթե կողմերից մեկը այդպիսի հայցադիմում է ներկայացնում, հինգ դատավորներից բաղկացած հանձնաժողովը քննարկում է՝ արդյոք գործը արժանի է հետագա քննության: Եթե հայցադիմումը մերժվում է, այս վճիռը ուժի մեջ է մտնում մերժման օրը:

ECHR Ruling: Azerbaijan Violated the Convention by Releasing Ramil Safarov
The European Court of Human Rights (ECHR) today ruled in the case of Gurgen Margaryan, an Armenian army lieutenant who was axed to death in Budapest in 2004 by Ramil Safarov, an  Azerbaijani army lieutenant.
The two were in Hungary to participate in a NATO sponsored English language training course. Ain 2006, a Budapest court sentenced Safarov to life imprisonment. Hungarian authorities released him to Azerbaijani authorities in 2012, so that he could spend the rest of his sentence there. Azerbaijani President Ilham Aliyev immediately pardoned him. Safarov was later promoted to the rank of major and provided with lodging and other perks.
Today, the ECHR issued a press release today on the ruling entitled “Azerbaijan violated the Convention by releasing an extradited officer who had murdered an Armenian soldier during training in Hungary”.
The press release, in part, reads:
The case “Makuchyan and Minasyan v. Azerbaijan and Hungary” (application no. 17247/13) concerned the presidential pardon given to a convicted murderer and his release following his transfer from Hungary to Azerbaijan to serve the rest of his sentence.
R.S., a military officer from Azerbaijan, killed an Armenian military officer and attempted to kill another one when they were attending a course in Hungary in 2004. The case also concerned more generally the hero’s welcome given to R.S. in Azerbaijan upon his return.
In today’s Chamber judgment1 in the case the European Court of Human Rights held:
by six votes to one, that there had been no substantive violation by Azerbaijan of Article 2 (right to life) of the European Convention on Human Rights;
unanimously, that there had been a procedural violation by Azerbaijan of Article 2 of the Convention;
by six votes to one, that there had been no procedural violation by Hungary of Article 2; by six votes to one, that there had been a violation by Azerbaijan of Article 14 (prohibition of discrimination) taken in conjunction with Article 2, and
unanimously, that neither the Azerbaijani nor Hungarian Governments had failed to comply with Article 38 (obligation to furnish necessary facilities for the examination of the case).
The Court found that although Azerbaijan had clearly endorsed R.S.’s acts, not only by releasing him but also by promoting him, paying him salary arrears and granting him a flat upon his return, it could not be held responsible under the stringent standards of international law which required a State to “acknowledge” such acts “as its own”.
Moreover, those acts had been part of a private decision and had been so flagrantly abusive and far removed from the official status of a military officer that the Court could not see how his commanding officers could have foreseen them or how Azerbaijan could be responsible for them just because he was a State agent. However, it found that there had been no justification for the Azerbaijani authorities’ failure to enforce the punishment of R.S. and to in effect grant him impunity for a serious hate crime.