Ռամիլ Սաֆարովին ազատելով՝ Ադրբեջանը խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) 2004 թվականին Սաֆարովի կողմից կացնահարված և սպանված Գուրգեն Մարգարյանի գործով այսօր վճիռ կայացրեց։
Մասնավորապես, Մակուչյանը և Մինասյանը ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի գործով (հայց N 17247/13) ՄԻԵԴ-ը համարեց, որ Ադրբեջանը հստակ դրական վերաբերմունք է ցույց տվել Սաֆարովի գործողություններին՝ ոչ միայն նրան ազատ արձակելով, այլև խրախուսելով, աշխատավարձ վճարելով և Ադրբեջան վերադառնալիս նրան բնակարան հատկացնելով։
Չնայած սրան, Ադրբեջանը չի կարող պատասխանատվություն կրել միջազգային օրենքի խստագույն չափանիշների համաձայն, ըստ որի՝ պետությունից պահանջվում է «ճանաչել» Սաֆարովի գործողությունները «որպես իր իսկ» (Ադրբեջանի հանրապետության) կողմից կատարած գործողություններ:
Ավելին, ըստ Դատարանի, Սաֆարովի գործողությունները եղել են սեփական որոշման արդյունք, միևնույն ժամանակ դրանք եղել են այնքան կոպիտ, վիրավորական և այնքան դուրս են եղել զինվորի պաշտոնական կարգավիճակից, որ Դատարանը չկարողացավ տեսնել, թե ինչպես Սաֆարովի ղեկավարները կարող էին կանխատեսել նրա գործողությունները, կամ ինչպես Ադրբեջանը կարող է պատասխանատու լինել Սաֆարովի արարքների համար պարզապես այն պատճառով, որ նա պետական ծառայող էր:
Այնուամենայնիվ, Դատարանը գտնում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Սաֆարովի կատարած՝ ատելության հիմքով լուրջ հանցագործության համար պատիժ չկիրառելը որևէ հիմնավորում չի ունեցել:
Ավելին, հայցվոր կողմը ներկայացրել է բավարար ապացույցներ առ այն, որ Սաֆարովի ներումը և նրա օգտին այլ որոշումները ունեցել են ազգային դրդապատճառներ։ Մասնավորապես, Դատարանը նշում է Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները, որոնցում նրանք արդարացնում և խրախուսում են Սաֆարովի վարքագիծը, նաև այն փաստը, որ Սաֆարովի արարքն ուղղված էր հայ զինվորների դեմ, և որ Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքում կա Սաֆարովին նվիրված հատուկ էջ:
Այսպիսով, ՄԻԵԴ-ը որոշել է, որ
-Ադրբեջանի կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունք) մասով չի եղել որևէ էական խախտում։
-Ադրբեջանը թույլ է տվել դատավարական խախտում Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի մասով։
-Հունգարիան թույլ չի տվել դատավարական խախտում Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի մասով։
-Ադրբեջանը խախտել է Կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածը (խտրականության արգելում)՝ 2-րդ հոդվածի խախտման հետ համադրությամբ։
-Ո’չ Ադրբեջանի, ո’չ Հունգարիայի կառավարությունները չեն խախտել Կոնվենցիայի 38-րդ հոդվածը (գործի քննության համար անհրաժեշտ պայմաններ տրամադրելու պարտավորություն):
Դատարանի այս վճիռը վերջնական չէ: Վճռի հրապարակման պահից հաջորդող եռամսյա ժամկետում ցանկացած կողմ կարող է բողոքարկել այն: Եթե կողմերից մեկը այդպիսի հայցադիմում է ներկայացնում, հինգ դատավորներից բաղկացած հանձնաժողովը քննարկում է՝ արդյոք գործը արժանի է հետագա քննության: Եթե հայցադիմումը մերժվում է, այս վճիռը ուժի մեջ է մտնում մերժման օրը:

Азербайджан, освободив Рамиля Сафарова, нарушил Европейскую конвенцию о защите прав человека
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) сегодня вынес решение по делу Рамиля Сафарова, который в 2004 году зарубил топором армянского офицера Гургена Маргаряна.
По делу “Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии” (иск N17247/13) ЕСПЧ, в частности, посчитал, что Азербайджан проявил однозначно положительное отношение к действиям Сафарова, не только освободив его, но и поощрив по возвращении в Азербайджан выплатой зарплаты и предоставлением квартиры.
Несмотря на это, Азербайджан не может быть привлечен к ответственности в соответствии с жесткими требованиями международного закона, согласно которым от государства требуется “признать” действия Сафарова “как им же (Азербайджанской Республикой) совершенные действия”.
Более того, действия Сафарова были результатом собственного решения. В то же время они были настолько грубыми, оскорбительными и до такой степени выходящими за рамки официального статуса военного, что Суд не смог усмотреть, каким образом руководители Сафарова могли предугадать его действия или каким образом Азербайджан может нести ответственность за действия Сафарова лишь по той причине, что он был государственным служащим.
Тем не менее, Суд считает, что неприменение властями Азербайджана наказания за преступление, совершенное Сафаровым на почве ненависти, не имело никакого обоснования.
Более того, истец представил достаточные доказательства того, что помилование Сафарова и принятие других решений в его пользу имели мотивацию по национальному признаку. Суд, в частности, ссылается на заявления высокопоставленных чиновников Азербайджана, которыми они оправдывают и поощряют поведение Сафарова, а также на тот факт, что поступок Сафарова был направлен против армянских военных и что на официальном сайте президента Азербайджана есть специальная страница, посвященная Сафарову.
Таким образом, ЕСПЧ постановил:
- по части ст.2 (право на жизнь) Европейской конвенции о защите прав человека Азербайджан не допустил какое-либо существенное нарушение.
- Азербайджан допустил судопроизводственное нарушение ст.2 Конвенции;
- Венгрия не допустила судопроизводственного нарушения ст.2 Конвенции
- Азербайджан нарушил ст.14 Конвенции (запрет на дискриминацию) в сочетании с нарушением ст.2;
- ни правительство Азербайджана, ни правительство Венгрии не нарушали ст.38 Конвенции (обязательство по обеспечению необходимых условий для рассмотрения дела).
Данное решение суда не является окончательным. В последующий после оглашения решения трехмесячный период любая сторона может обжаловать его. В случае подачи такого иска одной из сторон комиссия, состоящая из пяти судей, обсуждает вопрос о том, достойно ли дело дальнейшего рассмотрения. Если иск отклоняется, то в тот же день постановление суда вступает в силу.