«Չթեստավորված կամ թեստավորման դրական արդյունքով դուրս գրվածներս ո՞ր վիճակագրության մեջ ենք»
Կորոնավիրուսով հիվանդացած, 10 օր հոսպիտալացված և բուժումը կիսատ տուն տեղափոխված Արամ Բաբաջանյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում պատմում է, թե ինչ փուլերով է անցել և անցնում հիվանդության ընթացքում։ Արամ Բաբաջանյանը Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի խորհրդականն է, Գերագույն խորհրդի և Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր։
-Պարոն Բաբաջանյան, ե՞րբ և ի՞նչ ախտանշաններով զգացիք և ի՞նչ արեցիք։
-Մայիսի 9-ին զգացի, որ թուլություն ունեմ։ Ջերմությունս չափեցի՝ 37.4 էր։ Մտածեցի երևի մրսել եմ, բայց գիշերը դողէրոցք ունեցա, իսկ առավոտյան ջերմությունս 38 էր։ Պոլիկլինիկայի բժշկի հետ խոսեցի, հանգստացրեց, որ իր կարծիքով վիրուս չկա մոտս։ Հաջորդ գիշերը նույն պատմությունն էր։ Նորից զանգահարեցի պոլիկլինիկա, կրկին տեղեկացրի առողջական վիճակիս մասին։ Տեսնելով, որ պոլիկլինիկայից համապատասխան արձագանք չկա, մայիսի 12-ին գնացի «Վարդանանց» բժշկական կենտրոն՝ թեստ հանձնելու։ Ես և կինս յուրաքնաչյուրս 20 հազարական դրամ վճարեցինք արագ թեստի համար։ Ասեցին՝ ձեզ մոտ բացասական է, ոչ ունեցել եք վիրուս, ոչ հիմա ունեք։ Ջերմությամբ պայմանավորված՝ վճարեցինք և սոնոգրաֆիա էլ կատարեցինք։ Ասեցին՝ նորմալ է։ Մենք էլ ուրախացանք, որ լուրջ խնդրից խուսափել ենք և եկանք տուն։
-Այդ ընթացքում ջերմությունը նորմայից բա՞րձր էր Ձեզ մոտ։
-Այո՛։ Եկանք տուն, տեսանք, որ ջերմությունը չի իջնում, որոշեցինք կրկին թեստ հանձնել՝ արդեն քթից և կոկորդից քսուք վերցնելու տարբերակով։ Նույն ԲԿ-ում վճարում կատարեցինք այս անգամ յուրաքանչյուրս 25 հազար դրամ և այդ անալիզն էլ հանձնեցինք։ Մեր բնակարանում ես և կինս ենք ապրում, դրա համար երկուսս էլ հանձնեցինք։ Եկանք տուն և մայիսի 13-ին զանգով տեղեկացրին, որ երկուսիս մոտ էլ դրական է։ Ասացին, որ կտեղափոխեն հիվանդանոց։ Հաջորդ օրը մեզ տարան Օրթոպեդիկ հիվանդանոց, որը վերապրոֆիլավորվել էր և սպասարկում էր կորոնավիրուսով հիվանդներին։
-Ի՞նչ հետազոտություններ անցաք և ինչպե՞ս էր ընթանում բուժումը։
-Շտապօգնության մեքենան, որ եկավ մեր հետևից, նաև այլ հիվանդ մարդու վերցրինք, բոլորս իրար հետ տեղափոխվեցինք հիվանդանոց։ Բարձրացրին մեզ 5-րդ հարկ, դուռը կողպված էր, բացեցին, մեզ ցույց տվեցին մեր սենյակը։ Այդ հարկ ոչ մեկ չէր կարող մտնել, միայն հիվանդներն էին։ Օրվա մեջ երկու անգամ այդտեղ մտնում էին հերթապահ բժիշկը և քույրը, որը սրսկումներն էր անում։ 24 ժամվա մեջ բուժանձնակազմի հետ շփվում ես 5-10 րոպե։ Ոչ մի հարցի պատասխան չես կարող իմանալ՝ որ փուլում է բուժումը, ինչ դեղեր ես ստանում, ինչպիսին են հետազոտություններիդ պատասխանները։ Հերթապահ բժիշկները, որ ամեն երեկո և առավոտյան պալատ մտնելուց մասնագիտական հարցերի չէին պատասխանում, միայն ջերմության չափն էին ճշտում և արյան մեջ թթվածնի տոկոսն էին չափում ու նշում իրենց մոտ։ Բոլոր հարցերն առաջարկում էին ուղղել թոքաբանին, որին օրվա մեջ տեսնում էինք 2-3 րոպե։
Մեր թոքաբանը 40 հիվանդի էր սպասարկում։ Ֆիզիկապես չէր կարող հասցնել բոլորին պատշաճ ձևով սպասարկել։ 30 տարեկան երիտասարդ աղջիկ էր, որը Աբովյանի տուբերկուլոզի դիսպանսերից էր գործուղվել, բացի դա, հերթապահում էր նաև Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում։
Դրա փոխարեն պատուհանից երևում էին բժիշկներ, որոնք վարչական մասնաշենքի մոտ կուտակված էին գրեթե միշտ, որոնց հետ մենք այդպես էլ չառնչվեցինք։ Ամբողջ բաժնին սպասարկում էր մեկ բուժքույր, որը բաժանմունքի բոլոր հիվանդներին ներարկում էր կատարում, դեղեր էր տալիս և բոլորի կանչերին արձագանքում։ Բուժքույրերը երիտասարդ աղջիկներ էին, ուսանողներ և ինչպես հասկացա, այն ժամանակ չէին վարձատրվում։
Այդ ժամանակ մի գիշեր կինս, որը հիպերտոնիա հիվանդություն ունի, վատացավ, սակայն մինչև առավոտ ոչ մեկին չկարողացանք տեղեկացնել։ Առավոտյան բուժանձնակազմին տեղեկացրինք, որ սրտաբան է պետք, որին մինչև մեր դուրս գրվելը՝ շուրջ 5 օր, այդպես էլ չտեսանք։
-Բայց դուք գիտե՞իք, որ երկկողմանի թոքաբորբ ունեք։
-Ինձ երկրորդ օրն ասացին, երկու օր հետո կնոջս էլ ռենտգեն արեցին և ասացին, որ իր մոտ էլ երկկողմանի թոքաբորբ կա։ Թոքաբորբի բուժման մեխն այն է, որ պետք է իմանան, թե քո մոտ ինչ ինֆեկցիա է, որ ըստ դրա ընտրեն, թե որ հակաբորբոքայինով պետք է բուժեն։ Դա բուժման ամենագլխավոր բաղադրիչն է։ Երկու անգամ խորխի անալիզ եմ տվել, մինչև այսօր դրանց պատասխանները չունեմ։ Առաջին անգամ տվածս անալիզից անցել էր 5 օր, հարցնում եմ, թե ի՞նչ է դրա պատասխանը, ասացին, որ պատասխան չունենք, հետո լաբորատորիայից պարզեցին, որ հանձնածս խորխը փչացել է, և թափել են, չեն էլ զգուշացրել, որ անհրաժեշտ է նորից հանձնել այդ անալիզը։ Բուժման ընթացքից մեկ շաբաթ հետո իմ համառ պնդումներից հետո միայն երկրորդ անգամ այդ անալիզը վերցրին, որի պատասխանը մինչ օրս չունեմ։ Իմ հետազոտությունների պատասխաններն եմ ուզում, չկան։
-Իսկ ինչպե՞ս եղավ, որ դուրս գրվեցիք։
-Մայիսի 23-ին և 24-ին սկսեցին հիվանդներին զանգվածաբար դուրս գրել։ Մեր բաժանմունքից մոտ 15 անձի դուրս գրեցին: Ես հարց եմ ուզում տալ նախարարին։ Այդ մարդիկ, որ դուրս են գրվել, թեստավորված, դրական պատասխան ստացածները և ընդհանրապես չթեստավորվածները, իրենց հաղորդած վիճակագրության մեջ ո՞ր կատեգորիայի մեջ են մտնում։ Առողջացածների մե՞ջ են, թե՞․․․ Այդ 15 հոգին անելանելի վիճակում էին։ Մի կին կար, որը հուզված էր, նա իր տղայի ընտանիքի հետ էր ապրում, և դրական թեստով տուն էին ուղարկում։ Ասում էր՝ ո՞նց մեկուսանամ մեկ սենյականոց բնակարանում, որ տղայիս ընտանիքին չվարակեմ։ Մյուս մարդիկ էլ նույն խնդրին էին բախվելու, ապրում էին իրենց ընտանիքների հետ։ Միևնույն է, դուրս գրեցին բոլորին։ Զարմանալի չէ, որ վարակակիրների թիվը կտրուկ աճում է:
-Դուրս գրելիս ձեզ չե՞ն թեստավորել։
-Ինձ և կնոջս չեն թեստավորել, բայց դուրս գրվածների մեջ կային թեստավորված և դրական պատասխանով անձինք։
-Ստացվում է, որ դուրս գրվելու պահին, դուք երկկողմանի թոքաբորբ ունեիք, չունեիք մի շարք հետազոտությունների պատասխաններ։ Հիմա բերել են ձեզ տուն։ Կպատմե՞ք տանը ինչպես եք բուժվում, ձեզ ո՞վ է ներարկումներ անում, սննդի հարցն ինչպե՞ս եք կարգավորում։
-Մեզ դուրս գրելիս ասացին, որ երեք օր պետք է սիստեմաներ ստանաք, տվեցին դեղերի ցանկ։ Ասացինք՝ թեստ արեք, որ հասկանանք՝ կարո՞ղ ենք բժիշկ հրավիրել տուն։ Ասացին՝ ձեզ պոլիկլինիկայում թեստ կանեն։ Պոլիկլինիկայի հետ կապ ենք հաստատում և հայտնում, որ մեր բուժումը պետք է շարունակվի։ Ասում են՝ մենք այդպիսի ցուցում չունենք։ Ասում ենք, լավ իսկ մարդ ունե՞ք, որ կարող է ներարկումներ անել, մենք նույնիսկ չգիտենք մեր ներկայիս վիճակը։ Ասում են՝ չգիտենք։ Հաջորդ օրը իրենք են արդեն կապ հաստատում, ասում եմ, որ նախարարի ցուցումն է, որ պոլիկլինիկայից պետք է սպասարկեն, ասացի, որ երկու օր անտեր ու դուրս ո՛չ բուժում ենք ստանում, ո՛չ էլ։ Համաձայնեցին ինձ հետ, ասացին, որ այսօր նոր պետք է գլխավոր բժիշկը քաղաքապետարանում ժողովի մասնակցի այդ թեմայով։ Զարմանալի է, որ մարդկանց զանգվածաբար դուրս են գրում և հայտնում, որ պետք է նրանք սպասարկվեն պոլիկլինիկաներում, բայց այնտեղ տեղյակ չեն այդ մասին։
-Հիմա ձեզ ո՞վ է ներարկումներ անում։
-Մենք մեծ դժվարությամբ, հետաքրքրվելով, ուրիշ հիվանդանոցից քույր գտանք։ Վճարում ենք, գալիս է հանդերձանքով, ներարկումներն անում է, բայց մեր բուժումն ընդհատվեց։ Նորից պետք է արյան անալիզ հանձնենք, համակարգչային տոմոգրաֆիա անենք։ Դա որտե՞ղ պետք է անեն, ո՞վ պետք է անի, ո՞նց պիտի արվի, մենք կարո՞ղ ենք դուրս գալ, գնալ պոլիկլինիկա, թե՞ չենք կարող։ Այդ հարցերի պատասխանը չկա։
-Եթե անհանգստացնող հարցեր ունեք, կարո՞ղ եք դուրս գալ տնից, գնալ պոլիկլինիկա։
-Ոստիկանությունից եկան, զգուշացրին, որ տունը մնանք։ Ասում եմ՝ լավ, մնանք, բայց մեզ բժիշկ էլ է պետք։ Ասում է՝ մեր գործառույթը չի։ Այսինքն՝ մի կողմից ոստիկանությունը ստուգում է, որ դուրս չգաս տնից, մյուս կողմից էլ բուժման, հետազոտման կարիք ունես։ Հիմա չգիտենք՝ մեր երկկողմանի թոքաբորբն ինչ վիճակում է։ Բացի թոքաբորբը, իրենց «բուժման» արդյունքում առողջական նոր խնդիրներ ունեցա, որոնք կապված են լյարդի հետ, ինչպես նաև սնկային հիվանդություն սկսվեց, որի դեմ բուժումը սկսեցին միայն հակաբորբոքայինի կուրսի վերջին հատվածում։ Ուզում եմ ստանալ 10 օր հիվանդանոցում գտնվելու ընթացքում իմ ստացած բուժման սխեման, տեսնեմ՝ որ օրը ինձ ինչ դեղեր են ներարկել, ինչ չափաբաժնով, որն ինձ անհրաժեշտ է հետագա բուժումս կազմակերպելու համար։ Կասկածներ ունեմ, որ ստացված բուժման արդյունքում նաև այլ խնդիրներ են առաջացել ինձ մոտ։ Որքան էլ դիմեցի հիվանդանոցի ղեկավարությանը, այդպես էլ չստացա իմ էպիկրիզը, այն, ինչ ինձ տվեցին, ձեռագիր երկու տող է, որը իրականում իմ ստացած բուժմանը չի համապատասխանում։
Ինձ թուղթ են բերել, տվել ստորագրման չինական ինչ-որ դեղ («Плаквени») ստանալու համար։ Ասում եմ՝ բժիշկը դուք եք, ինձ պե՞տք է սա, թե՞ չէ։ Ասում են՝ եթե համաձայն եք, որ դեղը տանք, պետք է ստորագրեք, եթե համաձայն չեք, էլի պետք է ստորագրեք։ Ասում եմ՝ ես մասնագետը չեմ, դուք պետք է գնահատեք։ Ասում են՝ դե որ տալիս ենք այս դեղը, ոնց որ թե ավելի շուտ են բուժվում հիվանդները։ Այ քեզ բան։ Մենք 5 օր բարձր դոզայով խմեցինք այդ դեղից, հետո կարդացի, և պարզվում է, որ այս վիրուսին օգուտ չի տալիս, ընդհակառակը՝ կողմնակի ազդեցություններ ունի։ Դա էլ երևի փորձ են անում։
-Ի՞նչ կուզեք ասել, որի մասին չհարցրի։
-Կուզեմ առողջապահության նախարարին հարց տալ։ Ինքը ռեալ պատկերացնու՞մ է՝ ինչ է կատարվում իր ենթակա հիմնարկներում։ Երբ որոշում են հիվանդներին ուղարկել ըստ բնակության վայրի, դա համաձայնեցրե՞լ են Երևանի քաղաքապետարանի հետ, որոնց ենթակայությամբ են գործում պոլիկլինիկաները, որ իրենք պետք է զբաղվեն այդ հիվանդներով։ Ես տեսնում եմ, որ աջ ձեռքը չի իմանում, թե ձախ ձեռքն ինչ է անում։
Ինձ հետաքրքիր է վիճակագրությունը, որ ամեն օր նախարարությունը ներկայացնում է․ այդ բուժվածների մեջ մտնու՞մ ենք մենք, այս 15 հոգին, որ դուրս գրվեցինք և որոնց մասին ես գիտեմ, բայց իրականում այդ թիվն ավելի մեծ է։ Մենք ո՞ր կատեգորիայի մեջ ենք։ Լավ կլինի նախարարը հիվանդանոցներում մի գիշեր մնա և տեսնի, թե ինչպես են բուժում հիվանդներին, ի՞նչ է կատարվում հիվանդանոցներում։ Սրանք իմ անձնական հարցերը չեն, ինձ հետ այս վիճակով հարյուրավոր մարդիկ են եղել։
Ես, կյանքի և աշխատանքի մեծ փորձառություն ունենալով, երկար տարիներ աշխատելով աղետի գոտում, փրկարարական-վերականգնողական աշխատանքներին մասնակցած լինելով, լավ գիտեմ մարդու կյանքի արժեքը, նաև լինելով մասնագիտությամբ ճարտարապետ-քաղաքաշինարար՝ լավ եմ պատկերացնում այն մարտահրավերները, որոնք մշտապես կանգնած են մեր երկրի և ժողովրդի առաջ։ Դրանք են՝ երկրաշարժերը, սողանքները և այլ բնական աղետները, ատոմակայանի առկայությունն ու այլ տեխնածին աղետները, պատերազմական գործողությունների վերսկսման մշտական վտանգն ու այլ հնարավոր ֆորսմաժորային իրավիճակները, առանձնահատուկ կարևորություն և նշանակություն եմ տալիս առողջապահության համակարգի հստակ և գրագետ աշխատանքին։ Ես իմ ընտանիքի հետ միասին 2018 թվականի հեղափոխության մոլի ջատագովներից և մասնակիցներից ենք, մեզ համար ցավալի է, որ 2 տարի անց դեռևս չի հաջողվել առողջապահական համակարգը բերել այնպիսի վիճակի, որ պատշաճ արձագանքի ստեղծված իրավիճակին: Ամեն անգամ նախարարին լսելով՝ տեսնում եմ, որ փորձում են մեղքը մարդկանց վրա գցել, բայց ներսից տեսնելով իրավիճակը՝ հասկանում եմ, որ միայն մարդիկ չեն մեղավոր։

“В какую статистику входим мы, не протестированные и выписанные из больницы с положительными тестами пациенты?”
Заболевший коронавирусом Арам Бабаджанян десять дней провел в больнице и, не долечившись, вернулся домой. Он рассказал Hetq.am, через что ему пришлось пройти за время болезни.
Арам Бабаджанян – советник председателя Комитета градостроительства, бывший депутат Верховного Совета и Национального Собрания.
Г-н Бабаджанян, когда Вы почувствовали первые симптомы болезни и какие шаги предприняли?
9 мая я почувствовал слабость. Измерил температуру, оказалось 37.4. Подумал, что простудился, однако ночью у меня начался сильный озноб, а утром температура поднялась до 38-ми. Поговорил с врачом поликлиники, она меня успокоила, сказала, что вируса у меня, по всей видимости, нет. Следующей ночью ситуация повторилась. Я опять позвонил в поликлинику, рассказал о своем состоянии. Убедившись, что там не реагируют должным образом на мои звонки, я отправился 12 мая в медицинский центр “Вардананц” сдавать тест на коронавирус. Мы с женой заплатили по 20 тысяч драмов за быстрое тестирование. Нам сообщили, что ответы отрицательные, то есть коронавируса у нас нет. Поскольку у меня была температура, я решил пройти также сонографию. Сказали, что все нормально. Мы очень обрадовались и вернулись домой. Однако температура у меня не спадала. Решили повторно сдать тест на коронавирус. На этот раз взяли мазок из носа и горла. В том же медцентре мы с женой заплатили уже по 25 тысяч драмов за тест. Вернулись домой, а 13 мая нам позвонили и сообщили, что результаты наших тестов положительные. Сказали, что заберут нас в больницу. На следующий день нас повезли в Институт ортопедии и травматологии, который сейчас перепрофилирован в больницу для лечения больных коронавирусом.
Какие обследования вы прошли и как проходило лечение?
Приехавшая за нами машина скорой помощи по пути забрала еще одного больного, и нас троих доставили в больницу. Нам выделили палату на пятом этаже, который отведен только для больных коронавирусом. Туда никого не пропускают. В течение дня к нам дважды заходили дежурный врач и медсестра, которая делала уколы. За сутки с медперсоналом общаешься всего 5-10 минут. Ни на один твой вопрос не отвечают, поэтому невозможно понять, на каком этапе лечения находишься, какие лекарства получаешь, что показали обследования. Дежурные врачи, которые каждый день утром и вечером заходили в палату, на профессиональные вопросы не отвечали. Только спрашивали температуру, измеряли уровень кислорода в крови и делали записи. Все вопросы предлагали адресовать пульмонологу, которого в течение дня мы видели 2-3 минуты.
Наш пульмонолог обслуживала 40 больных. Она физически не успевала проявлять ко всем надлежащий подход. Это была 30-летняя женщина, которую прислали из Абовянского туберкулезного диспансера. К тому же она еще и дежурила в инфекционной больнице в Норке.
Зато из окна можно было увидеть врачей, которые почти всегда толпились у входа в административное здание, но с которыми нам так и не довелось пообщаться. На все отделение была одна медсестра, которая делала уколы всем больным, раздавала лекарства, откликлась на все вызовы. Медсестрами работали молодые девушки, студенты, которым, как я понял, тогда не платили.
Как-то ночью моей жене, у которой гипертония, стало плохо, однако нам так до утра и не удалось сообщить об этому кому-либо из медперсонала. Утром мы сказали дежурному, что нужен кардиолог, однако в течение пяти дней, вплоть до нашей выписки из больницы, мы его так и не увидели.
Вы знали о том, что у Вас двусторонняя пневмония?
Мне об этом сказали на второй день, а через два дня жене сделали рентген, и у нее тоже оказалось двустороннее воспаление легких. При пневмонии главное – определить инфекцию, чтобы правильно подобрать антибиотик. Я дважды сдавал мокроту на анализ, но ответов так и не получил. Через пять дней после первой сдачи анализа я поинтересовался результатами. Мне сказали, что ответа пока нет. Потом в лаборатории сообщили, что взятая у меня проба испортилась и ее выбросили. Они даже не предупредили, что нужно повторно сдать мокроту. Спустя неделю после начала лечения пробу взяли повторно, и то благодаря моим настоятельным просьбам, но ответа я так и не получил. Я хочу получить также заключения по моим обследованиям, но их тоже нет.
Как получилось, что Вы выписались из больницы?
23 и 24 мая больных начали в массовом порядке выписывать. Из нашего отделения выписали около 15 человек. Я хочу спросить министра: к какой категории в их статистике относятся выписанные из больницы люди с положительными тестами, или те, которые вообще не были протестированы? В категорию здоровых или …? Там была женщина, которая очень переживала, поскольку жила с семьей сына, а ее отправляли домой с положительным тестом. Она спрашивала: как мне изолироваться в однокомнатной квартире, чтобы не заразить семью сына? Аналогичные проблемы были и у других больных. Очень многие жили в больших семьях. Но все равно всех выписали. Поэтому неудивительно, что число зараженных резко увеличилось.
Вас протестировали при выписке?
Меня и мою жену не тестировали, но были выписанные больные с положительными тестами.
Получается, что на момент выписки у Вас была двусторонняя пневмония, при этом Вы не получили заключения по ряду обследований? Сейчас Вы находитесь дома. Расскажите, какое лечение принимаете, кто вам делает уколы, как решаете вопрос покупки продуктов?
При выписке нам сказали, что нужно три дня ставить капельницу, дали список лекарств. Мы попросили протестировать нас, чтобы понять, можем ли вызвать врача на дом. Нам сказали, что тест сделают в поликлинике. Мы позвонили в поликлинику и сообщили, что нам нужно продолжить лечение. В ответ они заявили: у нас нет таких указаний. Мы спросили, есть ли у них медсестра, которая сможет делать нам уколы. Они сказали, что не знают. На следующий день из поликлиники позвонили и сообщили, что по распоряжению министра обслуживание возложено на них. Я заметил, что мы два дня сидим дома без лечения. С нами согласились и сказали, что главврач только сегодня должен принять участие в совещании на эту тему в мэрии.
Кто сейчас делает вам уколы?
Нам с большим трудом удалось найти медсестру из другой больницы. Мы платим ей, она приходит в специальной одежде, делает уколы, однако наше лечение на какое-то время было прервано. Сейчас нам опять нужно сдавать анализы, проходить компьютерную томографию. Где мы это сможем сделать и можно ли пойти в поликлинику? Ответов на эти вопросы нет.
А вы можете выходить из дома? Сможете пойти в поликлинику?
К нам пришли из полиции и предупредили, что мы должны оставаться дома. Я сказал, что нам нужен врач, а они говорят: это не входит в наши функции. То есть с одной стороны полиция следит за тем, чтобы мы не выходили из дома, но с другой стороны нам нужно принимать лечение, проходить обследование. Я сейчас не знаю, на какой стадии у меня находится двусторонняя пневмония. Однако в результате “лечения” у меня возникли проблемы с печенью, появился грибок, который начали лечить только по окончании курса антибиотика. Я подозреваю, что у меня появились и другие проблемы со здоровьем. Несмотря на неоднократные обращения в администрацию больницы, мне так и не выдали эпикриз. Я всего лишь получил листок с написанными от руки двумя строчками, содержание которых не соответствовало полученному мной лечению.
Мне принесли на подпись бумагу для получения китайского препарата “Плаквени”. Спрашиваю врача: мне этот препарат нужен или нет? Ну, говорит, если вы согласны его получать, то должны подписать бумагу, если не согласны, тоже должны подписать. Я им отвечаю: вы врач, вам лучше знать. А он говорит, что это лекарство как будто помогает быстрее вылечиться. Мы пять дней пили этот препарат большими дозами, а потом я прочитал, что он не помогает при вирусе, наоборот, имеет побочные эффекты. Наверное, на нас опыты ставят.
Что бы Вам хотелось добавить?
Хочу задать вопрос министру здравоохранения. Знает ли он, что на самом деле происходит в находящихся в его подчинении учреждениях? Когда они решили отправлять больных по месту жительства, согласовали ли это решение с ереванской мэрией, поскольку такими больными должны заниматься подведомственные ей поликлиники? Я вижу, что правая рука не знает, что делает левая.
Интересно, входим ли мы, эти 15 человек, которых выписали из больницы и которых, я точно знаю, намного больше, в представленное в статистике Минздрава число вылечившихся?
К какой категории мы относимся? Хотелось бы, чтобы министр провел хотя бы одну ночь в больнице и увидел, как лечат больных, что там творится. В этой ситуации был не только я, но и сотни людей.
У меня огромный жизненный и трудовой опыт. Я долгие годы работал в зоне бедствия, участвовал в спасательных и восстановительных работах, хорошо знаю цену человеческой жизни. Кроме того, будучи по специальности архитектором-строителем, хорошо представляю, какие вызовы стоят перед нашей страной и нашим народом: землетрясения, оползни, другие стихийные бедствия, наличие атомной станции, различные техногенные катастрофы, постоянная угроза возобновления военных действий, другие возможные форс-мажорные ситуации, поэтому я придаю особое значение и важность четкой и грамотной работе системы здравоохранения.
Вся наша семья была одним из активных сторонников и участников революции 2018 года, поэтому мне больно, что спустя два года не удалось привести систему здравоохранения в такое состояние, чтобы она надлежащим образом реагировала на сложившуюся ситуацию. Каждый раз слушая министра, я вижу, что он пытается взвалить вину на людей. Однако зная ситуацию изнутри, я понимаю, что виноваты не только люди.