«Բացթողումները շտկելու փոխարեն կոմպրոմատ են հավաքում, վարկաբեկում»․ ի պատասխան Արսեն Թորոսյանի խոսնակի պարզաբանման
«Հետք»–ը մայիսի 27-ին հրապարակել էր քաղաքաշինության կոմիտեի խորհրդական, Գերագույն խորհրդի և Ազգային Ժողովի նախկին պատգամավոր Արամ Բաբաջանյանի հետ ունեցած հարցազրույցը։ Արամ Բաբաջանյանը մեզ պատմել էր, թե ինչպես է անցել իր բուժումը, ինչպես է ընդհատվել, ինչ խնդիրներ է ունեցել կորոնավիրուսով հիվանդանալիս եւ ինչ ինքնազգացողություն ունի այժմ։
Առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանն այսօր անդրադարձել է հարցազրույցին։ Ըստ Նիկողոսյանի՝ Բաբաջանյանի բուժումը հարթ է ընթացել, դուրս գրվելիս ախտանշաններ չի ունեցել։ Բացի դա, ըստ ԱՆ խոսնակի, Բաբաջանյանը պահանջել է, որ իրեն այցելի թոքաբանության պրոֆեսոր և իրեն ու կնոջն անհատական մոտեցում ցուցաբերեն։
Ներկայացնում ենք Արամ Բաբաջանյանի պարզաբանումը։
–Պարոն Բաբաջանյան, եթե ծանոթ եք առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակի հայտարարությանը, ապա խնդրում եմ պարզաբանել հայտարարության մեջ տեղ գտած պնդումները։
–Ծանոթացա նոր, կարդացի և, ցավոք սրտի, ևս մեկ անգամ համոզվեցի, որ նախարարը, պարոն Թորոսյանը չի տիրապետում իր ղեկավարած համակարգում տիրող իրավիճակին։ Ես այսպես եմ պատկերացնում, որ ամբողջ ուսումնասիրությունը սահմանափակվում է իր աշխատասենյակից տվյալ հիվանդանոցի ղեկավարի հետ ունեցած հեռախոսազրույցով։ Խնդիրն ամբողջությամբ ընկալելու համար լավ կլիներ դժգոհող կողմին էլ լսեին և փորձեին հասկանալ՝ արդյոք արդարացի են նրա դժգոհությունները։
Համառոտ անդրադառնամ իրենց գրածին։ Ասում են, որ երբ ընդունվել ենք հիվանդանոց, ախտորոշվել է երկկողմանի ինֆիլտրատիվ թոքաբորբ, նշանակվել է համապատասխան բուժում։ Համապատասխան բուժման համար անհրաժեշտ են բուժման ամբողջ ընթացքի, դեղորայքի, բարձր դոզաների, ռենտգենի, արյան անալիզների պատասխանները։ Այդ ամեն ինչը սահմանված կարգով մանրամասն պետք է նշված լիներ էպիկրիզի մեջ, որը պետք է տրվեր պացիենտին դուրսգրվելուց և որի հիման վրա պոլիկլինիկայի բուժանձնակազմը շարունակեր բուժումը։ Թոքաբորբը երկար ժամանակում է բուժվում, իսկ ոչ լիարժեք բուժումը խրոնիկ բարդ խնդիրներ է առաջացնում։
Մինչև այսօր էպիկրիզի վերաբերյալ ես տեղեկություն չեմ ստացել, և իրենք էլ իրենց պատասխանում դա չեն գրում։ Թող հիմնավոր գրեն, որ սա է եղել և այլն։
Բուժման ընթացքն, ասում է, ընթացել է լավ, այսպիսի բան են գրում։ Երկրորդ անգամ երբ ռենտգեն հետազոտություն են կատարել, հետազոտությունը ցույց է տվել, որ ոչ մի դրական դինամիկա չկա, նույն երկկողմանի ինֆիլտրատիվ թոքաբորբն է։ Ավելին, արյան բիոքիմիական անալիզները վատացել են, լյարդի բիլիռուբինն ու մյուս ցուցանիշները վատացել են, նորմայից բարձրացել են։ Այսինքն, մեկ շաբաթ անց ավելի վատ պատկեր է եղել թե՛ թոքաբորբի առումով, թե՛ մյուս խնդիրների, որոնք առաջացել են։ Դրանից երեք օր հետո մեզ դուրս են գրել հիվանդանոցից։ Դուրս գրելուց ոչ մի հետազոտություն չեն անում՝ ո'չ արյան, ո'չ ռենտգեն, ո'չ թեստավորում։ Այդ ինչպե՞ս որոշեցին, որ առողջական վիճակն այդքան լավ է, որ դուրս են գրում և ուղարկում տուն։ Իմիջիայլոց, դուրս գրման օրվա մի մասը ջերմություն ունեի։
Ռուզաննա Գրիգորյանը՝ մեր թոքաբանը, որը միակ բժիշկն էր, որ մեզ հետ շփվում էր և բուժումներն էր նշանակում, այդ երիտասարդ աղջիկը, որի մասին հարցազրույցում ասել եմ, ասաց՝ անպայման պետք է շարունակեք բուժումները, քանի որ ձեզ մոտ լուրջ վիճակ է։ 3-4 օրվա սիստեմաներ և 5-6 դեղ նշանակեց, որ պետք է ընդունեինք տանը։ Բայց տանն ո՞վ պետք է աներ, հայտնի չի։ Մեզ ասացին՝ պոլիկլինիկայից կգան, կանեն, պոլիկլինիկայից էլ ասացին, որ մենք ցուցում չունենք, տեղյակ չենք և այլն։ Արդեն 4–րդ օրն է, ինչ տանն ենք, սակայն պոլիկլինիկայից մինչ օրս մեզ բժիշկ չի այցելել, նշանակումներ չի արել, անալիզներ չի վերցրել, չեն թեստավորել։ Նախարարի խոսնակը, ի զարմանս ինձ, պոլիկլինիկաներին չի անդրադարձել։
Հաջորդ հարցս պարոն նախարարին, ոչ թե մամուլի խոսնակին, որովհետև անտեղյակ մարդն անտեղյակ բաներ է խոսում, չեմ ուզում իր հետ բանավեճի մեջ մտնել։ Գրել են, որ ես հատուկ պայմաններ եմ պահանջել, թոքաբան պրոֆեսոր եմ պահանջել կամ հատուկ պայմաններ իմ եւ կնոջս համար։ Ես խնդրում եմ, որ պարոն նախարարը գրի անուն–ազգանունն այն մարդու, ումից ես պահանջել եմ այդպիսի բան։ Ո՞ւմ եմ ես ասել, որ պրոֆեսոր բերեք, ես չեմ վստահում մեր թոքաբանին։ Անունով, ազգանունով ասեք (10 օրվա ընթացքում տաք ջուր չի եղել, և հիգիենայի հարցերը սառը ջրով ենք հոգացել)։
Պարոն նախարար, խնդրում եմ ներկայացրեք իմ էպիկրիզը, 10 օրվա ընթացքում ստացածս բուժումների մասին մանրամասն տեղեկություններ, հատ-հատ, բոլոր դեղերի անունները, չափաբաժինները, արյան անալիզի, խորխի և ռենտգենի պատասխանները։ Կներկայացնեն, դրանից հետո կխոսենք։
Ես և կինս 4 օր է՝ տանն ենք, չունենք պատասխան՝ վարակակիր ենք, թե՞ չէ, թոքաբորբ ունենք, թե՞ չէ, կարո՞ղ եմ տանից դուրս գալ և գնալ անալիզներ հանձնելու, թե՞ չէ։ Անորոշության մեջ, մեր տանը, ոնց որ մեր ջրի մեջ տապակվում ենք։ Երկկողմանի ինֆիլտրատիվ թոքաբորբը լուրջ հիվանդություն է, և դա 10 օրում չի բուժվում։ Այդ հիվանդության համար պետք է բժիշկ լինի, որը կգա, կլսի թոքերը, բուժում կնշանակի, ընթացքը հսկողության տակ կպահի։ Եվ մինչև այսօր չունեմ խորխի հետազոտության պատասխանը, որ տեսնեմ՝ այդքան հակաբորբոքայիններ որ տվել են, համապատասխանու՞մ են այդ ինֆեկցիային, որը մեր թոքերի մեջ կա։ Եթե չէ, ուրեմն ես կդիմեմ դատախազություն, իրենց միջոցով կպահանջեմ, որ այդ փաստաթղթերն ինձ ներկայացնեն։
Նույնիսկ չեն էլ փորձում կապ հաստատել պացիենտի հետ։ Մի հատ զանգեք, խոսեք այդ մարդու հետ, այդ հիվանդի հետ։ Ա'յ տիկին, որ հայտարարություն ես անում, մի հատ զանգի հարցրու՝ ինչի՞ց եք բողոքում, մի հատ հասկացիր՝ այդ մարդն ուղղակի ուզում է բողոքի, թե՞ ուզում է թերությունները վեր հանի, որ դուք ձեր աշխատանքը շտկեք։ Ես այստեղ մի բան եմ տեսնում, որ չեն ուզում խորանալ խնդրի մեջ։ Ես չէի էլ ցանկանա այսպես շարունակվեր բանավեճը, իրենք ներքաշում են ինձ դրա մեջ։ Ես կարծում էի, որ կփորձեին հասկանալ դժգոհության պատճառները, մի հատ էլ ինձ հետ կխոսեին։ Եթե բացթողումներ կային, հասկանային՝ իրոք կա՞ն բացթողումներ, ու դրանք փորձեին շտկել։
Դրա փոխարեն ման են գալիս, փնտրում են՝ թե էս մարդն ով է, որ այսպիսի բան է ասել, մի հատ իր վրա կոմպրոմատ հավաքենք, իրեն վարկաբեկենք, որ իր ասածները լուրջ չընդունեն մարդիկ։ Ամենայն հարգանքով վերաբերվելով մեզ սպասարկած թոքաբանին և այն երիտասարդ քույրերին, որոնք անմիջական շփման մեջ էին հիվանդներիս հետ, ուզում եմ մեկ անգամ ևս նշել, որ առողջապահության ոլորտում, իմ կարծիքով, վարչական կառավարումը չի գտնվում օրվա պահանջների բարձրության վրա։

“Вместо того, чтобы устранять недостатки, собирают компромат, компрометируют”: ответ на комментарий пресс-секретаря министра здравоохранения
27 мая Hetq.am опубликовал интервью с советником председателя Комитета градостроительства, бывшим депутатом Верховного Совета и Национального Собрания Арамом Бабаджаняном. Он рассказал о том, как проходило его лечение, как оно было прервано, какие проблемы возникли в этот период.
Сегодня это интервью прокомментировала пресс-секретарь министра здравоохранения Алина Никогосян. По словам чиновницы, лечение Бабаджаняна проходило гладко, при выписке никаких симптомов у него не было. Кроме того, Бабаджанян потребовал консультацию профессора-пульмонолога и индивидуального подхода к себе и своей жене, сказала пресс-секретарь.
Мы попросили Арама Бабаджаняна дать разъяснения по поводу этих утверждений.
Г-н Бабаджанян, если Вы знакомы с заявлением пресс-секретаря министра здравоохранения, то хочу попросить Вас прокомментировать его.
Заявление я уже прочитал и, к сожалению, еще раз убедился в том, что министр, г-н Торосян, не владеет ситуацией в руководимой им системе. На мой взгляд, изучение свелось к телефонному разговору с руководителем данной больницы. Между тем, чтобы глубже понять проблему, нужно было выслушать недовольную сторону, и понять, справедливы эти жалобы или нет.
Вкратце коснусь заявления. Они говорят, что на момент поступления в больницу у нас диагностировали двустороннюю инфильтративную пневмонию, назначили соответствующее лечение. Для назначения лечения необходимо иметь полную информацию о лекарствах, высоких дозах, результатах рентгена и анализов. Все это должно быть подробно изложено в эпикризе, который выдается больному при выписке и на основании которого врач поликлиники продолжает лечение. Пневмония лечится долго, а при неполноценном лечении возникают хронические проблемы. У меня по сей день нет информации об эпикризе, и они в своей справке ничего об этом не написали. Пусть подробно представят, что было то-то, то-то…
Они пишут, что процесс лечения проходил успешно. Когда второй раз сделали рентген, оказалось, что никакой положительной динамики нет – все та же двусторонняя инфильтративная пневмония. Более того, результаты биохимического анализа ухудшились, повысился билирубин и другие показатели. То есть спустя неделю ситуация с пневмонией ухудшилась, появились другие проблемы. А через три дня после этого нас выписали из больницы. При выписке нас не обследовали – анализы не взяли, рентген и тестирование не провели. Как они определили, что состояние здоровья больных настолько улучшилось, что их уже можно отправить домой? Между прочим, у некоторых больных при выписке была температура.
Наш пульмонолог Рузанна Григорян, единственный врач, которая общалась с нами и делала назначения, эта молодая девушка, сказала, что мы обязательно должны продолжить лечение, поскольку у нас серьезное состояние. Она назначила капельницы на 3-4 дня, 5-6 лекарств, которые мы должны были принимать дома. Но кто нам должен был ставить дома капельницы, никто не объяснил. Нам сказали: пойдете в поликлинику, там все сделают. А в поликлинике заявили, что они не получали таких указаний. Мы уже четвертый день находимся дома, однако врач из поликлиники до сих пор нас не навестила, не сделала назначений. Анализы мы не сдавали, тестирование не проходили. К моему удивлению, пресс-секретарь министра ничего не сказала о поликлиниках.
Следующий вопрос хочу задать г-ну министру, а не его пресс-секретарю. Написали, что я требовал консультации профессора-пульмонолога, особых условий для себя и для моей жены. Я хочу попросить г-на министра назвать имя и фамилию того человека, у которого я требовал все это. Кого я просил привести профессора, поскольку не доверял нашему пульмонологу? Отмечу, что все десять дней не было горячей воды, вопросы гигиены приходилось решать с помощью холодной воды.
Господин министр, прошу Вас предоставить мой эпикриз, подробные сведения о полученном мной 10-дневном лечении, названия всех лекарств, дозы, результаты анализов крови, мокроты, заключение рентгена. Когда это все будет предоставлено, тогда и поговорим.
Мы с женой уже четвертый день находимся дома, но не знаем, являемся ли мы вирусоносителями, есть ли у нас пневмония, можем ли пойти сдать анализы? Двусторонняя инфильтративная пневмония – это серьезное заболевание, и оно за десять дней не лечится. Нужен врач, который бы приходил, слушал легкие, назначил лечение. Я до сих пор не получил результаты исследования мокроты, чтобы понять, соответствовали ли полученные мной антибиотики той инфекции, которая имеется в наших легких. Если я не получу эти бумаги, то обращусь в прокуратуру с требованием предоставить мне эти документы. Они даже не связались с больным. Госпожа пресс-секретарь, если вы делаете заявление, то позвоните и спросите, на что человек жалуется, он всего лишь выражает недовольство или хочет выявить недостатки в вашей работе, чтобы вы их устранили. Я вижу здесь только одно: они не хотят углубляться в проблему. Мне бы не хотелось продолжать этот спор, в который они меня втягивают. Мне казалось, что они попытаются понять причины недовольства, поговорят со мной, разберутся, действительно ли есть недостатки, чтобы устранить их.
Вместо этого они хотят понять, с кем имеют дело, собрать на него компромат, скомпрометировать этого человека, чтобы люди не воспринимали его слова всерьез. Относясь со всем уважением к лечившему нас пульмонологу и к тем молодым медсестрам, которые непосредственно общались с больными, хочу еще раз отметить, что административное управление не соответствует требованиям дня.