Բժիշկ Սարգիս Շիմալյան. «Գնահատե՛ք բժշկի աշխատանքը՝ ձեր անվտանգությանը հետևելով, դիմակ կրելով, տանը մնալով»
Սարգիս Շիմալյանը մայիսի 6-ից «Ավիատրանս» հյուրանոցում աշխատել է որպես մեկուսարանի կառավարիչ։ Հյուրանոցի անձնակազմը բաղկացած է եղել 12 հոգուց։ 6-ը հյուրանոցի աշխատակիցներ են եղել, 6-ը՝ բուժաշխատողներ։
«Մեր հայրենակիցներին խնդրում եմ, որ գնահատեն բժշկի աշխատանքը՝ գնահատեն իրենց անվտանգությանը հետևելով, դիմակ կրելով, տանը մնալով, հիգիենան պահելով, որովհետև բժիշկներն էլ կարող են ֆիզիկապես հոգնել։ Գիտեմ, որ Ֆեյսբուքում բժիշկներին վերաբերող նկարներ տեսնելիս միանգամից լայքում են, հուզվում են, լավ խոսքեր են գրում, բայց մենակ լայքելը բավարար չի, զգույշ լինել է պետք, մի քանի ժամ դիմակ կրելուց նեղվում են, բայց բժիշկը ստիպված է 24 ժամ դիմակով ու արտահագուստով լինել։ Մեղավորներ փնտրելը միշտ այնքան հեշտ է։ Մարդիկ մեղադրում են Կառավարությանը, առողջապահական համարկարգին, բայց եթե ամեն մեկս մեր անվտանգությունը չպահպանենք, ինչպե՞ս վարակը կնահանջի,- ասում է Սարգիս Շիմալյանը։
Առաջին մարդը, ում տեղեկացրել է գնալու մասին, եղել է մայրը, հետո ընկերուհուն է ասել, ընկերուհին նեղվել է, խնդրել, որ չգնա:
«Այդ օրը, երբ ասացի, որ գնալու եմ, լացում էր, երևի վախենում էր, որ կվարակվեմ, սկզբում շատ ծանր էր տանում, ասում էր՝ կլինի՞ չգնաս, բայց ես դրա բարոյական իրավունքը չունեի»,- ասում է նա։
Ամենաբարդը բժիշկների համար հիվանդներին բացատրելն է, որ արտահագուստներով են ոչ միայն իրենց, այլև պացիենտների անվտանգության համար։
«Ես եթե տեսնեի, որ ինձ մոտեցող մարդիկ պաշտպանվում են ինձնից, հատուկ հագուստ են կրում, ինձ վատ կզգայի, բարդ է հիվանդներին բացատրել, թե ինչու է կարևոր մեր հատուկ հանդերձանքը, անընդհատ բախվում ենք հոգեբանական դժվարությունների»,- ասում է Սարգիս Շիմալյանը։
Պատմում է, որ երկրորդ օրը մի ամբողջ ընտանիքի էին մեկուսացրել, ընտանիքը հյուրանոցում է եղել, իսկ անդամներից մեկը՝ «Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում, որովհետև վիճակը ծանր է եղել։ Երբ տեղեկացել են, որ վերջինս մահացել է, ընտանիքի անդամներին թույլ չեն տվել գնալ թաղմանը։ Սարգիսն ասում է, որ հիացած էր այդ ընտանիքի անդամների սթափ մտածողությամբ, նրանք չեն ըմբոստացել, չեն հակառակվել, հասկացել են պահի լրջությունը ու չեն մասնակցել թաղմանը։
Եղել են նաև դեպքեր, որ հարազատները ծանրոց ուղարկելիս հյութի շշերի մեջ ալկոհոլային խմիչքներ են լցրել, որպեսզի փոխանցեն մեկուսացածներին։ Դրա համար բոլոր ծանրոցներն ընդունարանում հարազատներից վերցնելուց հետո պարտադիր ստուգվում էին։ «Ջերմուկի շշի մեջ օղի, իսկ Coca cola-ի շշի մեջ կոնյակ էին փորձում ուղարկել մեկուսացածներին։ Բացատրում էինք, որ հիվանդների իմունիտետը շատ ցածր է ոգելից խմիչք օգտագործելու համար, որ դրանով միայն վնասում են իրենց հարազատին»,- ասում է Սարգիս Շիմալյանը։
Հանգստի կամ քնի մասին խոսելիս ասում է, որ օրական քնում էին 3-4 ժամ։ Եղել է նաև, որ արտահագուստը չեն հանել, հյուրանոցի սպասասրահում են քնել, քանի որ գիշերը պետք է հիվանդ ընդունեին, իսկ նորից հագնվելն ու սենյակից դուրս գալը ժամանակի անիմաստ կորուստ կլիներ։
«Հիմնական ինչ-որ բան ուտում էինք գիշերը, երբ արդեն պետք է քնեինք, 3 անգամվա տրամադրած սնունդը գիշերը քնելուց առաջ նոր ուտում էինք։ Մեկ-մեկ մտածում էի, որ մեզ 24 ժամն էլ չի բավականացնում»,- ասում է Սարգիս Շիմալյանը։

Врач Саркис Шималян: “Цените работу врача, обеспечивая свою безопасность, надевая маску, оставаясь дома...”
“Я прошу наших соотечественников ценить работу врача, обеспечивая свою безопасность, надевая маску, оставаясь дома, соблюдая гигиену, потому что врачи могут физически устать. Я знаю, что в Фейсбуке под сниками врачей сразу ставят лайки, пишут добрые слова. Но одних лайков недостаточно, нужно проявлять осторожность. Людям неудобно несколько часов носить маску, между тем врач вынужден 24 часа находиться в маске и защитной одежде. Искать виновных всегда легко. Люди обвиняют правительство, систему здравоохранения, но если мы сами не будем обеспечивать свою безопасность, инфекция не отступит”, – сказал Саркис Шималян. Он с 6 мая заведует изолятором в гостинице “Армавиатранс”. Персонал гостиницы состоял из 12 человек: шесть сотрудников гостиницы и шесть медработников.
Первый, кому Саргис сообщил о своем решение работать с зараженными коронавирусом, была мама. Потом он сказал об этом своей девушке. Она разнервничалась, стала просить не делать этого. “Узнав о моем решении, она расплакалась. Наверное, боялась, что я могу заразиться. Она очень переживала, просила не браться за эту работу, но у меня не было на это морального права”,- сказал Саркис.
По его словам, самое трудное для врачей – объяснять больным, что спецодежда обеспечивает не только их собственную безопасность, но и безопасность пациентов.
Наш собеседник рассказал, что на второй день изолировали целую семью, за исключением одного члена, который был доставлен в медцентр “Сурб Григор Лусаворич”, так как находился в тяжелом состоянии. Через некоторое время этот человек умер. Саркис сказал, что был восхищен поведением членов семьи, когда им сообщили, что они не смогут принять участие в похоронах. Они не стали возмущаться, а поняли всю серьезность момента и не пошли на похороны. Саркис сообщил, что все передачи, которые приносили родственники, тщательно проверялись. Были случаи, когда в бутылках из-под сока оказывались алкогольные напитки. “Мы объясняли им, что у больных снижен иммунитет, а алкогольные напитки могут только причинить вред их родственникам”,- отметил наш собеседник.
Медперсонал спал по 3-4 часа в сутки. Бывало, что приходилось спать в фойе гостиницы, не снимая с себя спецодежду, так как ночью должны были привезти больных.
“Ели в основном ночью, когда уже нужно было ложиться спать. Трехразовое питание съедали перед сном. Иногда я думал о том, что нам не хватает даже 24 часов в сутки”,- сказал Саркис.