Մետաղական հանքերի սեփականատերերը. հայկական պղնձի և մոլիբդենի առյուծի բաժնից շահույթ են ստանում ռուս գործարարները
Հայաստանի մետաղական հանքավայրերն առավելապես շահագործում են ռուս գործարարներն ու օլիգարխները: Նրանք մասնակցություն ունեն պղինձ-մոլիբդենային գրեթե բոլոր մեծ հանքերում:
Հայաստանում 12 ոսկու և ոսկի բազմամետաղների հանքավայրերի համար շահագործման թույլտվություններ են տրամադրված, որոնց արդեն անդրադարձել ենք: Այս հրապարակմամբ կանդրադառնանք մետաղական մյուս հանքավայրերի իրական սեփականատերերին և նրանց ներկայացրած հայտարարագրերին: Այդ հանքավայրերը հիմնականում պղինձ և մոլիբդեն են արդյունահանում։
Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության շրջանակներում կատարված օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում, հիշեցնենք, Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում հրապարակվել են Հայաստանում մետաղական հանքավայրերի իրական սեփականատերերի անունները: Դրանք, սակայն, ոչ ամբողջությամբ են արտացոլում իրական սեփականատերերի ինքնությունը: Օրենսդրությունը շրջանցել է նաև մեկ հանքավայր շահագործող և չի ներկայացրել հայտարարագիրը:
Վլադիմիր Պուտինի ներկայացուցիչը՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում
Քաջարանի պղնձամոլիբդենային հանքավայրը շահագործող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի բաժնեմասում բաժնետերերի փոփոխություններ են եղել այն ժամանակ, երբ իրական սեփականատերերի հայտարարագրման գործընթացը պարտադիր է դարձել։ Այստեղ այլևս չկա հայտնի գերմանական «Քրոնիմետ» խումբը, որը մշտապես հանդես էր գալիս որպես մեծ բաժնետեր։
ԶՊՄԿ-ն 2019թ. իր ֆինանսական հաշվետվության մեջ այս փոփոխությունների մասին նշել է, որ 2019թ. հետ է գնել իր արժեթղթերը, որի սեփականատերերն են եղել «Քրոնիմետ մայնինգ էյ, ջի.»-ն` 60 %, «Մաքուր երկաթի գործարան» ԲԲԸ-ն` 15 % ( վերջնական սեփականատերն է «Քրոնիմետ հոլդինգ» ՍՊԸ խումբը), «ԱՄՖ հոլդինգս» ՍՊԸ խումբը` 12,5 %, «Զանգեզուր մայնինգ» ՍՊԸ խումբը` 12,5 %:
2018թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ խումբը վերահսկվել է Գյունտեր Պիլարսկու կողմից: Արժեթղթերի վերագնումից` 2019թ. դեկտեմբերի 31-ից հետո, ընկերությունը չունի վերջնական վերահսկող բաժնետեր:
Այդ ամենից հետո` 2020-ին, նոր բաժնետերեր են գրանցվել: 2020թ․ մարտի 27-ին գերմանացի Թոմաս Պետեր Հայլը (Thomas Peter Heil) ձեռք է բերել բաժնեմասի 12,5 %-ը։ Նա նաև խորհրդի նախագահն է։ Թոմաս Պետեր Հայլի աշխատավայրը, ինչպես նշված է, C2Capital GmbH ընկերությունն է։ Այն Գերմանիայում գրանցվել է այս տարվա հունվարին, և այլ մանրամասներ չկան։ Համացանցում հարուստ տեղեկություններ չկան նաև դրա բաժնետիրոջ՝ Թոմաս Պետեր Հայլի մասին։
2020թ. փետրվարի 3-ին 12,5 % բաժնեմաս ԶՊՄԿ-ում ձեռք է բերել ՌԴ քաղաքացի Միխայիլ Զուրաբովը։ Միխայիլ Զուրաբովը ռուս քաղաքական գործիչ և դիվանագետ է։ 2004-2007թթ․ եղել է ՌԴ առողջապահության և սոցիալական զարգացման նախարար, այնուհետև՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի խորհրդական՝ 2007-2009թթ։ Իսկ դրանից հետո՝ 2009-2016թթ․ ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպանն էր Ուկրաինայում, ինչպես նաև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման գծով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը։ Միխայիլ Զուրաբովն այժմ ներկայացնում է «Մոսկովյան բաժնետիրական ապահովագրական ընկերություն» ԲԸ-ն։
Կոմբինատում 7,5 % բաժնեմաս ունի նաև տնօրեն Մհեր Պոլոսկովը, որը ձեռք է բերել 2018թ․ հունիսի 20-ին։
Նույն օրը 2,5 % բաժնեմաս է ձեռք բերել ՀՀ քաղաքացի Նարեկ Ամբարյանը, ով ԶՊՄԿ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալն է: Վերջինս Արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական, Զինվորական դատախազի տեղակալ Տիգրան Ամբարյանի եղբայրն է։ Տիգրան Ամբարյանը դրանից առաջ զբաղեցրել է Գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի պաշտոնը։
Հունիսի 20-ին նույնչափ՝ 2,5 %, բաժնեմաս է ձեռք բերել Կարեն Ալբերտի Հակոբյանը։ Վերջինս «Մաքուր երկաթ գործարան» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրենն է։ Նա Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Ալբերտի Հակոբյանի եղբայրն է:
Չնայած նոր օրենսդրությունը չի պարտավորեցնում հայտարարագրել 10 տոկոսից քիչ բանժնեմաս ունեցող իրական սեփականատերերին, այդուհանդերձ, այն արտացոլվել է իրական սեփականատերերի հայտարարագրում։
Փաստացի ստացվում է, որ ԶՊՄԿ-ի բաժնեմասում հանրությանը հայտնի են դարձել միայն 37,5 %-ի բաժնետերերը։
Հայտարարագրում նշվում է, որ ԶՊՄԿ-ն իր կողմից թողարկված բաժնետոմսերի 62,5 %-ի սեփականատերն է: ԶՊՄԿ-ի կանոնադրությունից էլ տեղեկանում ենք, որ ԶՊՄԿ-ում ստեղծված է պահուստային հիմնադրամ՝ կանոնադրական կապիտալի 15 տոկոսի չափով։
Իրական սեփականատերերի ցանկում, առանց մասնակցության չափի, ընդգրկված է նաև նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանը։ Նա ԶՊՄԿ-ի խորհրդի անդամ է։
Ցանկում նշված է նաև Գերմանիայի քաղաքացի Պարագ Յոհաննես Բհատը, որը նույնպես խորհրդի անդամ է։ Նա Ավստրիական CMA Corp Ltd-ի նախագահն է։
Որպես խորհրդի անդամ՝ նշված է նաև Գերմանիայի քաղաքացի Մորից Ջհոնաթան Հիերթնիմուս Հիլլը (Moritz Jonathan Hieronymus Hill)։
Անուղղակի մասնակցության միջանկյալ իրավաբանական անձի շղթայում է նաև ԶՊՄԿ նախկին սեփականատեր Մաքսիմ Հակոբյանի որդու՝ Վահե Հակոբյանի հիմնադրած «ԱՄՓ հոլդինգ» ՍՊԸ-ն (Նախկին «Արմենիան Մոլիդբդեն Փրոդաքշն» ՍՊԸ-ն), Վահե Հակոբյանի և նրա հարազատների կողմից հիմնադրած «Զանգեզուր մայնինգ» ՍՊԸ-ն, «Սթար դասթ» ՓԲԸ-ն, «Մուն մեթալս» ՓԲԸ-ն, Կիպրոսում գրանցված Walnort Finance Ltd-ն։ Վերջինն ապահովում է Զուրաբովի մասնակցությունը կոմբինատի բաժնեմասում:
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն ու առնչվող մետաղական հանքերը
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը 100 տոկոս բաժնետերն է Հանքասարի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի կենտրոնական տեղամասի շահագործման թույլտվություն ունեցող «Լեռ-Էքս» ՍՊԸ-ում: «Լեռ-Էքս» ՍՊԸ-ն այլևս չի շահագործում հանքավայրը: Այն չի աշխատում 2014թ. վերջին եռամսյակից: Ընդերքօգտագործման իրավունքը տրամադրվել էր 2008թ․-ին, այն վավեր է մինչև 2030թ.: Այստեղ հաստատված են եղել պղնձի 13582.3 տ և մոլիբդենի 5640.8 տ պաշարներ:
Սյունիքի մարզի Գեղի գյուղի տարածքում մնացել են հանքի ենթակառուցվածքները: Ընկերությունը զրոյական հաշվետվություններ է ներկայացրել թե արտադրության, թե աշխատակիցների, թե եկամուտների և այլ ցուցանիշների համար:
Թե ինչու դադարեցված չէ այս հանքավայրի ընդերքօգտագործման իրավունքը, եթե այն այլևս չի շահագործվում, հայտնի չէ: Սակայն ԶՊՄԿ-ի 2019թ. ֆինանսական հաշվետվությունից տեղեկանում ենք, որ ընկերությունը դադարեցրել է արտադրական գործընթացը և հետախուզական աշխատանքները Հանքասարի հանքավայրի հարևանությամբ գտնվող տարածքում, և համաձայն ղեկավարության որոշման` 2018թ. դուրս են գրվել 2 մլրդ 438 մլն դրամի չափով հետախուզման և գնահատման ակտիվներ:
Սյունիքի մարզի հաջորդ լքված հանքը` Լիճքի պղնձի հանքավայրն է: Այն ընդերքօգտագործման իրավունքը ստացել է 2013-ին, բայց շահագործվել է 2016-2018թթ.-ին, դադարել է աշխատել հեղափոխությունից հետո, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց բոլոր մետաղական հանքավայրերում ստուգումներ իրականացնելու Կառավարության նախաձեռնության մասին:
Շահագործման դադարեցումից հետո` 2018թ. հուլիսի 26-ից, ընկերության բաժնետեր է դարձել Արամ Սաֆարյանը` 50 տոկոս, ևս 48 %-ին տիրապետում է Ավստրիայի քաղաքացի Միխայիլ Մոգիլևսկին: Վերջինս աշխատում է շվեյցարական Industrial Minerals S.A-ում: Իսկ բաժնեմասը ձեռք է բերել 2018թ. դեկտեմբերի 28-ին: Շվեյցարական այս ընկերության կայքն ուսումնասիրելով՝ կարելի է եզրակացնել, որ ձևական ընկերություն է, որևէ կոնկրետ գործունեություն չի իրականացնում, ստեղծվել է միջանկյալ դերակատարություն ստանձնելու և իրական բաժնետերերին թաքցնելու, նրանց գումարները վերաբաշխելու նպատակով:
Որպես անուղղակի մասնակցության միջանկյալ իրավաբանական անձ՝ հայտարարագրված է նաև հայաստանյան «Ռեդ մեթալս» ՓԲԸ-ն, «Լիննե Մայնինգ» ՍՊԸ-ն, ինչպես նաև Կիպրոսում գրանցված C.I.I. Clay Industries International Ltd-ն և Կիպրոսում գրանցված մեկ այլ` Avander Holding Ltd-ը: Վերջինների գործադիր մարմնի ղեկավարը և վերջնական բաժնետերը նույն Մագիլևսկին է իր գործընկերոջ հետ: Մագիլևսկին, ակնհայտորեն, իրական բաժնետեր չէ, այլ պարզապես իրական սեփականատերերի շղթան քողարկող proxy կոչվող անձնավորություն է (վստահված անձ):
«Ռեդ մեթալս» ՓԲԸ-ի բաժնետերերից է Սուրեն Ռաֆիկի Ածիկյանը՝ 1 % և «ԼԻՆՆԵ ՄԱՅՆԻՆԳ» ՍՊԸ-ն՝ 99 %: Սուրեն Ածիկյանի անվանը հանդիպում ենք նաև ԶՊՄԿ-ի շղթայի «Մուն մեթալս» ՓԲԸ-ում (տես գրաֆիկը):
Արդեն իսկ հրապարակվել է այս հանքավայրի և ԶՊՄԿ-ի կապի մասին` միջանկյալ «Ռեդ մեթալս» ՓԲԸ-ի, «Լիննե Մայնինգ» ՍՊԸ-ների և նրանց բաժնետերերի միջոցով: Հետևաբար, կարելի է արձանագրել, որ սա երկրորդ հանքավայրն է, որը փորձել է շահագործել ԶՊՄԿ-ն և թողել լքված վիճակում:
Սա դեռ ամենը չէ. «Թաթսթոուն» ՍՊԸ-ն ևս մեկ հանքավայրի ընդերքօգտագործման իրավունք ունի, այն է` Այգեձորի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի Թղկուտի տեղամասի համար: Այն ստացել է նույն օրը, երբ ստորագրել են պայմանագիրը Լիճքի հանքավայրի համար: Այգեձորի հանքը նույնպես չի գործում:
Այս տարվա մայիսի 7-ին «Թաթսթոուն» ՍՊԸ-ի բաժնեմասի վրա կալանք է դրվել:
Ագարակի պղինձն ու մոլիբդենը՝ ռուս օլիգարխներին
Հաջորդ գործող մեծ հանքը Ագարակի պղնձամոլիբդենային հանքավայրն է: Շահագործում է «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն: Այն ռուսական «ԳեոՊրոՄայնինգ» խմբի ակտիվն է և նույն սեփականատերերի ձեռքում է, ինչ Սոթքի ոսկու հանքավայրը: Երկու ռուս գործարարներ` Սիման Պովարենկինը և Ռոման Տրոցենկոն` համապատասխանաբար 50,5 և 48,2 % բաժնեմաս ունեն: Իսկ իրական սեփականատերերի շարքում ընդգրկված ընկերությունների բուրգը նույնն է, ինչ «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ՍՊԸ-ում:
Ագարակի ՊՄԿ-ն 2016-2017թթ. արտադրել է տարեկան 30 հազար տոննա պղինձ և 450 տոննա մոլիբդենի խտանյութ, որի արժեքը կազմել է ավելի քան 13 մլրդ դրամ:
Մաքսիմ Հակոբյանի որդին՝ Շամլուղի պղնձի հանքավայրի շահագործող
«Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ն շահագործման իրավունք ունի Շամլուղի պղնձի հանքավայրի համար: Այժմ բաց հանքավայրը չի գործում, սակայն ընկերությունը շարունակում է արդյունահանումը փակ հանքավայրից:
2019թ. հուլիսի 10-ից ընկերության միանձնյա բաժնետեր է դարձել Մաքսիմ Հակոբյանի որդին՝ Վահե Հակոբյանը: Նա մասնակցությունն ապահովում է «Մասկօ մայն» ՓԲԸ-ի միջոցով:
Հիշեցնենք, որ Լոռիում գործում է նաև Թեղուտի հանքավայրը, որին արդեն անդրադարձել ենք։
- Թեղուտի հանքավայրի նոր շահագործողները և պոչամբարի վերաբերյալ հետազոտության գաղտնի արդյունքները
Վարդան Այվազյանի որդին սեփականատերերի վերաբերյալ հայտարարագիրը չի ներկայացրել
Կոտայքի մարզի Հրազդանի երկաթի հանքավայրի համար ընդերքօգտագործման իրավունք ունի «Ֆորչն րիզորսիս» ՍՊԸ-ն: Ընկերությունը չի ներկայացրել իրական սեփականատերերի հայտարարագիրը:
Ընկերությունների գրանցման ռեգիստրի տվյալներով՝ այստեղ բաժնետեր է ԱԺ նախկին պատգամավոր, բնապահպանության նախկին նախարար Վարդան Այվազյանի որդին՝ Սուրեն Այվազյանը՝ 28 %։ Իսկ խոշոր բաժնետերը` 72 %-ը Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում գրանցված Caspian Bounty Steel Limite- ն է։
Վարդան Այվազյանն այստեղ բաժնետեր է եղել 2008-ին։ Այդ ժամանակ՝ մինչև 2010թ․ բաժնեմաս է ունեցել նաև ԱԺ նախկին պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանը։
Հանքավայրը չի շահագործվում։
Ռուս գործարարները՝ Դաստակերտի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրում
«Մոլիբդենի աշխարհ» ՍՊԸ-ն ընդերքօգտագործման իրավունք ունի Դաստակերտի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի համար: Այն նույն` Արմանիսի ոսկու հանքը շահագործող «Սագամար» ՓԲԸ-ի բաժնետերերինն է` ռուս գործարարներ Դմիտրի Տրոիցկունը և Դմիտրի Կորժևինը` համապատասխանաբար 70,34 % և 29,66 % բաժնեմասով:
Մեղրաձորի ոսկու և Այգեձորի պղինձ-մոլիբդենը՝ նույն սեփականատիրոջը
«Ակտիվ լեռնագործ» ՍՊԸ-ն ընդերքօգտագործման իրավունք ունի Սյունիքի մարզի Այգեձորի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի Կենտրոնական տեղամասի համար։ Ընկերության միանձնյա բաժնետերը Վարդան Մարգարյանն է, նույն՝ Մեղրաձորի ոսկի-բազմամետաղների հանքավայրը շահագործող «Մեղրաձոր գոլդ» ՍՊԸ-ի սեփականատերը։ Հանքավայրը չի գործում և զրոյական հաշվետվություններ է ներկայացրել ԱՃԹՆ-ին։

Russian businessmen and oligarchs operate most of Armenia’s mines and pocket a lion’s share of the profits derived from them.
Armenia has issued operating permits for twelve gold and gold polymetallic mines, which we we’ve covered in previous articles.
Here, we'll look at who actually owns Armenia’s other mines, those mainly produce copper and molybdenum.
As a result of the legislative changes made within the framework of the Transparency Initiative, the names of the real owners of metal mines in Armenia have been published in the State Register of Legal Entities of the Ministry of Justice. However, they do not fully reflect the identity of the real owners. The legislation bypassed one mine operator and did not present its declaration.
Vladimir Putin’s representative and Armenia’s Zangezur Copper Molybdenum Combine
(Syunik's Kajaran copper-molybdenum mine)
Syunik’s Kajaran copper-molybdenum mine is operated by the Zangezur Copper and Molybdenum Combine Closed Joint Stock Company (ZCMC) Joint Stock Company. Once Armenian legislation mandated that the names of the real owners of mining companies be published, the German Cronimet group disappeared from the ZCMC’s shareholders’ list.
The ZCMC, in its 2019 financial report, noted that it had repurchased its securities owned by Cronimet Mining AJ (60%), the 15% owned by Pure Iron Plant OJSC, and the 12.5% owned by IMF Holdings LLC Group and Zangezur Mining LLC Group.
As of December 31, 2018, the group was controlled by Gunter Pilarski. Since the repurchase of securities in December 2019, the company has no final controlling shareholder.
New shareholders were registered in 2020 ․ Thomas Peter Heil of Germany acquired 12.5% of the shares on March 27, 2020. He is also chairman of the board. Thomas Peter Heil’s workplace is C2Capital GmbH. It was registered in Germany in January of this year, and there no other details are available. The internet has little information on Heil.
Mikhail Zurabov, a Russian citizen, acquired a 12.5% stake in ZCMC on February 3, 2020.
Zurabov is a Russian politician and diplomat. From 2004-2007, he was an advisor to the Minister of Health and Social Development of the Russian Federation, and then worked as an advisor to Russian President Vladimir Putin from 2007-2009. From 2009-2016 he served as Russia’s Ambassador to Ukraine, as well as the Putin’s Special Representative for the Development of Trade and Economic Relations. Zurabov now represents the Moscow Joint-Stock Insurance Company JSC.
ZCMC Director Mher Poloskov has a 7.5% stake in the plant. He purchased the shares on June 20, 2018.
On the same day, Armenian citizen Narek Ambaryan, (the first deputy director general of ZCMC), acquired a 2.5% share. He’s the brother of Tigran Ambaryan, a second-tier adviser to the Justice and Deputy Military Prosecutor. Prior to this, Tigran Ambaryan held the position of Head of the Department for Crimes and Corruption in the General Prosecutor's Office.
That same day, Karen Alberti Hakobyan acquired a 2.5% share as well. share of 2.5%. He’s the general director of the Pure Iron Factory OJSC and the brother of former Syunik Governor Vahe Hakobyan.
Although the new legislation does not mandate that the names of the real owners be made known if they own less than 10%, their names are reflected in the declaration of real owners.
It turns out that only 37.5% of ZMCM shareholders were made known to the public.
The declaration notes that ZCMC owns 62.5% of the shares issued by it. The company’s charter notes that a reserve fund has been established in ZCMC in the amount of 15% of the authorized capital.
Former Syunik Governor Vahe Hakobyan is also included in the list of real owners. The number of shares he owns isn’t listed. He is a member of the ZCMC board.
The list also includes German citizen Parag Johannes Bhatt, who is also a board member. He is President of the Austrian CMA Corp Ltd.
Moritz Jonathan Hieronymus Hill, a German citizen, is also listed as a ZMCM board member.
The ZCMC and related metal mines
The ZCMC is the 100% shareholder of Ler-Ex LLC, a company licensed to operate the central site of the Hankasar Copper-Molybdenum Mine. Ler-Ex LLC no longer operates the mine. The company was granted a 22-year mining license in 2008. Reserves of 13,582 tons of molybdenum and 5,640 tons of copper have been found at the mine.
(Syunik's Hankasar copper-molybdenum mine)
Since Ler-Ex stopped operating the mine in 2014, it’s unclear why the company’s permit hasn’t been voided.
The ZCMC’s 2019 report states that 2.4 billion AMD of assets tied up in the Hankasar mine have been written off.
Another abandoned Syunik mine is the Litchk copper mine, that ceased operating when newly elected Armenian PM Nikol Pashinyan ordered that the country’s mines be inspected.
In 2018, after the cessation of operations, Aram Safaryan obtained 50% of the company. 48% is owned by Mikhail Magilevsky, an Austrian citizen who works at the Swiss Industrial Minerals S.A.
Examining the website of this Swiss company, it’s fair to conclude that was set up to play an intermediate role, to hide the identity of actual shareholders, and to redistribute their money.
(Syunik - Litchk village)
Red Metals CJSC of Armenia, Linne Mining LLC, as well as Clay Industries International Ltd. and Avander Holding Ltd. (the latter two registered in Cyprus) are listed as indirect legal entities
The head of the executive body of the latter and the final shareholder is the same Magilevsky, with his partner. Magilevsky is obviously not a real shareholder, but just a proxy used to conceal the network of actual owners.
Suren Atsikyan is one of the shareholders of Red Metals CJSC (1%). Linne Mining LLC owns the other 99%.
The connection between this mine and the ZCMC has already been covered via the intermediate Red Metals CJS and Linne Mining LLC. Thus, it appears that this is the second mine that the ZCMC tried to operate and finally abandoned.
The story continues.
Tatstone LLC has a permit to operate the Teghout section of the Aygedzor copper-molybdenum mine. The permit was issued on the same day the company signed the Litchk mine contract. The Aygedzor mine is also not operating.
On May 7 of this year, the Armenian government placed a freeze on Tatstone shares.
Agarak Copper and Molybdenum Mine to Russian Oligarchs
The Agarak copper-molybdenum mine is the next largest operating mine.
It’s run by the Agarak Copper and Molybdenum Combine (ACMC) CJSC, a holding of the Russian GeoProMining Group, and is in the hands of the same owners as the Sotk gold mine.
Two Russian businessmen, Siman Povarenkin and Roman Trotsenko, own 50.5% and 48.2% respectively.
In 2016-2017, ACMC produced 30,000 tons of copper and 450 tons of molybdenum concentrate a year, the value of which amounted to more than 13 billion AMD.
Former Syunik Governor operates the Shamlugh copper mine
Akhtala Mining and Processing Plant CJSC has a permit to operate the Shamlugh copper mine. The open pit section currently isn’t operating but the company continues to extract ore from the closed mine.
In July 2019, former Syunik Governor Vahe Hakobyan became the sole shareholder of the company on July 10, 2010.
Vahe Hakobyan is the son of Maxim Hakobyan, who once played a pivotal role in Armenia’s mining sector. Maxim was the chief executive officer and 12.5 percent shareholder of the Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC). In the spring of 2014, when ZCMC was 60 percent owned by the German Cronimet Mining company, Maxim Hakobyan was dismissed as chief executive officer
His son Vahe Hakobyan was a member of Parliament from 2004-2013.
Son of Former Armenian Environment Minister Owns 28% of Hrazdan Iron Mine
A company called Fortune Resources has been issued a permit to operate the Hrazdan iron mine.
Suren Ayvazyan, son of former MP and former Minister of Nature Protection Vardan Ayvazyan (photo), is listed as a 28% owner. 72% is owned by Caspian Bounty Steel Ltd., registered in the Virgin Islands.
Fortune Resources hasn’t published a declaration listing the shareholders of Caspian Bounty Steel.
The Hrazdan mine is currently not operating.
Russian Businessmen and the Dastakert Copper-Molybdenum Mine
Molybdenum World LLC holds the permit to operate the Dastakert copper-molybdenum mine.
Russian businessmen Dmitry Troitsky and Dmitry Korzhin own 70.34% and 29.66% of the company, respectively. (The two also own shares in Sagamar CJSC that operates the Aramanis gold mine in Armenia.)
Meghradzor Gold and Aygedzor Copper-Molybdenum – the same owner
Active Mining LLC holds the permit to operate the central section of Syunik’s Aygedzor copper-molybdenum mine. Vardan Margaryan, the sole shareholder of Active Mining, also owns Meghradzor Gold LLC, which operates the Meghradzor gold-polymetallic mine.
The mine is not currently operating and has submitted no reports to the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI).