Երևանի քաղաքապետարանը մտադիր է հնացած ծառայողական մեքենաները փոխարինել նորով
Երևանի քաղաքապետարանը մտադիր է թարմացնել ծառայողական ավտոպարկը: Այս մասին խորհրդարանում 2019-ի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկմանն ասաց Երևանի փոխքաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Եղիազարյանն ասաց, որ օրերս Երևանի բյուջեում վերաբաշխում է եղել, և 9 միլիոն դրամ գումար է նախատեսվել նոր ծառայողական մեքենա գնելու համար, պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե նման իրավիճակում նոր մեքենա գնելն ինչով է պայմանավորված:
Փոխքաղաքապետն ասաց, որ այն տրամադրվել է Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավարին` ծառայողական մեքենայով ապահովելու համար, քանի որ վերջինս վեց ամիս չի ունեցել ծառայողական մեքենա և օգտագործել է սեփական մեքենան:
«Մոտ քսան օր առաջ վթարվել է նաև այդ մեքենան` աշխատանքային պարտականությունների կատարման ժամանակ: Մեր ավտոպարկի մեքենաները ուսումնասիրելով՝ չգտանք մեքենա, որ կարող էր տրամադրվել կամ ինչ-որ մեկից վերցվեր»,- ասաց նա` հավելելով, որ վերջերս ծառայողական մեքենաներ առանձնացրել են կրճատման համար, որոնք չեն օգտագործվում:
Փոխքաղաքապետը նաև ասաց, որ քաղաքապետի մեքենան, որը դրվել էր վաճառքի, չի իրացվել մասնակից չլինելու պատճառով: Սարգսյանի խոսքով` մեքենայի մեկնարկային գինը ութ միլիոն դրամ է:
«Այս մեքենան հնացած է, և ծախսերի կառավարման տեսանկյունից այնքան էլ էֆեկտիվ չէ հին մեքենա պահելը: Մենք քննարկում ենք ամբողջ մեքենաների կազմն անցնել այլ վառելիքի` տնտեսող, և շատ հնացած մեքենաները փոխարինել նոր կազմով»,- ասաց նա:
Տեղեկացնենք, որ ըստ նախորդ տարվա մեր կատարած ուսումնասիրության` Երևանի քաղաքապետարանն ունի 61 ծառայողական մեքենա, սա ավելին է, քան բոլոր մարզպետարանների ծառայողական մեքենաները միասին վերցրած:

Мэрия Еревана намерена заменить старые служебные автомобили на новые
Мэрия Еревана намерена обновить парк служебных автомобилей. Об этом в ходе обсуждения в парламенте отчета о выполнении госбюджета 2019 г. сообщил вице-мэр Грачья Саргсян.
Депутат парламентской фракции “Просвещенная Армения” Армен Егиазарян отметил, что на днях в бюджете столицы было произведено перераспределение, в результате чего предусмотрено выделить 9 млн драмов на покупку новых служебных автомобилей. Чем обусловлено приобретение новых машин в нынешней ситуации? – поинтересовался депутат.
Вице-мэр сказал, что автомобиль выделен руководителю столичного округа Давидашен, который за отсутствием служебного авто последние шесть месяцев ездил на собственной машине.
“Примерно двадцать дней назад автомобиль главы столичного округа при выполнении им служебных обязанностей попал в ДТП. В ходе изучения нашего автопарка мы не смогли найти машину, которую можно было бы выделить кому-то или забрать у кого-то”,- отметил вице-мэр, добавив, что недавно было решено сократить неиспользуемые служебные авто.
Грачья Саргсян также сообщил, что вынесенный на аукционную продажу автомобиль мэра не был продан из-за отсутствия участников. Стартовая цена авто, по словам Саргсяна, составляет 8 млн драмов.
“Машина уже старая, а с точки зрения расходов держать старый автомобиль не очень эффективно. Мы обсуждаем возможность обновления всего автопарка, замены старых автомобилей на более экономные, потребляющие другое топливо”,- сказал вице-мэр.
Отметим, что в ходе проведенного нами в прошлом году изучения выяснилось, что мэрия столицы располагает 61 служебным автомобилем. Это больше, чем служебные авто всех областных администраций вместе взятые.