Արսեն Թորոսյան. «Բոլոր գործողությունները պետք է լինեն թվերի զսպմանը և ոչ թե միայն հզորությունների բարձրացմանն ուղղված»
Հզորությունները զարգացնելուն զուգընթաց պետք է նաև ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող անձանց թվին ուշադրություն դարձնենք:
Այս մասին այսօր` հունիսի 12-ին, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Երբ այսօր թվերն արձանագրում ենք, տեսնում ենք մեծ թվերը և լարվածությունը, սակայն շատ դժվար է գնահատել՝ եթե վերջին օրերի դիմակային խստացումները չլինեին, էլի 600 վարակակիր կունենայինք, թե օրինակ՝ 800: Միջոցառումներն, ասել ոչ էֆեկտիվ են, շատ դժվար է, քանի վերջնական էդ ամեն ինչը չես գնահատում, որպես օրինակ՝ ասեմ, որ նախնական գնահատականներով մենք 15 հազար դեպքի պետք է հասնեինք ամսի 9-ին, բայց հասել ենք 12-ին, ինչը լավ է, բայց, մեկ է, դեռ մեծ թիվ է»,- ասաց նախարարը:
Նախարարը կարևորեց ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող անձանց թիվը, նրա խոսքով` ռեանիմացիոն մահճակալներն ավելացնելուց հետո հնարավոր է 100-150 ծայրահեղ ծանր դեպք սպասարկել:
«Բայց ծայրահեղ ծանր դեպքերի մահացության տոկոսը շատ մեծ է, հետևաբար մեծ թվերը բերում են մեծ մահացության: Բոլոր գործողությունները պետք է լինեն թվերի զսպմանը և ոչ թե միայն հզորությունների բարձրացմանն ուղղված»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը:
Հունիսի 11-ի տվյալներով` ծանր ու ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող անձանց թիվը 524 է, ինչն, ըստ նախարարի, բավական շատ է:
Դիտարկմանը, որ կա տեսակետ, որ իր ամբիցիաների պատճառով հրաժարվել է որոշ ԲԿ-ների ծառայություններից, ինչպես Առաջին համալսարանական հիվանդանոցն ու «Նաիրի» ԲԿ-ն, նախարարն արձագանքեց` ամբիցիայի խնդիր չկա, պարզապես ընտրված ԲԿ-ները պետք է համապատասխանեն հակահամաճարակային կանոններին: Ըստ Թորոսյանի` պետք չէ լուն ուղտ դարձնել, քանի որ այդքան շատ քննարկված Առաջին համալսարանական հիվանդանոցը պատրաստ է եղել տրամադրել ընդամենը 10 մահճակալ:
Ինչ վերաբերում է աշնանը սպասվող կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքի հնարավոր բռնկմանը, նախարարն ասաց.
«Պետք է տխրեցնեմ բոլորին` բոլոր սուր շնչառական վարակները աշնանն ակտիվանում են: Տարբեր երկրներում, ըստ եղանակային պայմանների, մեզ մոտ հիմնականում նոյեմբերին, քանի որ մարդիկ սկսում են ավելի շատ մնալ տներում փակ տարածքներում, չօդափոխել սենյակները և ավտոմատ վարակման տեմպը աճում է: Եւ այո, կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքի վտանգը նույնիսկ հաղթահարած երկրների մոտ հենց ձմեռային սեզոնին ակտիվանում է: Դրա համար է, որ հզորությունները զարգացնելու առումով հաշվի չենք առնում միայն այս պահին եղած կարիքը, մենք էլ ենք պատրաստվում աշնանը»:

Арсен Торосян: “Все действия должны быть направлены на сдерживание цифр, а не только на наращивание мощностей”
Параллельно наращиванию мощностей нам нужно обращать внимание на число лиц, находящихся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии, заявил на сегодняшней встрече с журналистами министр здравоохранения Арсен Торосян.
По словам министра, видя сегодняшние цифры и напряженность, трудно сказать, сколько было бы у нас зараженных – 600, или, скажем, 800, если б не ужесточение требования носить маски.
Говоря о неэффективности мероприятий, Арсен Торосян отметил, что очень трудно рассчитать все правильно. “Например, по предварительным оценкам, 15-ти тысяч случаев мы должны были достичь 9-го числа, но достигли 12-го. Это хорошо, но цифра все равно большая”,- добавил министр.
Говоря о крайне тяжелых случаях, глава Минздрава отметил, что после увеличения числа коек в реанимационных отделениях можно будет обслуживать 100-150 крайне тяжелых больных.
“Однако процент таких случаев очень высок, а это приводит к высокой смертности. Все действия должны быть направлены на сдерживание цифр, а не только на наращивание мощностей”,- сказал Арсен Торосян.
По данным на 11 июня, число тяжелых и крайне тяжелых лиц составляет 524, что, по словам министра, довольно много.
Комментируя мнение о том, что из-за своих амбиций он отказался от услуг некоторых медцентров – например, 1-ой университетской больницы и медцентра “Наири”, Арсен Торосян заверил, что никаких амбиций нет, просто выбранные медцентры должны соответствовать противоэпидемиологическим правилам.
Торосян призвал не надо делать из мухи слона, отметив, что в 1-ой университетской больнице, о которой так много говорится, было выделено всего 10 коек.
Что касается ожидающейся осенью второй волны коронавируса, глава Минздрава сказал: “Должен всех огорчить: осенью все острые респираторные инфекции активизируются. И, да, в зимний сезон угроза второй волны коронавируса усилится даже в тех странах, которые преодолели эту инфекцию. Поэтому в плане наращивания мощностей мы учитываем потребности не только этого момента. Мы тоже готовимся к осени”.