Արսեն Թորոսյան. «Խնդրում եմ մի տրվեք գայթակղությանը՝ COVID-19-ը բոլոր ԲԿ-ներ մտցնելու»
Այս մասին խորհրդարանում` 2019 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկմանն ասաց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը` արձագանքելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սրբուհի Գրիգորյանի հարցադրմանը, թե ինչու շատ ԲԿ-ներ չեն սպասարկում կորոնավիրուսով վարակված անձանց:
«Հարգելի գործընկերներ, խնդրում եմ մի տրվեք գայթակղությանը՝ COVID-19-ը բոլոր ԲԿ-ներ մտցնելու, որովհետև այն վարակիչ հիվանդություն է, և ոչ թե մի պարզ պրոցեդուրա, որը կարելի է նույնիսկ ոչ ԲԿ-ներում բուժել»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը:
Նախարարի խոսքով` ԲԿ-ներն ընտրվում են հակահամաճարակային կանոնները հաշվի առնելով, ինչպես նաև ընտրվող ԲԿ-ների պրոֆիլները:
«Մարդիկ այլ հիվադություններից էլ են հիվանդանում, մենք չենք կարող կարևոր բժշկական ծառայությունները դնել կասկածի տակ միայն այն պատճառով, որ հիվանդանոցն ուզում է կովիդով զբաղվել: Միանշանակ է, որ չենք կարող ամբողջ առողջապահական համակարգը դնել սրա տակ` մահճակալային իմաստով: Էս թեման արհեստական է ուռճացվել որոշ շրջանակների կողմից, կարծում եմ` ժամանակը ցույց կտա, որ ճիշտ էինք»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսով վարակված անձանց բուժման ծախսերին նախարարն ընդգծեց` ծախսերն արվում են պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
«Հաճախ դրան հիմնադրամ կամ ֆոնդ են ասում, դա բյուջեն է, այո, եղել են նվիրատվություններ` մեկ միլիարդ 100 միլիոնի չափ, բայց մենք դրանից շատ անգամ ավելին ենք ծախսել, և այդ ծախսերը շարունակում են աճել: Օրինակ՝ հիվանդանոցային օղակի պահպանման ծախսերը նախորդ ամսին մեկուկես միլիարդ էր, հիմա ավելի շատ կլինի, որովհետև ներգրավված ԲԿ-ները շատացել են»,- ասաց նա:
Նախարարի խոսքով` հունիսի 11-ի դրությամբ 120 պացիենտ սպասում է հոսպիտալիզացիայի: Ըստ Թորոսյանի` այդ անձանց շրջանում ծանր վիճակում գտնվողներ չկան:

Арсен Торосян: “Прошу вас не поддаваться соблазну вносить COVID-19 во все медцентры”
Лечением COVID-19 должны заниматься не все медучреждения, это неправильно. Об этом заявил в ходе сегодняшнего обсуждения в Национальном Собрании отчета о выполнении госбюджета 2019 года министр здравоохранения Арсен Торосян, отвечая на вопрос депутата оппозиционной фракции “Просвещенная Армения” Србуи Григорян о том, почему многие медцентры не обслуживают зараженных коронавирусом лиц.
“Прошу вас не поддаваться соблазну вносить COVID-19 во все медцентры, потому что это заразная болезнь, а не простая процедура, которую можно выполнять даже не в медицинских центрах”,- сказал А.Торосян.
По словам министра, выбор медцентров осуществляется с учетом их профиля и противоэпидемиологических правил.
“Люди болеют и другими болезнями, и мы не можем ставить под вопрос оказание важных медицинских услуг только по той причине, что больница хочет заниматься COVID-19. Мы однозначно не можем отводить под коронавирус всю систему здравоохранения. Эта тема искусственно поднимается определенными кругами. Думаю, время покажет, что мы были правы”,- добавил А.Торосян.
Говоря о лечении лиц с коронавирусным заболеванием, глава Минздрава отметил, что оно осуществляется за счет средств госбюджета.
“Да, были пожертвования в размере 1 млрд 100 млн драмов, но мы потратили намного больше этой суммы, и расходы продолжают расти”,- сообщил министр.
Он также отметил, что по состоянию на 11 июня госпитализации ждут 120 пациентов. Тяжелых больных среди них нет, добавил Арсен Торосян.