Նիկոլ Փաշինյան. «Իմ համոզմունքն այն է, որ լուծումը մեր գլխում ու մտքում է»
Խորհրդարանում մեկնարկել է հատուկ նիստ` արտակարգ դրության ժամկետը երկարացնելու օրակարգով: Կառավարությունն այսօրվա արտահերթ նիստով երկարաձգել է արտակարգ դրության ժամկետը` մինչ հուլիսի 13-ը: Հիմնական զեկուցողն է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ում խոսքով` որոշման պատճառն այն է, որ դեռևս մարտին հայտարարված արտակարգ դրության պատճառները չեն վերացել, և, ցավոք, կորոնավիրուսի համավարակը շարունակում է տարածվել: Վարչապետը հիշեցրեց, որ մինչ այժմ երկրում հաստատվել է 15 հազար 281 ընդհանուր վարակակիր: Այս պահին ծանր վիճակում գտնվողների թիվը 425 է, ծայրահեղ ծանրերինը` 100: Կառավարության ղեկավարի խոսքով` կորոնավիրուսով վարակված անձանց սպասարկող ԲԿ-ները գերբեռնված վիճակում են, մահճակալային ֆոնդի և թթվածնային սարքերի սնուցման մահճակալների ձեռքբերումը շարունակվում է և այն շարունակական պրոցես է:
«Բայց ընդհանուր առմամբ իրավիճակը ճգնաժամային է, հիմնական հարցը, որը ծագում է, թե որն է ճգնաժամից դուրս գալու և վարակակիրների թիվն իջեցնելու հայեցակարգային պատկերացումը: Մեզ մոտ ի սկզբանե ձևավորված պատկերացումը չի փոխվել. կորոնավիրուսի հաղթահարումն այս պահին ոչ այնքան առողջապահական, որքան հանրային վարքագծային ու կարգապահական խնդիր է: Իմ համոզմունքն այն է, որ լուծումը մեր գլխում ու մտքում է, իրավիճակը կարող է փոխվել միայն վարքագծային փոփոխություններով»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` ըստ տարբեր կանխատեսումների` կորոնավիրուսի համավարակը հինգ տարիների ընթացքում լինելու է ամբողջ աշխարհում:
«Այս ընթացքում պատվաստանյութ հայտնաբերելու ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում, տեսականորեն այն կարող է ստեղծվել երեք ամիս անց կամ առաջիկա երեք տարիներին, հետևաբար այստեղ էլ մենք պետք է առաջնորդվենք` հույս ունեցիր լավագույնի, բայց պատրաստվիր վատթարագույն սցենարին»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի` անկախ Կառավարության ջանքերից, եթե հակահամաճարակային կանոնները չպահպանվեն, կորոնավիրուսի հաղթահարումը կդառնա անհնար:
Փաշինյանը ստեղծված իրավիճակում առաջարկեց բանաձև, որն, իր խոսքով, իրականացրել է իր ողջ քաղաքական կյանքում:
«Այն է` 1+1+1 ու այդպես միլիոնավոր մարդիկ, ես կոչ եմ անում գնահատենք պահի լրջությունը և հասկանանք, որ այն մի շաբաթվա և նույնիսկ մեկ տարվա խնդիր չէ: Մենք խնդիր ունենք հարմարվելու նոր իրողություններին, և էդ նոր աշխարհում որպես հանրություն խնդիր ունենք ապացուցելու մեր կենսունակությունը»,- ասաց նա:

Никол Пашинян: “Я убежден, что решение – в наших головах и мыслях”
В Национальном Собрании проходит специальное заседание по вопросу продления действующего в стране режима чрезвычайного положения.
Правительство на сегодняшнем внеочереднм заедании приняло решение продлить срок действия ЧП еще на месяц – до 13 июля.
Основным докладчиком по этому вопросу выступил премьер-министр Никол Пашинян. По словам главы правительства, принятие такого решения обусловлено тем, что причины введенного еще в марте чрезвычайного положения не устранены, и коронавирус, к сожалению, продолжает распространяться. Пашинян напомнил о то, что в стране 15.281 подтвержденный случай заражения коронавирусом. На данный момент в тяжелом положении находятся 425, в крайне тяжелом – 100 пациентов.
Медцентры, обслуживающие зараженных коронавирусом лиц, переполнены, не прекращается процесс увеличения коечного фонда и числа аппаратов ИВЛ.
“Но в целом ситуация критическая. Основной вопрос упирается в концептуальное виденье путей выхода из кризиса и сокращения числа зараженных. Сформированное у нас изначально представление не изменилось: на данный момент преодоление коронавируса – не столько медицинский вопрос, сколько вопрос общественного поведения и дисциплины.
Я убежден, что решение – в наших головах и мыслях. Ситуация может измениться только с изменением нашего поведения”,- сказал Никол Пашинян.
Премьер отметил, что, по разным прогнозам, коронавирусная пандемия сохранится в мире в течение пяти лет.
“Ведутся работы по созданию вакцины. Теоретически она может быть появиться в ближайшие три месяца или три года. Следовательно в этой ситуации нам нужно руководствоваться принципом “надейся на лучшее, но готовься к худшему”.
По словам Пашиняна, если противоэпидемиологические правила не будут выполняться, преодолеть коронавирус, несмотря на все усилия правительства, не удастся.
В сложившейся ситуации Пашинян предложил формулу, которой он придерживался на протяжении всей своей политической деятельности: “1+1+1… И так до нескольких миллионов. Я призываю осознать серьезность момента и понять, что это проблема не одной недели и даже не одного года. Перед нами стоит задача приспособиться к новым реалиям и доказать нашу жизнеспособность как общества в новом мире”.