Նիկոլ Փաշինյան. «Իմ դիրքորոշումն է, որ Ոստիկանությունը պետք է լինի ուժեղ, օրինական ու կոշտ»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դիրքորոշմամբ՝ Ոստիկանությունը պետք է լինի դուխով, օրինական ու կոշտ: Այս մասին Ազգային ժողովի հատուկ նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` արձագանքելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Կոստանյանի հարցին։
«Ոստիկանությունն էսօր չպետք է վախենա գործել, պետք է իր իրավասությունների սահմանում գործի, գործի դուխով, վստահ, բայց նաև օրինական: Տպավորություն է, որ Ոստիկանությունը պտի պատերի տակով թաքուն ման գա, ոչ, օրենքները խախտողները, հանցագործները պետք է պատերի տակով ման գան»,- ասաց Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի` Ոստիկանության գործողությունների վերաբերյալ մշտական քննադատությունը տպավորություն է թողնում, որ այն երկրի թիվ մեկ թշնամին է:
«Բեսպրիդելն է էս երկրի թիվ մեկ թշնամին, բեսպրիդելի մթնոլորտ տարածողները պետք է մտնեն իրենց ծակերը: Իմ դիրքորոշումն է, որ Ոստիկանությունը պետք է լինի ուժեղ, օրինական ու կոշտ, ինչ է նշանակում ոստիկանը մոտենա, ասի դիմակ պետք է կրեք, սկսեն հետը լեզվակռիվ տալ, հոխորտան, ոչ, պտի բերման ենթարկեն, որտեղ պետք է ուժ կիրառվի, շղթայական ռեակցիա կա, որտեղ ուժ կիրառվում է: Կարծում եմ` վեջին երկու տարիներին Ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն շատ քիչ են ուժ կիրառել ոմանց նկատմամբ, պետք է ոմանց նկատմամբ էնքան ուժ կիրառեին, որ ծպտունները դուրս չգար ընդհանրապես»,- ասաց նա:

Pashinyan Calls On Police to Crack Down Hard on Those Not Wearing Masks
Armenian PM Nikol Pashinyan, at a special parliamentary session today, said the country’s police officers must be “resolute and firm” when enforcing coronavirus safety regulations.
“The police must not be afraid of performing their duties. They must stay within the parameters of the law but must display backbone and resolve. The perception is that police officers must walk hidden behind walls. No. Those violating the law must do the hiding,” said Pashinyan.
The prime minster said that the continuous criticism levied against cops performing their duty is misplaced and dangerous.
“This anything goes attitude is our country’s number one enemy. Those preaching such an approach must climb down their holes. The police must be strong, law abiding and tough. There can be no arguing with officers about wearing masks. Protesting violators must be detained and force used when necessary,” Pashinyan said.