Նիկոլ Փաշինյան. «Իմ դիրքորոշումն է, որ Ոստիկանությունը պետք է լինի ուժեղ, օրինական ու կոշտ»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դիրքորոշմամբ՝ Ոստիկանությունը պետք է լինի դուխով, օրինական ու կոշտ: Այս մասին Ազգային ժողովի հատուկ նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` արձագանքելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Կոստանյանի հարցին։
«Ոստիկանությունն էսօր չպետք է վախենա գործել, պետք է իր իրավասությունների սահմանում գործի, գործի դուխով, վստահ, բայց նաև օրինական: Տպավորություն է, որ Ոստիկանությունը պտի պատերի տակով թաքուն ման գա, ոչ, օրենքները խախտողները, հանցագործները պետք է պատերի տակով ման գան»,- ասաց Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի` Ոստիկանության գործողությունների վերաբերյալ մշտական քննադատությունը տպավորություն է թողնում, որ այն երկրի թիվ մեկ թշնամին է:
«Բեսպրիդելն է էս երկրի թիվ մեկ թշնամին, բեսպրիդելի մթնոլորտ տարածողները պետք է մտնեն իրենց ծակերը: Իմ դիրքորոշումն է, որ Ոստիկանությունը պետք է լինի ուժեղ, օրինական ու կոշտ, ինչ է նշանակում ոստիկանը մոտենա, ասի դիմակ պետք է կրեք, սկսեն հետը լեզվակռիվ տալ, հոխորտան, ոչ, պտի բերման ենթարկեն, որտեղ պետք է ուժ կիրառվի, շղթայական ռեակցիա կա, որտեղ ուժ կիրառվում է: Կարծում եմ` վեջին երկու տարիներին Ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն շատ քիչ են ուժ կիրառել ոմանց նկատմամբ, պետք է ոմանց նկատմամբ էնքան ուժ կիրառեին, որ ծպտունները դուրս չգար ընդհանրապես»,- ասաց նա:

Полиция должна быть сильной, соблюдающей закон и жесткой - Никол Пашинян
Полиция должна действовать решительно, жестко и в соответствии с законом. Об этом премьер-министр Никол Пашинян заявил на специальном заседании парламента, отвечая на вопрос депутата фракции “Просвещенная Армения” Анны Костанян.
“Полиция сегодня не должна бояться действовать. И она должна действовать в рамках своих полномочий, решительно, уверенно, но вместе с тем в соответствии с законом.
Может показаться, что полиции нужно ходить украдкой. Между тем украдкой должны ходить преступники и нарушители закона, а не сотрудники полиции”,- заявил Пашинян.
По словам премьера, из-за постоянно звучащей критики в адрес полиции создается впечатление, что именно она – враг номер один этой страны. Между тем враг номер один – это беспредел, и те, кто насаждают атмосферу беспредела, должны попрятаться по норам. Поэтому моя позиция заключается в том, что полиция должна быть сильной, соблюдающей закон и жесткой. А это значит, что когда полицейский подходит и требует надеть маску, с ним не должны вступать в перепалку, возмущаться. В таких случаях нужно подвергать приводу, применять силу. Думаю, последние два года полиция и Служба национальной безопасности применяли в отношении некоторых мало силы. К таким нужно применять столько силы, чтобы они даже пикнуть не смели”,- сказал Никол Пашинян.