Գագիկ Ծառուկյանի որդին հարցաքննության է կանչվել վկայի կարգավիճակով
Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանն իրեն անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ նիստի ընթացքում դժգոհեց, որ ոչ միայն իր նկատմամբ են քրեական հետապնդում հարուցելու գործընթաց սկսել, այլ նաև որդուն են կանչել հարցաքննության։
«Էնքան անբարոյականություն, ինձ կանչում են, հետևիցս տղուս են կանչում: Չեն ասում՝ մի տղամարդ թող մնա տանը: Մա՛րդ եղեք: Էդ անբարոյականությունը՝ դիմադիր-ընդդիմադիր, իշխանություն, ամեն մարդ պետք է մարդկություն ունենա»,- ելույթի ընթացքում ասաց Գագիկ Ծառուկյանը։
Վերջինիս որդու՝ Նվեր Ծառուկյանի փաստաբան Էմին Խաչատրյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Նվեր Ծառուկյանը հարցաքննություն է հրավիրվել այլ քրեական գործի շրջանակներում։
«Հրավիրվել է որպես վկա, ուղղակի հիմա մի քիչ վատառողջ է, ապաքինվելուց հետո անպայման կներկայանա»,- ասաց Էմին Խաչատրյանը։
Թե ինչ գործի շրջանակներում է Նվեր Ծառուկյանը հրավիրվել հարցաքննության և որ քննչական մարմին, Էմին Խաչատրյանը չպարզաբանեց։ Մեր հարցին՝ Նվեր Ծառուկյանի հարցաքննությունը որևէ առնչություն ունի՞ Ծառուկյանների բիզնես գործունեության հետ, պաշտպանը պատասխանեց, որ որևէ առնչություն չունի։
Պաշտպանը նաև նշեց, որ այս պահին Գագիկ Ծառուկյանը շարունակում է գտնվել Ազգային անվտանգության ծառայությունում։ Երբ Ծառուկյանն այսօր իր ելույթից հետո դուրս եկավ Ազգային ժողովի շենքից, բակում էին ԱԱԾ մի խումբ աշխատակիցներ, ինչպես նաև ԱԱԾ տնտեսական անվտանգության եւ կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի պետ Միքայել Համբարձումյանն, ով, Ծառուկյանի մեքենան նստելով, հեռացավ ԱԺ տարածքից։
Էմին Խաչատրյանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչո՞ւ էր Միքայել Համբարձումյանը եկել Ծառուկյանի ետևից։
«Գագիկ Ծառուկյանի հետևից որևէ մեկը չէր եկել, իրեն հարցրեք, թե ինչու էր եկել»,- ասաց Էմին Խաչատրյանը։ Մեր հարցին՝ Ծառուկյանի համար անակնկա՞լ էր, որ ԱԱԾ դեպարտամենտի պետը ԱԺ-ի դիմաց էր, Էմին Խաչատրյանը պատասխանեց, որ իրենց համար վերջին օրերին ոչինչ անակնկալ չէ։
Ազգային անվտանգության ծառայությունից նույնպես փորձեցինք պարզաբանում ստանալ, թե ինչու էին ԱԱԾ աշխատակիցները, Միքայել Համբարձումյանի գլխավորությամբ ԱԺ-ի դիմաց, արդյոք նրանց ներկայությունն ԱԺ բակում պայմանավորված էր Գագիկ Ծառուկյանի՝ ներսում լինելու հանգամանքով, ինչին ի պատախան ԱԺ լրատվական ծառայությունից հայտնեցին միայն, որ ԱԱԾ աշխատակիցները կարող են իրենց գործառույթներն իրականացնել ցանկացած վայրում, այդ թվում՝ ԱԺ-ի դիմաց։

Сын Гагика Царукяна вызван на допрос в качестве свидетеля
В ходе сегодняшнего обсуждения в парламенте ходатайства генпрокурора РА о лишении депутатской неприкосновенности лидера фракции “Процветающая Армения” Гагика Царукяна последний пожаловался на то, что, помимо возбуждения в отношении него уголовного преследования, еще и его сына вызвали на допрос.
“Это безнравственно. Не хватит меня вызвали, так еще вызвали и моего сына. Не думают о том, что в доме должен остаться хотя бы один мужчина. Будьте людьми”,- заявил в своем выступлении Гагик Царукян.
Адвокат Нвера Царукяна Эмин Хачатрян в беседе с Hetq.am сказал, что его доверитель вызван на допрос в рамках другого уголовного дела.
“Он приглашен в качестве свидетеля. Просто сейчас он нездоров, когда поправится, обязательно явится”,- пояснил адвокат.
Он не сказал, в рамках какого дела и в каком следственном органе должен быть допрошен Н. Царукян.
На вопрос, имеет ли отношение допрос сына Гагика Царукяна к бизнес-деятельности этой семьи, Эмин Хачатрян ответил отрицательно.
Адвокат также сообщил, что Гагик Царукян сейчас находится в Службе национальной безопасности. Когда после сегодняшнего выступления в парламенте Царукян вышел из здания Национального Собрания, во дворе его ждала группа сотрудников Службы нацбезопасности во главе с начальником департамента по экономической безопасности и борьбе с коррупцией Микаелом Амбарцумяном. Последний, сев в машину Царукяна, уехал с территории здания НС.
На вопрос, почему Микаел Амбарцумян приехал за Царукяном, Э.Хачатрян сказал, что никто за ним не приезжал, и порекомендовал задать этот вопрос самому Амбарцумяну.
Для получения разъяснений о том, почему сотрудники СНБ во главе с Микаелом Амбарцумяном прибыли к зданию парламента и обусловлено ли данное обстоятельство нахождением там Гагика Царукяна, мы обратились в СНБ, где нам ответили что их сотрудники могут выполнять свои функции в любом месте, в том числе на территории здания Национального Собрания.