ԲՀԿ-ն մտադիր է ձևավորել ԱԺ քննիչ հանձնաժողով` կորոնավիրուսի կանխարգելման աշխատանքների ուսումնասիրման համար
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը մտադիր է Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողով ձևավորել` ուսումնասիրելու կորոնավիրուսի կանխարգելման, հետևանքների վերացման և աշխատանքների կազմակերպման հանգամանքները: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը:
Հիշեցնենք, որ խմբակցությունը բոյկոտել է ԱԺ նիստերը, սակայն պատգամավորները խորհրդարանում են: Տոնոյանի խոսքով` բոյկոտել են նիստերը, սակայն ոչ ամբողջական խորհրդարանական աշխատանքը:
Խորհրդարանական երկրորդ խմբակցությունը ևս մեկ նախաձեռնությամբ է հանդես գալու: ԲՀԿ-ն դիմելու է Սահմանադրական դատարան` վիճարկելու արտակարգ դրության պայմաններում հավաքների կազմակերպման արգելքի որոշման իրավաչափությունը: Սակայն թե՛ քննիչ հանձնաժողով ձևավորելու, թե՛ ՍԴ դիմելու համար ԲՀԿ-ական պատգամավորների թիվը բավարար չէ. քննիչ հանձնաժողով ձևավորելու համար հարկավոր է 33 պատգամավորի ստորագրություն, ՍԴ դիմելու համար` 27 ստորագրություն, իսկ խմբակցությունում պատգամավորների թիվը 25 է:
Իվետա Տոնոյանը տեղեկացրեց, որ բանակցում են «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության գործընկերների հետ, որպեսզի հավաքեն անհրաժեշտ թվով ստորագրություններ:
«Մենք պարտավոր ենք պարզել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի, կանխարգելելու քայլերը, արդյոք կառավարության և պարետատան կողմից իրականացված գործողությունները եղել են իրավաչափ և ժամանակին, որովհետև որոշումների հապաղումից շատ դեպքերում եղել է դեպքերի, մահերի ավելացում»,- ասաց նա:

“Процветающая Армения” намерена изучить работы по профилактике коронавируса
Парламентская фракция “Процветающая Армения” намерена создать расследовательскую комиссию Национального Собрания, которая займется изучением работ по профилактике и устранению последствий коронавируса. Об этом сообщила на встрече с журналистами в парламенте депутат фракции “Процветающая Армения” Иветта Тоноян.
Напомним, что фракция бойкотирует заседания НС, однако депутаты находятся в здании парламента.По словам Тоноян, они бойкотируют заседания, но не всю парламентскую работу.
Вторая по величине фракция НС выступит с еще одной инициативой. “Процветающая Армения” решила обратиться в Конституционный суд, чтобы оспорить правомерность введения запрета на проведение собраний в условиях чрезвычайного положения.
Однако числа депутатов от “ПА” недостаточно ни для формирования расследовательской комиссии, ни для обращения в Конституционный суд: в первом случае требуются подписи 33, во втором – 27 депутатов. Между тем фракция “Процветающая Армения” насчитывает 25 депутатов.
Иветта Тоноян сообщила, что для сбора необходимого числа подписей они ведут переговоры с коллегами из фракции “Светлая Армения”.
“Мы обязаны изучить шаги, которые были предприняты в рамках борьбы с коронавирусом, работы по его профилактике, выяснить, были ли действия правительства и комендатуры правомерными и своевременными. Поскольку во многих случаях от запоздалых решений увеличивалось число новых случаев заражения и смертей”,- сказала депутат.