Ծառուկյանի փաստաբանը հաղորդում է ներկայացրել՝ ԱԱԾ աշխատակիցների գործողություններին քրեաիրավական գնահատական տալու համար
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբան Էմին Խաչատրյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում որոշ մանրամասներ է հայտնել մեղադրանքի վերաբերյալ Ծառուկյանի դիրքորոշման, պաշտպանների գործողությունների մասին։
-Պարո’ն Խաչատրյան, Գագիկ Ծառուկյանին երեկ միայն մե՞կ հոդվածով է մեղադրանք առաջադրվել։
-Այո՛, մեղադրանք առաջադրվել է Քրեական օրենսգրքի 154.2 հոդվածով (ընտրողներին կաշառք տալը, կաշառք ստանալը, ընտրությունների ժամանակ բարեգործության արգելքի խախտումը կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելը):
-Նա մեղադրանքի վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնե՞լ է, ցուցմունք տվե՞լ է։
-Իհարկե, մեղադրանքը չի ընդունել, դիրքորոշում է հայտնել, որ իրեն ապօրինի, չհիմնավորված մեղադրանք է առաջադրվել, որի տակ քաղաքական ենթատեքստ կա: Այս պահին, կարծում եմ, նպատակահարմար չէ ցուցմունքից մանրամասներ հայտնել։
-Երեկ՝ մինչև Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու Ազգային ժողովի թույլտվությունը, նա Ազգային անվտանգության ծառայությունում էր։ Ի՞նչ գործի շրջանակներում էր ցուցմունք տալիս։
-Ցուցմունք էր տալիս ԱԱԾ-ի տարածած հայտարարությունների շրջանակներում, հետո մեղադրանք են առաջադրել, նաև մեղադրանքի շուրջ ենք ցուցմունք տվել ու դուրս եկել։ Իհարկե, ընթացքում ընդմիջումներ են տվել, որպեսզի անընդմեջ չմասնակցենք քննչական գործողությունների։
-Մինչև մեղադրանք առաջադրելը Գագիկ Ծառուկյանը վկայի դատավարական կարգավիճակով ցուցմունք տվե՞լ է այն գործի շրջանակներում, որով հետո նրան մեղադրանք է առաջադրվել։
-Ո՛չ, չի տվել։
-Բացի մեղադրանք առաջադրելուց Ծառուկյանի մասնակցությամբ որևէ այլ քննչական գործողություն իրականացվե՞լ է։
-Ծանոթացրել են նաև դատարան ներկայացվող միջնորդությանը, այս պահին պլանավորած այլ քննչական գործողություն չունենք։
-ԱԱԾ քննիչին ներկայացրե՞լ եք Գագիկ Ծառուկյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդություն։
-Չենք ներկայացրել, որովհետև մենք գտնում ենք, որ կալանքի հիմքեր առհասարակ գոյություն չունեն, անգամ հիմնավոր կասկածի շեմը հաղթահարված չէ։
-Ծառուկյանի վերաբերյալ ԱԱԾ-ի հայտարարություններից հետո իրավաբանների մի խումբ տեսակետ հնչեցրեց, որ առանց Ծառուկյանի անձեռնմխելիությունը հաղթահարելու՝ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում է սկսվել։ Դուք համամի՞տ եք։
-Մեր փաստաբանական խմբի անդամներից Սմբատ Մինասյանը այս առնչութjամբ երեկ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել գլխավոր դատախազին՝ ԱԱԾ առանձին աշխատակիցների գործողություններին քրեաիրավական գնահատական տալու վերաբերյալ՝ կապված հենց այն հանգամանքի հետ, որ անձի անձեռնմխելիությունը դեռ չհաղթահարված ժամանակահատվածում բացահայտ քրեական հետապնդում է իրականացվել մեր պաշտպանյալի նկատմամբ։
-Գագիկ Ծառուկյանը մասնակցելու՞ է իրեն կալանավորելու միջնորդության քննությանը։
-Միանշանակ, պարոն Ծառուկյանը ներկա է լինելու դատական նիստին։ Մենք վարույթն իրականացնող մարմնին նման հաճույք չենք պատճառի։

In the following conversation with Hetq, Emin Khachatryan, the lawyer representing Prosperous Armenia Party (BHK) leader Gagik Tsarukyan, offers some details about his client’s position on the accusations levied and the actions taken against him.
Armenia’s National Security Service has accused Tsarukyan of several crimes including illegal commercial activity and vote buying.
Mr. Khachatryan, was Gagik Tsarukyan charged with only one article yesterday?
Yes, charges have been filed under Article 154.2 of the Criminal Code (bribery of voters, bribery, violation of the prohibition of charity during elections or obstruction of the free will of the voter).
Did he express a position on the accusation, did he testify?
Naturally, he rejected the vote buying accusation. He said that he was charged with an illegal, an unfounded accusation that has an underlying political context. Now, I don’t think it’s expedient to provide details of the testimony.
Yesterday, before the National Assembly voted in favor of stripping Tsarukyan of his immunity, he was at the offices of the National Security Service (NSS). What case was he testifying about?
He was testifying within the framework of the statements spread by the NSS. Then, they brought charges. We testified about the accusation and left. Of course, there were breaks during the testimony.
Apart from bringing charges, has any other investigative action been carried out with Tsarukyan's participation?
They also showed us the motion to the court. We have no other investigative action planned at the moment.
Have you submitted a motion to the NSS investigator to release Gagik Tsarukyan on bail?
We have not presented it, because we think that there are no grounds for his arrest at all. Even the threshold of reasonable suspicion has not been overcome.
After the announcements of the NSS about Tsarukyan, a group of lawyers voiced the opinion that before Tsarukyan was stripped of his immunity, a criminal prosecution was launched against him. Do you agree?
Smbat Minasyan, a member of our advocacy group, filed a crime report with the Prosecutor General yesterday regarding the actions of several NSS officials and how they launched criminal proceedings against him even before he was stripped of his parliamentary immunity.
Will Gagik Tsarukyan attend the examination of the motion to detain him?
Definitely. Mr. Tsarukyan will be present at the court session. We will not give the body conducting the proceedings such a pleasure.