Հրայր Թովմասյան. «ԱԺ-ում տեղի ունեցածի համար, որպես իրավաբան, ամոթի զգացում ունեցա»
Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ նախագահ) Հրայր Թովմասյանը պնդում է` 2015 թվականի Սահմանադրությունը, որի հեղինակներից է նաև ինքը, փոփոխության հնարավորություն չի տալիս` առանց ՍԴ-ի:
Այս մասին ՍԴ-ի դիմաց` լրագրողների հետ զրույցում ասաց Թովմասյանը` անդրադառնալով քաղաքական մեծամասնության հեղինակած, ապա և երկու ընթերցմամբ ընդունված նախագծին: Ըստ այդ նախագծի` ՍԴ նախագահի, ինչպես նաև այն անդամ-դատավորների լիազորությունները, որոնք պաշտոնավարել են ընդհանուր առմամբ 12 տարի, պաշտոնավարումը դադարում է: Ապա գործող կազմից ընտրվում է ՍԴ նոր նախագահ:
«Շատ մեծ զսպվածություն ցուցաբերելով, ընդամենը պետք է ասեմ` երեկ ԱԺ-ում տեղի ունեցածի համար, որպես իրավաբան, ամոթի զգացում ունեցա»,- ասաց նա:
Հրայր Թովմասյանը վերահաստատեց` Սահմանադրության փոփոխության վերաբերալ ՍԴ-ն փաստաթուղթ չի ստացել:
«Էն Սահմանադրությունը, որի նախապատրաստմանը ես մասնակցել եմ, ենթադրում է, որ Սահմանադրության փոփոխությունները պետք է գան ՍԴ, ՍԴ-ն նման փաստաթուղթ չի ստացել»,-ասաց Թովմասյանը:
Թովմասյանն անուղղակիորեն հակասահմանադրական որակեց խորհրդարանի ընդունած նախագիծը` պնդելով, որ շարունակելու է գալ աշխատանքի:
Հարցին, թե ըստ նրա` այս գործընթացը իրավական է, թե քաղաքական, Հրայր Թովմասյանը պատասխանեց.
«Չէ, ինչ եք ասում, երեկ ինչ-որ մեկը հայտարարեց, որ էս գործընթացը երջանիկ ապրելու համար է: Էստեղ քաղաքական բան չկա, սաղ անում են, որ մարդիկ երջանիկ ապրեն»:
Ինչ վերաբերում է իշխանության այն պնդումներին, որ նախագիծը ՍԴ չի ուղարկվել, քանի որ վերաբերում է ՍԴ-ին և շահերի բախում կարող է առաջանալ, Թովմասյանը նկատեց` արդեն իսկ կանխակալ վերաբերմունք կա, որ ՍԴ-ում առաջնահերթ իրենց շահերով են առաջնորդվելու: Ըստ Թովմասյանի, եթե նույն տրամաբանությամբ առաջնորդվեն, ապա շահերի բախում կարող է առաջանալ նաև այն դեպքում, երբ խորհրդարանը փոփոխություն է անում ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում, որը վերաբերում է խորհդարանին:

Грайр Товмасян: “Как юрист я испытал чувство стыда за то, что произошло в парламенте”
Председатель Конституционного суда Грайр Товмасян утверждает, что Конституция 2015 г., одним из авторой которой является он, не дает возможность для осуществления конституционных изменений без участия КС.
Об этом Товмасян заявил на сегодняшнем брифинге перед зданием Конституционного суда, касаясь разработанного политическим большинством и принятого парламентом после двух чтений законопроекта. Данный проект предусматривает прекращение полномочий председателя и тех судей КС, которые занимают эти должности на протяжении 12 лет. После этого из действующего состава избирается новый председатель Конституционного суда.
“Проявляя максимальную сдержанность, могу лишь сказать, что как юрист я вчера испытал чувство стыда за то, что произошло в парламенте”,- сказал Грайр Товмасян.
Он подтвердил, что КС не получал документ о внесении изменений в Конституцию.
“Та Конституция, в разработке которой я принимал участие, предусматривает, что конституционные изменения должны быть переданы в Конституционный суд, однако КС не получил такой документ”,- сказал Товмасян.
Принятый парламентом документ он косвенно расценил как антиконституционный, заявив, что будет продолжать ходить на работу.
На вопрос, какой характер носит этот процесс – правовой или политический, Товмасян ответил: «Вчера кто-то заявил, что этот процесс направлен на обеспечение счастливой жизни. Здесь ничего политического нет. Делается все, чтобы люди жили счастливо”.
Комментируя утверждения власти о том, что проект не передан в Конституционный суд, поскольку касается непосредственно этого органа и может вызвать столкновение интересов, Г.Товмасян заметил: “Если следовать этой логике, то столкновение интересов можно усмотреть и в вопросе внесения парламентом изменений в закон “Регламент Национального Собрания”, который касается парламента”.