Նիկոլ Փաշինյան. «Նորությո՞ւն է, որ Բարգավաճ Հայաստանը ընտրակաշառքով է ընտրվել»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումներին իր եզրափակիչ ելույթում խոսեց ոչ թե բյուջեի թվային ցուցանիշների, այլ, իր ձեւակերպմամբ, ավելի հրատապ հարցերի մասին: Նախ անդրադարձավ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի ելույթին: Մարուքյանն ասել էր, որ իշխանությունները ճնշումներ են իրականացնում քաղաքական ընդդիմախոսների և ընդդիմադիր լրատվամիջոցների նկատմամբ:
«Ցույց տվեք Երրորդ Հանրապետության պատմության մեջ մի իրավիճակ, երբ առնվազն 3-4 հեռուստաալիք առավոտից իրիկուն, կներեք արտահայտությանս, ինչքան քաղաքական դիակ կա, գարշահոտություն են տարածում երկրով մեկ»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց` արտակարգ դրության հաստատումից հետո կորոնավիրուսի վերաբերյալ ինֆորմացիայի սահմանափակումներ են եղել մամուլում, սակայն Կառավարությունը, ականջալուր լինելով ընդդիմադիրների, ՀԿ-ների, մարդու իրավունքների պաշտպանի հորդորներին, հանել է այդ սահմանափակումները: Սա վարչապետը համարեց Կառավարության հիմնական սխալներից մեկը, քանի որ, նրա խոսքով, համաճարակի տարածման հիմնական պատճառը սուտ լուրերն են կորոնավիրուսի վերաբերյալ:
«Մարդկանց մղում են մահվան` գարշահոտությունը տարածող ուժերի ֆինանսավորմամբ»,-ասաց նա:
Փաշինյանը համոզմունք հայտնեց` կուսակցությունները, ՀԿ-ները, ԶԼՄ-ները ևս, ինչպես Կառավարությունը, պետք է ֆինանսապես թափանցիկ լինեն, որպեսզի Հայաստանի ժողովրդի նկատմամբ հիբրիդային պատերազմ չմղեն: Փաշինյանն ընդգծեց` ժողովրդավարությունն ամենաթողություն չէ:
Ապա անդրադարձավ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին առնչվող քրեակա գործին և այն պնդումներին, թե Ծառուկյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում:
«Որտե՞ղ եք տեսել քաղաքական հետապնդման զոհին դատարանը հրաժարվի կալանք տալ…նորությու՞ն է, որ «Բարգավաճ Հայաստան»ը- ընտրակաշառքով է ընտրվել, սա նորությու՞ն է որևէ մեկի համար: Երբ կանգնում ես ամբիոնի մոտ ու ասում մի բան, որը բոլորը գիտեն ինչպես է եղել, նշանակում է ինքնաոչնչանում ես, որովհետև ժողովրդի աչքերի մեջ նայող ու սուտ խոսող ուժը քաղաքական գործունեություն այլևս չի կարող ծավալել»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանի խոսքով` այժմ քաղաքական դաշտի բարեփոխում է տեղի ունենում, և նրանք, ովքեր կուլիսներից, մարիոնետների կողմից են կառավարվել, այլևս քաղաքական դաշտում տեղ չեն ունենալու, ինչպես նաև նրանք, ովքեր ղեկավարել են մարիոնետներին:
Ըստ Կառավարության ղեկավարի կանխատեսումների` հաջորդ խորհրդարանում տեղ են ունենալու միայն այն ուժերը, ովքեր պաշտպանել են 2018 թվականի հեղափոխության արժեքները: Փաշինյանը նաև մանրամասնեց` հենց նման ուժերի քննադատության կարիքն իրենք ունեն և նրանց քննադատությունից են նեղսրտում:
Փաշինյանը վրդովվեց, որ իշխանություններին հանրահավաք անելով են փորձում վախեցնել, ասաց, որ չնայած որոշ ուժեր կես միլիոն դոլար են ծախսում, սակայն հազիվ 200 անձ են կարողանում հավաքել:
«Բա որ մենք անենք հանրահավաք... եկեք մեզ վախեցրեք թալանելու ձեր կարողությամբ, ձեր կրթական ցենզով, այ դա վախենալու բան է: Մի հոգի էլ կա մեկի ընտանիքից, ասում է` ես եմ տղամարդը, կուխնու սեղանի տակից դուրս չեմ գալիս, մի հատ էլ ուրիշներին խորհուրդ է տալիս` դուրս եկեք ֆեյսբուքից, հաղորդակցվեք հասարակության հետ, դու հլը կուխնուց դուրս արի, նոր ուրիշներին ֆեյսբուքից դուրս գալու խորհուրդ տուր»,-ասաց Փաշինյանը` ամենայն հավանականությամբ նկատի ունենալով Միքայել Մինասյանին:
Փաշինյանը շարունակեց անդրադառնալ պաշտոնաթող նախագահ Սերժ Սարգսյանին և նրա փեսային՝ Իտալիայում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանին` համոզմունք հայտնելով, որ նրանք ներգրավված են եղել մի շարք կոռուպցիոն գործընթացներում:
«Ասում ենք` Ձորահէկը գողացել եք, Սերժ Սարգսյանի ընտանիք, «Սպայկա» ընկերությամբ մաքսանենգություն եք արել, «Հիլթոն», «Օպերա Սյուիթ» հյուրանոցները ձերն են, Հայաստանի լրատվական դաշտը… սեփականատերերից, ըստ էության, զոռով խլել եք «Արմենիա», «Շանթ» Հ/Ը-ները: Ասում ենք` ընտրությունների կեղծման համակարգ է գոյություն ունեցել, որը ղեկավարել է Սերժ Սարգսյանի ընտանիքը` սկսած սոցիալական հարցումներից, վերջացած ընտրական միջադեպեր բեմադրելով: Էն որ ասում էին` էս ինչ ընտրատեղամասում խախտումներ կան, բոլոր լրագրողները, դիտորդները վազում էին էդտեղ, սա Սարգսյանի ընտանիքի մշակած պլանն է եղել, որ բոլորը կենտրոնանան մի ընտրատեղամասում, իսկ մյուսներում այդ ընթացքում շաղգամն իր գործը անում էր»,-ներկայացրեց Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև բացատրեց, թե վերջին շրջանում ինչու է իր ընտանիքը հայտնվել այնպիսի լուրերի կիզակետում, որոնց համաձայն, իբր, մաքսանենգությամբ են զբաղվում կամ կոռուպցիայով:
«Մեզնից ուզում են ստանալ իրենց կերպարը, հասկացել են, որ իրենց կերպարն է հեղափոխության հիմնական շարժիչ ուժը, ուզում են «ազատ» լրատվամիջոցների ձեռամբ ինձնից կերտեն Սերժ Սարգսյան, իրենց նման եղկելի կերպար: Սա է նրանց ամբողջ նպատակը, բայց այն չի անցնի, որովհետև, ինչպես հայտնի ֆիլմում է ասվում, ուժը ոչ թե փողի մեջ է, այլ ճշմարտության»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագծի որոշ ծրագրերի չկատարմանը` Փաշինյանն ասաց, որ հիմնական խնդիրը կոռուպցիոն գումարների վերադարձն է, որը դեռ պետք է իրականացվի: Ապա հիշեցրեց իր խոստումը, որ 1,5-2 միլիարդ դոլար գողացված գումարներից պետք է ներդրվի անվտանգության համակարգում:

Никол Пашинян: “Разве новость, что “Процветающая Армения” была избрана благодаря избирательным взяткам?”
Премьер-министр Никол Пашинян в своем заключительном выступлении во время обсуждения в Национальном Собрании отчета о выполнении госбюджета 2019 года коснулся не только показателей бюджета, но и, как он выразился, более актуальных вопросов.
Комментируя выступление лидера фракции “Просвещенная Армения” Эдмона Марукяна, который заявил, что власти оказывают давление на политических оппонентов и оппозиционные СМИ, Пашинян сказал: “Назовите хотя бы один пример из истории Третьей Республики, когда как минимум 3-4 телеканала с утра до вечера посредством всех существующих сегодня, извините за выражение, политических трупов распространяют зловоние по всей стране”.
Премьер напомнил о том, что после введения чрезвычайного положения для прессы были установлены ограничения в вопросе коронавируса, однако правительство, прислушавшись к призывам оппозиционеров, общественных организаций, Защитника прав человека, сняло запреты. Это, по словам Никола Пашиняна, было одной из основных ошибок правительства, поскольку главной причиной распространения инфекции стали ложные сведения о коронавирусе.
“При финансировании распространяющих зловоние сил людей толкают на смерть”,- заявил премьер.
Пашинян выразил убежденность, что в финансовом отношении партии, общественные организации, СМИ по примеру правительства должны действовать прозрачно, чтобы не могли вести гибридную войну против народа Армении. Демократия – это не вседозволенность, подчеркнул Никол Пашинян.
Касаясь уголовного дела против лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна и утверждений о том, что он подвергается политическому преследованию, премьер сказал: “Где вы видели, чтобы жертву политического преследования суд отказался взять под арест? Разве новость, что “Процветающая Армения” была избрана благодаря избирательным взяткам? Когда ты, стоя на трибуне, говоришь вещи, о которых всем известно, как было на самом деле, ты самоуничтожаешься. Потому что сила, которая лжет, глядя в глаза народу, больше не может заниматься политической деятельностью”.
По словам Пашиняна, в настоящее время идет процесс реформирования политического поля, и те, кем как марионетками управляют из-за кулис, не будут иметь места в политическом поле, как и те, кто руководит марионетками.
По прогнозам главы правительства, в следующий парламент пройдут только те силы, которые в 2018 году поддержали ценности революции. Пашинян добавил, что они нуждаются в критике именно таких сил.
По словам премьера, хотя некоторые силы тратят по полмиллиона долларов, им с трудом удается собрать 200 человек.
“А если мы проведем митинг… Давайте, пугайте нас вашей способностью грабить, вашим образовательным цензом. Это действительно страшно. Есть еще один человек из семьи другого, который говорит: я – мужчина, и я не вылезаю из-под кухонного стола. При этом еще советует выйти из Фейсбука и общаться с людьми. Ты сперва сам вылези из-под кухонного стола, а потом уже другим советуй выходить из Фейсбука”,- сказал Пашинян, по всей видимости, имея в виду зятя экс-президента РА Сержа Саргсяна Микаела Минасяна.
Продолжая тему Сержа Саргсяна и его зятя, бывшего посла Армении в Италии Микаела Минасяна, премьер заявил, что они были вовлечены в ряд коррупционных сделок.
“Мы говорим, что вы украли ДзораГЭС. Семья Сержа Саргсяна совместно с компанией “Спайка” занималась контрабандой. Вам принадлежат гостиницы “Хилтон” и “Опера Сьют”, вы – одни из собственников информационного поля Армении. Вы, по сути, силой отняли телекомпании “Армения” и “Шант”. Мы заявляем, что существовала система фальсификации выборов, которой руководила семья Сержа Саргсяна. Это и социальные опросы, и инсценировки инцидентов во время выборов. Появлялась информация о том, что на таком-то избирательном участке осуществляются избирательные нарушения, и все журналисты, наблюдатели бежали туда. Это был разработанный семьей Саргсяна план: концентрировать все внимание на одном избирательном участке, а в это время на других участках предпринимать нужные им шаги”,- сказал Пашинян.
Он также объяснил, почему в последнее время о его семье распространялись сведения о том, что они якобы занимаются контрабандой и коррупцией.
“Они хотят сделать из нас себе подобных, так как поняли, что именно их образы были движущей силой революции. Они хотят с помощью “свободных” СМИ сделать из меня Сержа Саргсяна, такую же омерзительную личность, какими сами являются. Вот их единственная цель. Но у них ничего не получится, потому что, как говорится в известном фильме, сила не в деньгах, а в истине”,- сказал Никол Пашинян.
Касаясь вопроса о невыполнении некоторых программ госбюджета 2019 года, глава правительства отметил, что основной задачей было возвращение коррупционных денег, которую еще предстоит выполнить. Затем премьер напомнил о своем обещании внедрить в систему безопасности 1,5-2 млрд долларов из разворованных сумм.