Աղքատությունը՝ նաև հակաբնապահպանական ծրագրերի հետևանք. ո՞րն է միջազգային բանկերի դերը
Թեև աղքատության դրդող բազմաթիվ պատճառներ կան, սակայն (Հայաստանում) համեմատաբար քիչ քննարկվող պատճառներից մեկը դեռևս շարունակում է լինել հակաբնապահպանական գործունեությունը: Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ հատկապես էներգետիկ և բնական ռեսուրսների հետ կապված ծրագրերի իրականացումը, ինչպիսիք են հիդրոէլեկտրոկայանների, ջրամբարների կառուցումը, հանքերի շահագործումը և այլն, հանգեցնում են «նոր աղքատության»: Այս տերմինը կիրառվում է մասնավորապես հակաբնապահպանական ծրագրերի արդյունքում տեղացիների սոցիալ-տնտեսական վիճակը վատթարացնող գործոնները նկարագրելու համար: Այդ գործոններն են՝ տեղահանումը կամ այնպիսի կենսապայմանների ստեղծումը, որոնք թույլ չեն տալիս ապրել և վաստակել առողջ և մաքուր միջավայրում հողի, ջրի որակի կորստի, աշխատանքի կորստի, տան, ինչպես նաև դրանց հետ առնչվող մշակութային ինքնության կորստի հետևանքով, սոցիալիզացիայի վերացման, մարգինալիզացման ռիսկերը, առողջապահական ռիսկերը, կրթության ընդհատումը, սոցիալական ծառայություններից օգտվելու անհասանելության ռիսկը, ինչպես նաև որոշակի խմբերի, ինչպես օրինակ կանանց, տարեցների, բնիկ ժողովուրդների առավել խոցելի լինելը:
Համաձայն, օրինակ, Համաշխարհային բանկի մի ուսումնասիրության՝ մեծ հիդրոէներգետիկ ծրագրերից տեղահանվածների շարքերում տարբեր երկրներում ամենաշատը տուժում են արդեն իսկ ամենաաղքատ և հասարակության ամենախոցելի խմբերը: Օրինակ, Հնդկաստանում մոտ 100 զարգացման ծրագրերի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ 1.6 միլիոն մարդ է տեղահանվել ու նրանց մոտ կեսը բնիկ ժողովուրդներ են: Ընդ որում, բնիկների համայնքներն արդեն իսկ աղքատացած են, իսկ տեղահանման հետևանքնով նրանց վիճակն ավելի է վատթարանում, ինչը նրա հետևանքն է, որ բնիկներն առավել մեծ կախվածություն ունեն բնությունից, օրինակ գետերից, ուստի միջավայրը աղտոտող որևէ ծրագիր էլ ավելի է սպառնում նրանց սոցիալ-տնտեսական վիճակին:
Այնուամենայնիվ, հենց Համաշխարհային բանկի գործունեությունն է, որ երբեմն հանգեցնում է կյանքի պայմանների նման վատթարացմանը: Այսպես, 2015թ-ին լույս տեսավ Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի և Հաֆինգթոն փոսթի համատեղ ուսումնասիրությունը, համաձան որի 2004-2013թթ-ներին մոտ 3 միլիոն 350 հազար մարդ է տարհանվել իրենց բնակության վայրերից ու հողերից՝ Համաշխարհային բանկի էներգետիկ և այլ «զարգացման» ներդրումային ծրագրերի իրականացման համար: Այս թիվը կարող է ավելին լինել, քանի որ ինչպես նշում են հետաքննողները, բանկը միշտ չէ, որ լիարժեք հաշվարկ է իրականացնում իր ծրագրերի բացասական հետևանքները կրող մարդկանց քանակի վերաբերյալ:
Հետազոտությունը բացահայտում է, որ միայն 2009-ից 2013թ-ը բանկը մոտ 50 միլիարդ դոլար է ներդրել սոցիալական և բնապահպանական տեսանկյունից բարձր ռիսկայնությամբ ծրագրերում: Ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ ծրագրերից հատկապես տուժել են ֆերմերները, ձկնորսները, անտառաբնակները, բնիկ ժողովուրդները և այլն: Անգամ բանկի ներկա և նախկին որոշ աշխատակիցներ նշում են, որ բանկի չափանիշները հաճախ տեղի են տալիս ներքին ճնշումներին՝ խոշոր ծրագրերի համար թույլտվություններ ստանալու համար: Նրանք նշում են, որ բանկի հաջողությունները չափվում են ֆինանսավորված ծրագրերի քանակով, ուստի և լրացուցիչ պահանջները, որոնք ավելացնում են ծրագրերի արժեքը, պարզապես անտեսվում են:
Հայաստանում ևս իրականացվել են ուսումնասիրություններ, որոնք ցույց են տալիս հակաբնապահպանական ծրագրերի և աղքատացման կապը: Ամերիկյան համալսարանի 2013թ-ին լույս տեսած ուսումնասիրության համաձայն՝ չնայած տնտեսական զարգացման ցուցանիշներ գրանցելուն, հանքարդյունաբերությունն, այնուամենայնիվ, ՀՀ-ում նպաստում է անհավասարությանն ու աղքատացմանը: Այս ուսումնասիրությունն ընդգծում է այն, որ հանքերի հասցրած վնասները թերագնահատվում են, իսկ հանքերը տնօրինողները հաշվի չեն առնում ամբողջական վնասները, ինչն էլ հանգեցնում է բնության և տեղական ռեսուրսների վատթարացմանը, անհավասարությանը և աղքատությանը: Ուսումնասիրությունը նաև նշում է դեպքերի մասին, երբ բնակիչները ստիպված են ցածր գներով վաճառել իրենց սեփականությունը որևէ հանքային ծրագիր իրականացնողի, ինչն աղքատացման պոտենցիալ ռիսկ է պարունակում: Այս ռիսկը մեծանում է նաև այն հանգամանքից, որ հանքերում աշխատողների համար չի կազմակերպվում առողջապահական ապահովագրություն և ողջ առողջապահական բեռը մնում է աշխատողի կամ իր ընտանիքի ուսերին:
Նման մի օրինակ էլ Մոնղոլիան է, որը, չնայած իր բնական ռեսուրսների շնորհիվ աշխարհի ամենաարագ աճող տնտեսությունն ունի, սակայն բնակչության մեկ երրորդն ապրում է աղքատության մեջ: Մոնղոլական Օլու Տոլգոյ ծրագրում էլ ներգրաված են մի շարք միջազգային ֆինանսական ինստիտուտներ և անգամ դիվանագիտական կառույցներ: Օլու Տոլգոյը Մոնղոլիայում ոսկու և պղնձի ամենամեծ պաշարով հանքավայրն է, որի շահագործումը, սակայն, մտահոգել է ինչպես ազդակիր համայնքներին, այնպես էլ միջազգային քաղհասարակությանը՝ Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատականի թերի լինելու՝ դրանում պոչամբարի կառավարման, հանքի փակման և ռեկուլտիվացիայի ծրագրերի բացակայության պատճառով, ինչպես նաև տարածքում մակերևութային ջրերի միակ աղբյուր հանդիսացող Ունդայ գետի հունի փոփոխության հետևանքով էկոհամակարգին և տեղի բնակիչներին, հատկապես անասնապահներին, հասցվող վնասների պատճառով: Այս ծրագրում ներգրաված են ոչ միայն Համաշխարհային բանկն իր Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայով, Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը, Արժույթի միջազգային հիմնադրամը և մի քանի խոշոր անգլո-ավստրալական և կանադական կորպորացիաներ, այլ նաև Մոնղոլիայում ԱՄՆ դեսպանատունը, ինչպես նաև մի քանի այլ պետություններ՝ Բրիտանիան, Կանադան և այլն: Արտահոսած տեղեկություններից պարզ է դարձել, որ տարբեր առիթներով հանքը շահագործել ձգտող կորպորացիաները դիմել են նշված պետություններին՝ առաջարկելով ազդել մոնղոլական կառավարության վրա, որպեսզի վերջինս զերծ մնա հանքային բիզնեսից՝ միևնույն ժամանակ ստեղծի թափանցիկ, կանխատեսելի, լավագույն փորձի վրա հիմնված օրենսդրական դաշտ երկրի ռեսուրսները արդյունահանելու նպատակով:
Ավելին, ինչպես ԱՄՆ դեսպանատան արտահոսած նամակագրություններից է պարզ դառնում, ԱՄՆ-ի հետաքրքրվածությունն այս ծրագրում պայմանավորված է եղել նրանով, որ ծրագրի իրագործումը կստեղծի մեծ շուկա հանքային սարքավորումներ արտադրող ամերիկյան ընկերությունների համար (մոտ 200 միլիոն ամերիկյան դոլար շրջանառությամբ): Միևնույն ժամանակ մոնղոլական պետությունը, որն այս ծրագրի համար անգամ ջրերի, ճանապարհների, նախատեսվածից ավել եկամուտների հարկման և կորպորատիվ հարկերի մասին օրենքներն էր փոփոխել, ծրագրի միայն 34% մասնաբաժինն է ձեռք բերել: Իսկ չունենալով բավարար գումար հանքի ծախսերի իր մասնաբաժինը հոգալու համար՝ մոնղոլական կառավարությունն այդ գումարը վարկի տեսքով ներգրավել էր հանքը շահագործող կորպորացիաներից մեկից, ինչի արդյունքում էլ, ըստ որոշ ֆինանսական զեկույցների, այս ծրագիրը պարզապես չնչին եկամուտներ է բերելու Մոնղոլիայի բյուջեին՝ տնտեսական աճի ու բնակչության բարեկեցության վրա որևէ դրական անդրադաձ չունենալով:
Այս դեպքը թերևս հիշեցնում է Ամուլսարում ոսկու հանքի շահագործման փորձը, ուր ևս ներգրաված էին ինչպես միջազգային վերոնշյալ բանկերը, այնպես էլ դիվանագիտական կառույցներ, դե իսկ Հայաստանի կառավարությունը մի շարք օրենքներ էր փոփոխել՝ ի նպաստ հանքի շահագործմանը:
Տարբեր զեկույցներ և վերլուծաբաններ խոշոր պետությունների և մասնավոր հատվածի այսպիսի համագործակցություններն անվանում են կորպորատիվ շահերի պաշտպանություն ի վնաս ժողովրդավարության: Ավելին, միջազգային ֆինանսական ինստիտուտներն էլ հաճախ ծրագրեր են ֆինանսավորում ազգային քաղաքականությունների և ինստիտուցիոնալ ռեֆորմների դիմաց, որոնք հանգեցնում են պետական հաստատություններում աշխատավարձերի կրճատմանը, ավելացված արժեքի հարկեր ավելացմանը կամ ռեգրեսիվ հարկերի ներմուծմանը, աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների թուլացմանը, սոցիալական ծառայությունների կրճատմանը կամ մասնավորեցմանը և այլն: Նման քաղաքականությունները ոչ միայն բացասական ազդեցություն են թողնում տվյալ պետության սոցիալ-տնտեսական վիճակի վրա, այլև խարխլում են տվյալ պետության ինքինշխանությունը, քանի որ մի կողմից խոչընդոտում են պետության՝ սեփական քաղաքականությունները ինքնուրույն մշակելու իրավունքը, մյուս կողմից էլ խոչընդոտում են մարդու իրավունքների ասպարեզում պետության ստանձնած պարտավորությունները իրագործելուն:
Սակայն նման համագործակցությունները մտահոգիչ են նաև նրանով, որ ոչ միշտ հիմնավորված ֆինանսների ներգրավման հետևանքով շարունակաբար աճում է պետության արտաքին պարտքը: Արդյունքում պետությունն ավելի շատ գումարներ է սկսում հատկացնել այդ պարտքի և տոկոսների մարման, քան բնապահպանության, սոցիալ-առողջապահական և այլ հանրային ոլորտների վրա, ինչպես և այժմ Հայաստանի պարագայում է:
Ու չնայած ֆինանսական ինստիտուտները շարունակ հայտարարություններ են անում իրենց բարձր միջազգային չափանիշների մասին, այնուամենայնիվ, նրանց ներդրումները շարունակում են սպառնալ էկոլոգիական աղետներով: Այսպես, օրինակ, Եվրոպական ներդրումային բանկը հայտարարել է Եվրոպական Կանաչ համաձայնագրի իրագործման մեջ առաջատար դեր խաղալու մասին, որով նախատեսվում է մինչ 2050թ-ը վերացնել Եվրոպայի ազդեցությունը կլիմայական փոփոխությունների վրա: Չնայած սրան, անգամ բանկի նախագահը հայտարարել է, որ բանկի մեթոդոլոգիան երբեմն այնպես է կիրառվում, որ որոշ ծրագրերի միայն անվանումն է լինում կանաչ ներդրում: Ընդհանրապես, այս բանկին վերագրվում է ոչ թափանցիկ գործունեություն, բանկի գործունեությունից տուժածների դիմումների անտեսում, օֆշորներում գրանցված և հարկերից խուսափող ընկերությունների միջոցով ծրագրերի իրագործում, մարդու իրավունքների պաշտպանության հանդեպ թույլ վերահսկողություն և այլն:
Ցավոք, արևմտյան ֆինանսական ինստիտուտների օրինակին են հետևում նաև, օրինակ, ասիական ֆինանսական ինստիտուտները: 2018թ-ին Մումբայ քաղաքում տեղի ունեցած Ենթակառուցվածքային ֆինանսավորման թեմայով Ժողովուրդների համագումարը, որին մասնակացել են Հնդկաստանի քաղաքացիական հասարակության տարբեր ներկայացուցիչներ, մի բանաձև են ընդունել, որում նշում են, որ ասիական զարգացման բանկերի գործելաոճը արևմտյան ֆինանսական ինստիտուտների պես ոչ ժողովրդավար, բնության և սոցիալ-տնտեսական վիճակը վատթարացնող ոճով է իրականացվում: Նրանք նշում են օրինակներ, ինչպես Չինաստանի հիմնադրած Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի ներդրումները Հնդկաստանում քաղաքների, ճանապարհների կառուցման ոլորտում, և թե ինչպես են դրանք տեղացի բնակչության տեղահանման, աղքատացման, ինչպես նաև բերրի հողերի կորստի պատճառ դարձել: Ընդ որում, նրանք նշում են մի սցենար, որը հաճախ կրկնվում է նաև այլ պետություններում, երբ վերջիններս շարունակ պնդում են պետության սուղ միջոցների և սոցիալական, առողջապահական, կրթական և այլ ոլորտներին գումարներ տրամադրելու անհնարինության մասին, սակայն կարողանում են հանրային բյուջեն ծառայեցնել միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների մեգա ծրագրերի իրագործման համար, անգամ երբ այդ ծրագրերի իրագործումն արդարացված չէ:
Ասիական բանկերի ներդրումների աշխարհագրությունը ևս ընդլայնվում է: Սոցիալ-բնապահպանական տեսանկյունից հակասական մի ներդրում էլ իրականացվում է հարևան Վրաստանում՝ Վերին Սվանետիում գտնվող Նենսկրա գետի վրա կառուցվելիք հիդրոէլեկտրակայանում, ուր Եվրոպական ներդրումային բանկից, Վերակառուցման և զարգացման Եվրոպական բանկից զատ ներգրաված են նաև Ասիական զարգացման բանկը, Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկը, Կորեական զարգացման բանկը: Այս ծրագիրը ևս մեծ ընդդիմության է արժանացել ինչպես դրա բացասական բնապահպանական հետևանքների համար, այնպես էլ տեղի բնիկ սվան ժողովրդի կողմից՝ նրանց տեղահանման, իրենց հողից և ապրուստի միջոցներից զրկելու ռիսկերի հետևանքով:
Հակաբնապահպանական ծրագրերի և բնակիչների սոցիալ-տնտեսական վիճակի փոխկապակցվածության, դրանում միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների ներդրումների դերի, ինչպես նաև պետությանն ու ֆինանսական ինստիտուտներին ուղղված քաղաքականությունների մշակման առաջարկների մասին առավել մանրամասն կարելի է ծանոթանալ վերջերս լույս տեսած հետազոտությունում: Այն իրականացվել է Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի ֆինանսական օժանդակության շնորհիվ՝ հանրային քաղաքականության հետազոտությունների կրթաթոշակներ ծրագրի շրջանակներում:
Սոֆյա Մանուկյանը հետազոտող է, իրավապաշտպան-բնապահպան: Հետազոտական աշխատանքների ոլորտը ներառում է մասնավոր հատվածի ազդեցությունները բնության և մարդու իրավունքների՝ մասնավորապես սոցիալ-տնտեսական իրավունքների վրա: Հետաքրքության ոլորտներից է նաև աշխատանքային իրավունքները և կանանց իրավունքների պաշտպանությունը: independent.academia.edu/SofiaManukyan

Environmental Degradation as Another Reason for Poverty: The Role of International Financial Institutions
Although there are many reasons for poverty, one of the least discussed (at least in Armenia) is environmental degradation.
Studies show that especially energy and natural resource projects, including dam and hydropower plant construction, mining, etc. result in “new poverty”. This term is used specifically for describing the deterioration of locals’ socio-economic situation as a result of environmental degradation. Some of the factors leading to new poverty are evictions or creation of such conditions, which do not allow for living in a clean and healthy environment as a result of loss of land and water quality, loss of job, property, habitat, as well as identity loss related to that habitat, absence of socialization and risks of marginalization, suspension of education, risks of non-availability of healthcare or social services, as well as particular vulnerability to these risks of specific groups such as elderly, women or indigenous groups.
According to a study by the World Bank (WB), the poorest and most vulnerable sections of society in different countries form the majority of displaced people as a result of hydropower plant construction. For example, a study of over 100 development projects in India showed that nearly half of 1.6 million displaced persons were tribal populations. As a result, many indigenous persons who were already poor become even poorer as a result of forced evictions. This is the result of dependence of indigenous people on nature, for example, rivers, therefore, any project degrading the environment threatens their socio-economic situation.
And yet according to a joint study published in 2015 by International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) and The Huffington Post around 3 million 350 thousand persons were forced from their homes and lands since they lived in the path of a World Bank project. This number could be much higher since according to the investigative journalists the bank not always counts the number of people negatively affected by its projects.
The study reveals that only in 2009-2013 World Bank invested some 50 billion USD in projects graded as high risk for their irreversible social or environmental impacts. The study also shows that specifically farmers, fishermen, forest inhabitants and indigenous communities have been hit hard by these projects. Even some current and past employees of the bank mention that the WB standards were often compromised due to pressures within the bank to approve big projects. They note that success of the bank is measured by the number of financed programs and therefore additional requirements that increase the costs of the project are usually ignored.
There are also studies showing the connection between environmental degradation and poverty in Armenia. One such study published in 2013 by the American University of Armenia shows that despite the economic growth, mining sector also contributes to inequality and poverty in Armenia. This study as well highlights that harms caused by the mines are often underestimated, while the mining operators do not take into account the negative consequences, which in its turn results in deterioration of the environment and local resources. The author also mentions cases when residents had to sell their properties to the mining companies for lower price, which according to him creates potential risks leading to poverty. This risk increases also as a result of absence of health insurance in mines as a result of which the miners and their families may face additional burdens of healthcare costs.
Another example is Mongolia, which despite having one of the fastest growing economies in the world thanks to its natural resources, has one third of its population living in poverty. In Olu Tolgoi project a number of international financial institutions and even diplomatic missions are involved. Olu Tolgoi is the biggest gold and copper mine in Mongolia. This project concerned not only the affected communities, but also the international civil society due to insufficient environmental impact assessment that lacked tailing management, mine closure and recultivation plans, as well as due to diversion of the Undai river which is the sole source of surface water in the area. Its diversion is estimated to impact the ecosystem, the locals and the herders.
Apart from World Bank and International Finance Corporation (IFC), European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), International Monetary Fund (IMF) and several major Anglo-Australian and Canadian corporations, the U.S. embassy in Mongolia as well as several other states such as UK and Canada were also involved in this project. According to leaked information the mining corporations approached the mentioned states suggesting to influence the Mongolian government in order the latter stayed out of the mining business while creating a transparent, predictable, best practice-based, rule of law approach to regulating and profiting from its resources.
Moreover, leaked correspondence from the U.S. embassy shows that the U.S. interests in this project were due to the project creating a big market for the U.S. equipment and other goods of about 200 million USD. As for Mongolia, the government had changed its laws on water, roads, windfall profits tax and corporate tax for this project, but it owned only 34 percent shares of this project. Having no sufficient money for covering its expenses in the project, the Mongolian government took a loan from one of the corporations operating the mine. As a result, some financial reports highlight that Mongolia will gain little income from this mining thus leaving no positive effect on economy or population of Mongolia.
This case clearly reminds the gold mining project planned in Amulsar, where international financial institutions, as well as diplomatic missions were involved, while Armenian government had amended laws favoring corporate interests.
Various reports and analysts view such cooperation between the states and the private sector as promoting and protecting corporate interests to the detriment of democracy. Moreover, international financial institutions often provide loans in exchange for institutional and policy reforms, which result in states cutting public wages, increasing value added taxes or introducing regressive tax systems, weakening labor rights protection mechanisms, cutting or privatizing social services, etc. Such policies not only lead to inequality, but they also threaten the sovereignty of the state by preventing states from independently forming their policies, as well as by preventing states from implementing their human rights obligations.
Such cooperation is also concerning since any non-substantiated loans continue increasing the state’s foreign debt, which subsequently decreases spending in the spheres of environmental protection, healthcare, etc. as in case of Armenia.
And yet, despite financial institutions keep claiming about their international high standards, their investments continue threatening the climate. For example, European Investment Bank (EIB) announced to play a leading role in European Green Deal, which foresees eliminating Europe’s effect on climate change by 2050. Despite this, even the bank’s president announced that bank’s methodologies measuring climate investments are sometimes misleading resulting in mainly box-ticking. Generally, this bank is accused of lack of transparency, failing to address applications of those affected by its projects, implementing projects through companies that avoid taxes or are registered in offshores, of having weak oversight of human rights protection, etc.
Sadly, Asian financial institutions also follow their western counterparts. In 2018 the People’s Convention on Infrastructure Financing took place in Mumbai. Civil society representatives from India participated in it, and a resolution was adopted mentioning that investment policies of Asian development banks are as undemocratic and deteriorating the environment and people’s socio-economic situation as in case of western financial institutions. They mention the investments of China led Asia Infrastructure and Investment Bank in India specifically in construction of towns and roads which resulted in displacement of locals and their impoverishment due to loss of their lands. The resolution also mentions that a scenario similar to other countries is observed in India when the state keeps claiming shortage of resources for public welfare - social, healthcare, educational sectors, and yet they spend public money on megaprojects of international financial institutions even when these projects are not economically or else justified.
The geography of investments of Asian financial institutions grows as well. A socially and environmentally controversial project is planned in neighboring Georgia – construction of hydropower plant on Nenskra river in Upper Svaneti. Apart from EIB and EBRD, Asian Development Bank, Asian Infrastructure Investment Bank, Korea Development Bank are also involved in this controversial project. There is a significant opposition to this project for both the risks of negative impact on the environment, as well as for evicting the indigenous Svan communities from their lands and depriving them of their livelihoods.
More research on the link between environmental degradation and poverty, as well as on the role of international financial institutions in it, and of course policy recommendations to the state and the financial institutions can be found in a recently published study. It was implemented with the full support of Open Society Foundations – Armenia’s Policy Research Fellowship Program.
Sofia Manukyan is a researcher, human rights defender & environmentalist. Her researches concentrate on the impact of private sector on the environment and human rights, specifically social and economic rights. She is also interested in labor and women rights protection. independent.academia.edu/SofiaManukyan