Արցախա-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը հանգիստ է
Արցախա-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը հանգիստ է, որևէ խնդիր չկա: Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում հայտնեց Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Վահրամ Պողոսյանը:
«Այս պահի դրությամբ ամեն ինչ նորմալ է: Պաշտպանության բանակը շարունակում է վստահորեն կատարել իր առջև դրված խնդիրը: Որևէ խնդիր չենք նկատել»,- նշեց Վահրամ Պողոսյանը:
Նրա խոսքով՝ հաշվի առնելով Տավուշի մարզում ստեղծված իրավիճակը՝ Պաշտպանության բանակը լրացուցիչ միջոցներ է կիրառում, որպեսզի վերահսկի հակառակորդի բոլոր տեղաշարժերը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի ծառայողները ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով փորձել էին հատել Հայաստանի պետական սահմանը, սակայն Հայաստանի զինվաժ ուժերի կողմից ճնշվելուց հետո կորուստներ կրելով՝ հետ էին շպրտվել: Հուլիսի 12-ի երեկոյան Ադրբեջանի զինված ուժերն արդեն 82 մմ ականանատեից և տանկից սկսել են հրետակոծել հայկական դիրքերը:
Այդ օրվանից սկսած հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը պարբերաբար լարվում է: Ադրբեջանական կողմը թիրախավորել է նաև խաղաղ բնակավայրերը, մասնավորապես Բերդ քաղաքը և Չինարի գյուղը: Պաշտոնական տվյալներով՝ Ադրբեջանն ունի 11 զոհ, իսկ հայկական կողմը՝ 5 վիրավոր:

Ситуация на арцахско-азербайджанской границе спокойная
Ситуация на арцахско-азербайджанской границе спокойная, проблем нет, сказал в беседе с Hetq.am начальник главного управления информации администрации президента Республики Арцах Ваграм Погосян.
“На данный момент все нормально. Армия обороны продолжает уверенно выполнять поставленную перед ней задачу. Проблемы не замечены”,- отметил В.Погосян.
По словам начальника управления, в связи с обострением ситуации в Тавушской области Армия обороны задействовала дополнительные средства для осуществления контроля за всеми перемещениями противника.
Напомним, что 12 июля военнослужащие Вооруженных сил Азербайджана на автомобиле “УАЗ” попытались пересечь государственную границу Армении, однако, получив отпор со стороны ВС Армении, были отброшены назад, понеся потери. Вечером 12 июля ВС Азербайджана начали обстрел армянских позиций из 82-мм миномета и танков.
После этого напряженность на армяно-азербайджанской время от времени усиливается. Азербайджанская сторона взяла под прицел также мирные населенные пункты, в частности город Берд и село Чинари. По официальным данным, у азербайджанцев пятеро погибших, с армянской стороны пять человек получили ранения.