Բյուջեի հարկային եկամուտները 4.6%-ով նվազել են առաջին կիսամյակում. փոփոխություններն՝ ըստ հարկատեսակների
Տնտեսական անկմանը զուգահեռ պետական բյուջե մուտքագրվող հարկերը այս տարվա հունիսին շարունակել են նվազել, ընդ որում՝ ավելի մեծ տեմպով, քան նախորդ ամիսներին:
Այս տարվա առաջին կիսամյակում (2020 հունվար-հունիս) Հայաստանի պետական բյուջե հաշվեգրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքը կազմել են 680.3 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազել է 4.6 %-ով կամ 33.1 մլրդ դրամով։
Այս մասին են վկայում Պետական եկամուտների կոմիտեի տրամադրած տվյալները։ Ինչպես ցույց է տալիս այդ տվյալների վերլուծությունը, այս տարվա ապրիլից սկսած հարկերի անկում է գրանցվում։ Ամենամեծ նվազումը գրանցվել է հունիսին։ Համեմատել ենք նշված ամսվա ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ամսվա հետ։
2020 թվականի հունիսին հավաքագրվել է 96.6 մլրդ դրամի հարկ՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 142.2 մլրդ դրամի դիմաց։ Այդպիսով, հունիսին հարկային եկամուտները նվազել են 45.6 մլրդ դրամով կամ 32 %-ով։
Նկատելի է, որ հարկերի անկման տեմպը գնալով արագանում է։
Համեմատության համար նշենք, որ այս տարվա ապրիլին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, անկումը կազմել է 9.1 %, մայիսին՝ 20.8 %։
Ցուցանիշներն ու դինամիկան առավել մանրամասն ներկայացված են գրաֆիկում։
Հարկերի նվազման այս տեմպն անսպասելի չէ։ Այն պայմանավորված է նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) հետևանքով բիզնեսի եկամուտների ու շրջանառության կորստով։ Այս միտումն այսօր գրանցվում է ոչ միայն Հայաստանում, այլև մի շարք երկրներում։ Որոշ երկրների հաջողվում է տնտեսական քաղաքականության արդյունքում մեղմել այս անկումը, որոշ երկրներ էլ, ինչպես Հայաստանը, առայժմ չեն հաջողում։
Վիճակագրական կոմիտեի վերջին տվյալներով՝ այս տարվա հունվար-մայիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2019 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ 3.9 %-ով նվազել է։
Չնայած հարկային եկամուտների ընդհանուր ցուցանիշի նվազմանը՝ որոշ հարկատեսակների մասով աճ է գրանցվել, այդ թվում՝ եկամտային հարկի և ակցիզային հարկի։ Զգալի նվազում կա մաքսատուրքերի գծով։
Հայաստանի պետբյուջե մտնող հարկերի ամենախոշոր ուղղություններն են ավելացված արժեքի հարկն (ԱԱՀ) ու եկամտային հարկը։ Երրորդ խոշոր ուղղությունը շահութահարկն է։
Այս տարվա առաջին կիսամյակում ԱԱՀ-ի գծով բյուջե է հաշվեգրվել 213.3 մլրդ դրամ, որը կազմում է կիսամյակի ամբողջ հարկային եկամուտների 31 %-ը։ ԱԱՀ-ի գծով հարկային եկամուտները 2019 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ 7.3 %-ով։
Միևնույն ժամանակ, եկամտային հարկի գծով որոշակի աճ է գրանցվել։ Հավաքագրվել է 207 մլրդ դրամ, որի տեսակարար կշիռը բյուջեի հարկային եկամուտների կիսամյակային ցուցանիշում 30 % է։ 2019 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ եկամտային հարկի գումարներն աճել են 2.4 %-ով։
Բյուջեի հարկային եկամուտների 14 %-ն ապահովվել է շահութահարկից՝ 97.3 մլրդ դրամ։ 2019-ի առաջին կիսամյակի համեմատ այն պակասել է 14.3 %-ով։
Ակցիզային հարկի գծով գոյացել է 52.6 մլրդ դրամ, որը 5.5 %-ով ավելացել է նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ։
Մյուս հարկատեսակներն ավելի համեստ կշիռ ունեն բյուջեում։
Այս տարվա առաջին կիսամյակում մաքսատուրքերից գոյացել է 29.8 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ նվազել է 26.8 %-ով։
29.1 մլրդ դրամ էլ ապահովվել է բնապահպանական հարկ և բնօգտագործման վճարի գծով, որը 18.3 %-ով գերազանցում է նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի ցուցանիշը։
Առաջին կիսամյակում շրջանառության հարկի ծավալը կազմել է 14.7 մլրդ դրամ, աճը՝ 10.7 %:
Սոցիալական վճարները կազմել են 10.8 մլրդ դրամ (աճը՝ 15.3 %):
Մնացածը այլ հարկային եկամուտներն են ու պետական տուրքը՝ 25.7 մլրդ դրամ։
Իսկ միասնական հաշվի մնացորդը կազմել է 19 մլրդ դրամ։
ՊԵԿ-ը նաև հայտնել է, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում ավելացված արժեքի հարկի և հիպոթեքային վարկի տոկոսների սպասարկմանն ուղղված եկամտային հարկի գծով տնտեսավարողներին վերադարձվել է 50.4 մլրդ դրամ գումար:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականին Հայաստանի պետական բյուջե հաշվեգրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքը կազմել են 1 տրլն 464.3 մլրդ դրամ, որը 2018 թվականի համեմատ աճել է 206.2 մլրդ դրամով կամ 16.4 %-ով։

Налоговые поступления в бюджет в первом полугодии сократились на 4.6%: изменения по видам налогов
Параллельно со спадом экономики в июне этого года продолжилось сокращение налоговых поступлений в госбюджет. Причем это происходило более ускоренными темпами, нежели в предыдущие месяцы.
В первом полугодии этого года (с января по июнь 2020 г.) перечисленные в госбюджет налоги и госпошлины составили 680.3 млрд драмов, что на 4.6 %, или на 33.1 млрд, превышает аналогичный показатель прошлого года.
Об этом свидетельствует данные Комитета госдоходов. Их анализ показывает, что начиная с апреля с.г. началось снижение налоговых показателей. Наиболее низкие показатели были зарегистрированы в июне.
Отметим, что в указанный период было собрано 96.6 млрд драмов против 142.2 млрд в том же месяце прошлого года. Таким образом, в июне налоговые доходы сократились на 45.6 млрд, или на 32%. Можно заметить, что темпы сокращения налогов постепенно ускоряются.
К примеру, в апреле этого года, по сравнению с тем же периодом прошлого года, спад составил 9.1%, а в мае уже 20.8%.
Такие темпы сокращения налоговых поступлений не были неожиданными. Это связанно с сокращением доходов бизнеса в связи с распространением COVID-19. Аналогичная тенденция наблюдается не только в Армении, но и в целом ряде стран.
По последним данным Статкомитета РА, в январе-мае этого года по сравнению с тем же периодом 2019 г. показатель экономической активности снизился на 3.9%.
Несмотря на снижение общего показателя налоговых доходов, по некоторым видам налогов, в том числе подоходного и акцизного, зафиксирован рост. Значительное снижение наблюдается по части таможенных пошлин.
Ключевыми видами поступающих в госбюджет налогов являются налог на добавленную стоимость (НДС), подоходный налог и налог на прибыль.
В первом полугодии этого года по линии НДС в госбюджет поступило 213.3 млрд драмов, что составляет 31% от всех налоговых поступлений за полугодие. По сравнению с тем периодом 2019 г. это меньше на 7.3%.
В то же время определенный рост зарегистрирован по линии подоходного налога. Собрано 207 млрд драмов, или 30% от общего объема налоговых поступлений за полугодие. По сравнению с первым полугодием 2019 г. показатель подоходного налог вырос на 2.4%.
14% налоговых поступлений в госбюджет - 97.3 млрд драмов – были обеспечены за счет налога на прибыль. По сравнению с аналогичным показателем прошлого года это меньше на 14.3%.
По линии акцизного налога поступило 52.6 млрд драмов, что на 5.5% превышает прошлогодний показатель.
В первом полугодии этого года объем таможенных пошлин составил 29.8 млрд драмов, что на 26.8% меньше, чем в том же периоде прошлого года.
29.1 млрд поступили по линии экологического налога и платежей за природопользование. Эта сумма на 18.3% превышает показатель первого полугодия прошлого года.
За указанный период объем налога с оборота составил 14.7 млрд драмов, рост - 10.7 %, социальные выплаты – 10.8 млрд драмов, рост – 15.3 %.
Доходы по остальным видам налогов составили 25.7 млрд драмов.
По сообщению Комитета госдоходов, в первом полугодии этого года хозяйствующим субъектам было возвращено 50.4 млрд драмов по линии обслуживания процентов по НДС и ипотечному налогу.
Напомним, что в 2019 г. общая сумма перечисленных в госбюджет налогов и таможенных пошлин составила 1 трлн 464.3 млрд драмов, что на 206.2 млрд, или на 16,4%, превышает показатель 2018 г.