«Մենք մեր բանակով հպարտանում ենք, բայց զինվորների թիկունքում պետք է երեխաներ ու ընտանիքներ ապրեն»,-ասում է Ներքին Կարմիրաղբյուրի դպրոցի տնօրենը
Կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 19-ի իջևանյան ասուլիսում հայտարարեց, որ տվել է հանձնարարականներ Տավուշի մարզի սահմանամերձ համայնքների ուսումնական հաստատությունների պատշաճ ապաստարանային ապահովվածության վերաբերյալ: Այս առնչությամբ զրուցեցինք սահմանամերձ Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղի դպրոցի տնօրեն Նաիրա Պապյանի հետ:
Դպրոցի տնօրենը ողջունեց նախարարի այցը` ասելով, որ այս կերպ նախարարությունը ցույց է տալիս իր աջակցությունը սահմանամերձ համայնքներին: Պապյանի խոսքով` նախարարը դիտարկել է դպրոցի ապաստարանները, տվել համապատասխան ցուցումներ:
«Նախարարի մտահոգությունն էր, թե արդյոք կարող ենք մենք ապահովել երեխաների անվտանգությունը թե' այս համավարակի պատճառով, թե' կրակոցների` սեպտեմբերի մեկին դասերը վերսկսելու համար: Նախարարին խիստ հուզում էր այդ հարցը, և նա ուզում էր իր աչքերով տեսնել, հասկանալ` մենք կարող ենք ապահովել երեխաների անվտանգությունը, թե ոչ: Նախարարի մեծ ցանկությունը նկատեցի` սեպտեմբերի մեկին դպրոցները վերաբացելու»,-ասում է Ներքին Կարմիրաղբյուրի դպրոցի տնօրենը:
Պապյանն ընդգծեց` համայնքում բոլորը համախմբված են, խուճապ չկա, համայնքը լքելու մտադրություն որևէ մեկի մոտ չկա:
Ապա ժպիտով հավելեց, որ Ներքին Կարմիրաղբյուրում, անկախ տարիքից ու սեռից, ուսումնասիրում են զինված ուժերի խոցած անօթաչու թռչող սարքերի տեսակները, ասում է` նախորդ զինատեսակների մասին արդեն ամեն ինչ ուսումնասիրել էին, վերջին օրերինը նորություն էր: Պապյանն ասում է` հնարավորության սահմանում դպրոցը ներառում են տարբեր կրթական ծրագրերում և փորձում ամեն ինչ անել, որ երեխաներն ավելի լավ կրթություն ստանան ու մրցունակ մասնագետ դառնան:
«Ես ուզում եմ, որ մեր սահմանի երկայնքով երեխաները շատ լինեն, ճիշտ է, մենք մեր բանակով հպարտանում ենք, բայց զինվորների թիկունքում պետք է երեխաներ ու ընտանիքներ ապրեն. այդպես է սահմանն ամրանալու: Երեխաները, որոնք ապրում են զինվորների թիկունքում, ուժ ու կորով են տալիս նրանց»,-ասում է Նաիրա Պապյանը:
Սահմանամերձ համայնքի դպրոցի տնօրենը պնդում է` այն դաստիարակությամբ են երեխաներին կրթում, որ լավ մասնագետ դառնալուց հետո վերադառնան ծննդավայր:
«Լավ բժիշկ ես ուզում դառնալ, դարձիր, բայց էստեղ ներկայացիր, մի կայանա քաղաքում, քաղաքը գյուղ բեր, գյուղը մի տար քաղաք… Ինչ քայլ էլ անեն, որքանն էլ վերադառնան, էստեղ բոլորը պայքարող են, որևէ մեկը ձեռքները ծալած չի նստում»,-ասաց նա:
Պապյանը նաև հայտնեց, որ համայնքում մանկավարժների լավ թիմ է հավաքվել, համագործակցում են նաև «Դասավանդիր Հայաստան» ծրագրի հետ, մանկավարժներ ունեն Երևանից, Վանաձորից, վերջիններս անում են հնարավորը` համայնքը որակյալ կրթությամբ ապահովելու համար:
«Երբ իմանում են Ներքին Կարմիրաղբյուրում են աշխատելու, հրաժարվում են շատ ավելի բարձր պայմաններով աշխատանքից, գալիս են էստեղ ու հաճույքով են աշխատում»,-եզրափակեց Պապյանը:

Armenian Minister of Education, Science, Culture, Sports Arayik Harutyunyan stated at a July 19 press conference in Ijevan that he had issued a directive that public schools in the border villages of Tavush be outfitted as temporary shelters from Azerbaijani shelling.
Hetq talked to Nerkin Karmiraghbyur village school Director Naira Papyan on the matter.
The school principal welcomed the minister's visit, saying that in this way the ministry was showing its support for the border communities.
Papyan told Hetq that her school has two shelters, one of which needs improvement. Harutyunyan issued orders that it be repaired in time for the fall semester.
"The minister was concerned about whether we could ensure the safety of the children, both because of the epidemic and the shootings, to resume classes on September 1. The minister was concerned about this issue, he wanted to see with his own eyes, to understand whether we can ensure the safety of children or not. I noticed the great desire of the minister to reopen the schools on September 1,” said Papyan
She emphasized that everyone in the community is united, there is no panic, and no one plans to leave the community.
Papyan then added, with a smile, that people in Nerkin Karmiraghbyur, regardless of age or gender, are studying the types of Azerbaijani drones shot down by the Armenian military. She said that the school is engaged in various educational programs, trying to do all it can so that the children get a better education and become skilled professionals.
"I want there to be many children along our border. It is true, we are proud of our army, but children and families must live behind the soldiers. That is how the border will be strengthened. Imagine the mental state of the soldiers when they know that children live behind them," said Papyan.
She said that the school teaches children to grow up to become specialists in their chosen field and to then return to their place of birth.
"You want to become a good doctor, do so, but start working here. Don’t take up residence in the city. Bring the city to the village. Don’t take the village to the city. Everyone here is a struggler. There’s no one sitting with folded hands.”
Papyan said that a good team of teachers has gathered in the community. They cooperate with the Teach Armenia program. There are teachers from Yerevan, and Vanadzor who do their best to provide the community with quality education.
"When they know that they will work in Nerkin Karmiraghbyur, they refuse to work in better places. They come and work here with pleasure. Let me give you an example. Seven teachers came from Berd in one car, without any complaint.” Papyan said.