Ն. Փաշինյան․ «Մինչև տուրիստական սեզոնի ավարտը ավիափոխադրումները սովորական ռեժիմով չեն վերականգնվի»
Վերջին 15 օրում կորոնավիրուսի հետ կապված համավարակային իրավիճակը Հայաստանում էականորեն բարելավվել է և բարելավվում է։ Այս մասին Կառավարության հուլիսի 30-ի նիստում հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հունիսի 11-ից հետո առաջին անգամ երեկվա դրությամբ ունենք ակտիվ դեպքերի 9000-ից պակաս դեպք։ Երեկվա դրությամբ դրական ախտորոշված և չառողջացած դեպքերը 8877-ն են։ Հունիսի 11-ից հետո մենք երբեք այսպիսի ցածր թվեր չենք ունեցել։ Երեկ ունեցել ենք 259 նոր ախտորոշման դեպք, և 6 օր անընդմեջ ունենք 400-ից պակաս ամենօրյա դեպքեր։ Այս ամենը նշանակում է, որ մենք շանս ունենք ջարդելու այս համավարակի ողնաշարը, և սա մեզնից յուրաքանչյուրի վրա դնում է հատուկ պատասխանատվություն»։
Վարչապետն ընդգծեց պետական կառավարման բոլոր մարմինների հատուկ պատասխանատվությունը, մասնավորապես այնտեղ, որտեղ կա քաղաքացիների ընդունելություն։ Սոցիալական հեռավորության պահպանումը ոչ միայն պետք է լինի մուտքից ներս, դրսում նույնպես հերթերը պետք է կարգավորվեն։
Կառավարության ղեկավարը վստահեցրեց, որ իրավիճակի բարելավումը հակահամաճարակային կանոնների պահպանման և քաղաքացիների գիտակցության բարձրացման արդյունքն է․
«Ի վերջո, պիկն այսօրվա դրությամբ ունեցել ենք հուլիսի 6-ին։ Այդ պահին թվերն արդեն այնքան ահագնացող էին, որ հանրության համար ունեցան սթափեցնող ազդեցություն։ Ուզում եմ ասել, որ այս պրոցեսի անկյունաքարը դիմակների պարտադիր կրումն է, և այն մյուս ջանքերը դարձնում է ավելի արդյունավետ»։
Վարչապետը քաղաքացիներին խնդրեց հոգեհանգստի արարողությունների ժամանակ լինել ծայրահեղ ուշադիր և պահպանել հակահամաճարակային կանոնները։
«Ցավոք, վստահ գիտենք, որ մինչև տուրիստական սեզոնի ավարտը ավիափոխադրումները սովորական ռեժիմով չեն վերականգնվի, ինչը նշանակում է, որ մեր այն հայրենակիցները, որոնք մտադիր են և ունեն հնարավորություն ամառային արձակուրդն անցկացնել հանգստյան վայրերում, պետք է օգտվեն ներքին տուրիզմի հնարավորություններից»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը մի կողմից սա հնարավորություն դիտարկեց հայրենագիտական գիտելիքները մեծացնելու, մյուս կողմից ընդգծեց, որ տեսչական մարմինները պետք է ուշադրություն դարձնեն հանգստի գոտիներում հակահամաճարակային կանոնների պահպանմանը, և նշեց, որ լավատեսական ուղերձները նրա համար են, որ ավելի զգոն լինենք, մենք ունենք հնարավորություն, որը, ցավոք սրտի, երաշխավորված չէ։

Н. Пашинян: “До окончания туристического сезона авиаперевозки не будут восстановлены в обычном режиме”
Последние 15 дней эпидемиологическая ситуация с коронавирусом в Армении стала существенно улучшаться, заявил на сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
“Вчера впервые после 11 июня число активных случаев было меньше 9000. Число не вылечившихся пациентов с положительным тестом составило 8877. После 11 июня мы еще не имели таких низких показателей. Вчера было выявлено 259 новых случаев. Шесть дней подряд ежедневное число зараженных меньше 400. Все это означает, что у нас есть шанс сломать хребет пандемии, что накладывает на каждого из нас особую ответственность”,- сказал премьер.
Пашинян подчеркнул, что большая ответственность лежит на всех органах госуправления и в частности на тех, которые осуществляют прием граждан и должны обеспечивать социальную дистанцию не только у себя в помещении, но и при входе в него.
Глава правительства заверил, что улучшение ситуации стало результатом соблюдения противоэпидемиологических правил и повышения сознательности граждан.
“Пик у нас был 6 июля. На тот момент цифры были настолько тревожными, что отрезвляюще подействовали на общественность. Хочу отметить, что краеугольным в этом процессе стало ношение масок, что повысило эффективность других усилий”.
Никол Пашинян попросил граждан во время траурных церемоний быть крайне внимательными и соблюдать противоэпидемиологические правила.
“К сожалению, мы точно знаем, что до окончания туристического сезона авиаперевозки не восстановятся в обычном режиме, а это означает, что тем нашим соотечественникам, которые собираются и имеют возможность провести летний отпуск на курортах, придется воспользоваться возможностями внутреннего туризма”,- сказал Пашинян.
Премьер подчеркнул, что инспекционные органы должны обратить внимание на соблюдение противоэпидемиологических правил в зонах отдыха.