«Ի՞նչ վատ խոպան ա». Հովհաննեսը Դարանակում ծիրան, ընկույզ, կեռաս ու բալ է աճեցնում
Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար խոշորացված համայնքի Դարանակ բնակավայրում շրջելիս փողոցներում մարդ չտեսանք: Առաջին պատահած դուռը թակելով՝ ցանկանում էինք զրուցել գյուղացիների հետ: Տան տերերը ներս հրավիրեցին և հենց դարպասի մոտ հյուրասիրեցին իրենց այգու ծիրանը: Քիչ հեռվում թութն էր արևի շողերի տակ նոր-նոր սևանում, ծառերի վրա շողում էին կեռասն ու բալը:
«Պոպոք, պնդուկ էլ ունենք, ամեն ինչ աճում է»,- մեր զարմանքը փարատելով՝ ասաց տան բնակիչ Հովհաննեսը:
Հովհաննես Խաչատրյանն արդեն 7 տարի է՝ անցել է զինվորական թոշակի: Նախկին զինվորականն այժմ ընտանիքի հետ գյուղատնտեսությամբ է զբաղվում Դարանակում:
Դարանակը Գեղարքունիքի մարզի ամենատաք բնակավայրերից է՝ մեղմ ձմեռներով: Դարանակ բնակավայրը հիմնադրվել է 1922թ., որտեղ բնակվել են հարևան Փամբակ գյուղից տեղափոխվածները: Այն 1990թ.-ին է վերանվանվել Դարանակ, նախկին անվանումը՝ Դարա: 1988-1989թթ. համայնքը վերաբնակեցվել է Ադրբեջանի տարբեր համայնքներից Հայաստան բռնագաղթած փախստականներով:
Հովհաննեսը սեփական տուն, հողամասեր ունի խոշորացված համայնքի մեկ այլ բնակավայրում՝ Գեղամասարում, որը Դարանակից հեռու է ընդամենը 12 կմ: Սակայն, այնտեղ գյուղատնտեսությամբ զբաղվելը եկամտաբեր չէ, ինչի պատճառով էլ Հովհաննեսն ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Դարանակ և ժամանակավոր բնակություն հաստատել արտերկրում գտնվող գյուղացիներից մեկի տանը: Արդեն 4 տարի Դարանակում է և այդ ընթացքում հասցրել է գյուղատնտեսության մեջ հաջողություններ գրանցել:
Նախկինում անասնապահությամբ չի զբաղվել, հողի հետ գործ չի ունեցել, այժմ ունի 9 գլուխ կով, 30 ոչխար, սագեր, բադեր, խոզեր, ձիեր: Տան հարևանությամբ նաև արհեստական լճակներ ունի, որտեղ ձուկ է պահում:
Հովհաննեսը զինվորական ծառայությունը թողնելուց երկու տարի առաջ սկսել է հող մշակել: Սկզբում գարի ու ցորեն է ցանել: Ասում է՝ ցանկացել է «ստուգել» իր հմտությունները գյուղատնտեսության մեջ, որպեսզի թոշակի անցնելուց հետո պատկերացնի իր անելիքները: Նկատելով, որ «գլուխ է հանում», մշակվող հողերի մակերեսը մեծացրել է: Այնուհետև սկսել է մի քանի գլուխ ոչխար, այծ պահել: Հաջողությունից ոգևորված՝ ձեռք է բերել նաև խոշոր եղջերավոր անասուններ ու աստիճանաբար գլխաքանակն ավելացրել:
Հովհաննեսը վստահեցնում է, որ գյուղատնտեսությամբ հնարավոր է ապրել: Նա չի հասկանում այն մարդկանց, ովքեր, ապրելով գյուղում, չեն կարողանում ընտանիք պահել և նախընտրում են արտագնա աշխատանքը:
«Որ գնում ես խոպան աշխատելու, վրեդ մուննաթ են գալիս, կարող է մի հատ էլ քացով խփեն, գումարդ չտան: Այստեղ մի 5 հատ կով պահես՝ կապրես: Աշխատող մարդու համար դժվարություն չկա, եթե աշխատող ես, ամեն ինչ կստեղծես»,- ասում է Հովհաննեսը և հավելում, որ հատկապես Գեղարքունիքի մարզը հարուստ է արոտավայրերով, ինչը հեշտացնում է անասնապահությունը:
Կաթի մթերման դժվարություն Դարանակում չունեն: Ամեն օր կաթի մթերման ավտոմեքենան գալիս է գյուղ, կաթը տանում է, գումարն էլ վճարում են 15 օրը մեկ անգամ: Մթերման գինը կախված է կաթի յուղայնությունից: Մեկ լիտր կաթը մթերում են 120-200 դրամով, ինչից դժգոհ չեն, քանի որ իրենց տարածքում կաթի յուղայնությունը բարձր է:
Դարանակցիները դժվարություն ունեն մրգի իրացման հարցում: Քանի որ չեն կարողանում վաճառել, ստիպված մրգերից օղի են թորում: Զրույցի պահին զանգահարեցին, որպեսզի Հովհաննեսից բալ գնեն: Ասաց, որ այս տարի թեև քիչ քանակությամբ է վաճառվում, սակայն նախորդ տարվա համեմատ բալի գինը բարձր է՝ 300 դրամ նախորդ տարվա 100-ի փոխարեն:
Դարանակում Հովհաննեսը նոր հող է գնել և ցանկանում է մեծ այգի հիմնել՝ ծիրանի, բալի, կեռասի, ընկույզի տնկիներով: Եթե խանգարող հանգամանքներ չլինեն, աշնանը կսկսի այգու հիմնման աշխատանքները:
«Մանկության ընկերներ ունեմ, որ գնում են խոպան, բրիգադ են տանում, բայց ամեն անգամ բողոքում են: Սեզոնին 3-4 հազար դոլար փող են բերում, իսկ ես անասունով կրկնակի եմ առնում: Ընդեղ առավոտից իրիկուն տանջվում են, ընտանիքից, էրեխեքից հեռու են, բայց ես ընտանիքիս հետ, խիղճս հանգիստ նույն գումարն առնում եմ, մի բան էլ ավելին: Ի՞նչ վատ խոպան ա»,- ասում է Հովհաննեսը:
Դարանակի վարչական ղեկավար Հովհաննես Կարապետյանն ասաց, որ բնակավայրը բարենպաստ է գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու համար և գյուղացիները դժգոհություն չունեն: Միակ մտահոգությունն ու դժվարությունը մրգի, գյուղմթերքի իրացումն է:
Հովհաննես Կարապետյանը պատմեց, որ գյուղացիները դաշտերից բոխի, շուշան են հավաքում, ինչն իրացնելու համար ստիպված պետք է հասնեն Երևան կամ Արտաշատ: Բայց գյուղում կիլոգրամը 1000 դրամով գնում են գյուղացիների հավաքած բանջարը և հանձնում Արտաշատի պահածոների գործարանին:
«4 գյուղերից տարեկան մոտ 5-6 տոննա բոխի ու շուշան են հավաքում: Մարդ կա օրը 10 հազար դրամի բանջար է հավաքում դաշտերից, ինչը գյուղի պայմաններում քիչ գումար չէ: Միրգ էլ շատ կա, բայց գյուղացիները չեն հավաքում, հիմնականում օղի են քաշում: Եթե այս տարածքում գոնե մեկ մթերման կայան լիներ, մարդիկ իրենց բերքը հանձնեին, էլ խնդիր չէինք ունենա»,- ասում է Հ. Կարապետյանը՝ հույս հայտնելով, որ մի օր այդ կայանն էլ կունենան:

The streets were empty as our Hetq team of reporters entered the Armenian village of Daranak, to the east of Lake Sevan, not far from the border with Azerbaijan.
We knocked on the door of the first house we came upon, wanting to talk to the villagers.
The homeowner invited us in to taste the apricots growing in their garden. Not far away, a mulberry tree hung heavy with fruit. Other trees, this time laden with cherries, shone under the rays of the sun.
"We also have nuts. We also have hazelnuts. Everything is growing," said Hovhannes, our host.
Daranak resident Hovhannes Khachatryan retired from the army seven years ago. He now farms the land with his family.
Daranak was founded in 1922 when residents of the neighboring village of Pambak moved here. Summers are hot here, and the winters mild. In the early 1990s, Armenians fleeing Azerbaijan resettled here.
Daranak has been incorporated in the enlarged community of Geghamasar.
Khachatryan owns a house and land in another village of Geghamasar but moved to Daranak with his family four years ago because farming here is much more profitable. The family has moved into a house here owned by a family who’s since moved overseas.
The family has managed to create a successful farming business since relocating to Daranak.
The family now has nine cows, thirty sheep, and an assortment of geese, ducks, pigs and horses. There are artificial ponds next to the house where they raise fish.
Hovhannes started cultivating land two years before leaving military service. At first, he sowed barley and wheat. He says he wanted to test his agricultural skills in before retiring. Meeting with success, he’s increased his livestock numbers over time.
Hovhannes tells us that it is possible to live by farming and does not understand those villagers who throw up their hands and opt to work abroad.
"When you work abroad, they look askance at you and might even kick you. They also might not pay you. Here, you can make it by raising five cows. There is no difficulty for a working person. If you are a worker, you can create everything,” says Hovhannes, adding that the Gegharkunik region is rich in pastureland which facilitates cattle breeding.
Daranak residents, unlike elsewhere, have no trouble selling their milk. A truck arrives daily to haul the milk and residents get paid every two weeks.
The purchase price depends on the fat content of the milk. One liter of milk fetches 120-200 drams (25-541 cents). The farmers are pleased with the price since the fat content of milk is high in their area.
Farmers here, however, face problems selling their fruit. Many use the unsold fruit to distill spirits.
During our conversation Hovhannes gets a phone call from someone interested in buying his cherries. He says he hasn’t sold many this year but that the going price is higher than last year - 300 drams compared to 100 drams.
Buoyed by his success, Hovhannes has bought additional land in Daranak and wants to plant a big garden with apricot, cherry and walnut seedlings.
"I have childhood friends who go to work overseas, get on a work crew, but always complain. They come back in the off-season with $3,000-$4,000 in their pockets. I make twice as much with the cattle. They suffer from morning till night, away from family and children. I make the same surrounded by my family and with a clear conscience. What's so bad about that?” he asks.
Hovhannes says that the villagers gather wild fennel and flowers from the fields for resale, but the customers are in Yerevan or Artashat. Buyers do visit the village and purchase locally grown vegetables for 1000 drams per kilogram and hand them over to the Artashat cannery.
"About 4 tons of fennel and lily are collected annually from four villages. There is a person who collects vegetables worth 10 thousand drams a day from the fields, which is not a small amount in the village. There is a lot of fruit, but the villagers do not collect it, they mainly drink vodka. "If there was at least one procurement station in this area, people would hand over their crops, we would not have a problem," says H. Karapetyan, expressing hope that one day they will have that station as well.
Daranak Administrative Head Hovhannes Karapetyan said that the settlement is favorable for farming and that the villagers have no complaints. The only difficulty is the sale of fruit and agricultural products.
Khachatryan agrees with Karapetyan regarding the sale of fruit.
"If there was at least one procurement station in this area, people would hand over their crop and we wouldn’t have a problem," Hovhannes says.