Պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի ընկերը ապօրինի է շահագործում «Սպիտակ Շորժա» հանգստյան գոտին
Սևանա լճի Սպիտակ Շորժա (White Shorja) լողափում փաստացի գործունեություն իրականացնողը Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի ընկերն է` Արտյոմ Մելքումյանը:
Վերջինս տարածքի վարձակալ չէ, դիմել է «Սևան» ազգային պարկ անտառմաքրման աշխատանքներ իրականացնելու խնդրանքով, ինչից հետո տարածքում հայտնվել է ինքնակամ կառուցված ապօրինի մետաղական կոնստրուկցիա:
Ափը սեփականաշնորհված չէ
Դեռևս հուլիսի սկզբին տեղեկություն ստացանք, որ այս լողափը փաստացի շահագործողն առնչություն ունի պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հետ, ինչից հետո սկսվեց մեր նամակագրությունը «Սևան» ազգային պարկի հետ: Նախ նշենք, որ տարածքը սեփականաշնորհված չէ, այն պատկանում է «Սևան» ազգային պարկին, այսինքն` պետությանը, պարզապես տարածքի նկատմամբ կա վարձակալության իրավունք:
Գեղարքունիքի մարզի Շողակաթ համայնքում գտնվող ափամերձ 3,34 հա հողամասի նկատմամբ վարձակալության և կառուցապատման իրավունքը դեռևս 2009 թվականին գրանցվել է Ռուբեն Չախմախչյանի անունով, սահմանվել է տարեկան 400 հազար 800 դրամ վարձավճար: Կառուցապատման իրավունքի ժամկետը սահմանվել է մինչև 2012 թվականի ապրիլի մեկը, սակայն, ինչպես հայտնում են «Սևան» ազգային պարկից, իրավունքի պետական գրանցումը չի դադարեցվել, և տարածքը փաստացի շահագործվում է:
Ռուբեն Չախմախչյանը Ռուսաստանում հայտնի ճարտարապետ է, ըստ կենսագրական տվյալների` վերջին տարիներին բնակվում է Մոսկվայում, սակայն 1989-1993 թվականներին եղել է Երևանի գլխավոր ճարտարապետի առաջին տեղակալը:
Ըստ «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգի` վարձակալ Ռուբեն Չախմախչյանը չի վճարել վարձավճարը, ինչի պատճառով «Սևան» ազգային պարկը հայցադիմում է ներկայացրել` գումարի բռնագանձման պահանջով: Հայցադիմումը սակայն վերադարձվել է հայցվորին, քանի որ կառուցապատման իրավունքի վաճառքի պայմանագրի ուսումնասիրությունից դատարանն արձանագրել է, որ Ռուբեն Չախմախչյանի հաշվառման վայրը ոչ թե Երևանում է, այլ Մոսկվայում:
Փաստական հանգամանքները հնարավոր չէ պարզել, քանի որ հայցադիմումը հետ է ուղարկվել, և գործի նյութերում ներառված բռնագանձման ենթակա գումարի չափի մասին տեղեկություն չկա:
Մեզ հաջողվեց կապ հաստատել նաև տարածքի վարձակալ Ռուբեն Չախմախչյանի հետ, վերջինս վստահեցրեց, որ հոդվածում հիշատակվող անձանց հետ որևէ առնչություն չունի, նույնիսկ չի ճանաչում: Չախմախչյանի խոսքով` հողամասը ձեռք բերելուց հետո բավական շատ գումար է ներդրել, այդտեղ կառուցել հանգստյան գոտի, սակայն այն չի շահագործել եկամուտ ստանալու համար: Ասում է` բարեգործական նպատակներով տրամադրել է ընտանիքների, որոնք նման հնարավորություն չունեին, այդ թվում նաև ընկերներին ու բարեկամներին: Չախմախչյանը լողափն արդեն չի շահագործում մի քանի տարի: Վերջինս դժվարացավ հիշել, թե որքան պարտք է կուտակել, սակայն ասաց, որ արդեն կապ է հաստատել «Սևան» ազգային պարկի ներկայացուցիչների հետ և վստահեցրել, որ ամբողջ պարտքը օգոստոսին կվերադարձնի:
Չախմախչյանը նաև հայտնեց, որ որպես ներդրումային ծրագիր ցանկանում է այդ ափում հյուրանոցային համալիր կառուցել, որի նախագծման աշխատանքներն արդեն իրականացրել է:
Հայկ Սարգսյանի առնչությունը լողափին
Երբ զանգահարեցինք լողափի ֆեյսբուքյան էջում տեղադրված հեռախոսահամարով ու ներկայացանք որպես տարածքով հետաքրքրված անձ, ով ցանկանում է խոսել տնօրենի հետ, մեզ հետ կապ հաստատեց Արտյոմ Մելքումյան անունով անձը` ներկայանալով որպես տնօրեն և հաճախակի կրկնելով, որ «ամեն ինչ իր անունով է»: Մելքումյանը պատմեց, որ դիմել է «Սևան» ազգային պարկ` տարածքը բարեկարգելու համար, որն ի սկզբանե եղել է ճահճապատ, այժմ բիզնես է անում, հարկերը` վճարում:
Նշենք, որ օրենքի համաձայն, եթե վարձակալն իր հերթին մեկ այլ անձի կամ ընկերության տարածք է վարձակալության տալիս (ենթավարձակալություն), ապա պետք է կնքվի ենթավարձակալության պայմանագիր: Ենթավարձակալության պայմանագրերը, ըստ էության, կարող են չարտացոլվել «Սևան» ազգային պարկի արխիվում, սակայն այն չի կարող չլինել կադաստրային գործում:
Կադաստրի պետական կոմիտեի տվյալներով` տարածքի միակ վարձակալը Ռուբեն Չախմախչյանն է, որն ունի հողամասի կառուցապատման իրավունք, չկա ենթավարձակալության կամ անհատույց օգտագործման իրավունք:
Եւ այսպես, մեր զրուցակիցը մեր հարցերին ի պատասխան, թե ումից է վարձակալել տարածքը, որքան գումար է վճարում և այլն, միայն ասում էր, որ տարածքի փաստացի օգտագործողն ինքն է, ամեն ինչ իր անվամբ է, դիմել է «Սևան» ազգային պարկ և ունի օգտագործման թույլտվություն: Մելքումյանը, սակայն, հրաժարվեց իր խոսքով` բարեկարգման համար թույլտվության պայմանագիրը մեզ տրամադրել, ասելով` դիմեք ազգային պարկ:
«Ես ոչ մեկից ոչ վարձակալել եմ, ոչ էլ վարձով տվել, դիմել եմ, ինձ թույլատրել են, մաքրել եմ էդ ափը, բարեկարգել եմ, խնդիրն ինչո՞ւմն է»,- ասաց նա` հավելելով, որ շատ զբաղված է և չի կարող պայմանագիր ուղարկել:
Մեր հերթական հարցմանն ի պատասխան «Սևան» ազգային պարկից հայտնեցին, որ Արտոմ Մելքումյանը 2020 թվականի մայիսի 23-ին դիմել է «Սևան» ազգային պարկ և խնդրել թույլ տալ անտառմաքրման աշխատանքներ իրականացնել Արտանիշի մասնաճյուղի Դրախտիկ տեղամասի առաջին պահաբաժնի 9-րդ քառակուսում: «Սևան» ազգային պարկ ՊՈԱԿ-ը Արտյոմ Մելքումյանի հետ մայիսի 27-ին կնքել է «Սևանա լճի անտառտնկարկների մաքրման աշխատանքների կատարման պայմանագիր»: ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները մաքրման աշխատանքներից հետո նույն տարածքում հայտնաբերել են ինքնակամ ապօրինի տեղադրված մետաղական կոնստրուկցիա, իսկ մաքրման տարածքին հարակից տարածքում` փայտյա շարժական տնակներ, ինչի վերաբերյալ կազմվել է արձանագրություն: Այն ներկայացվել է Շրջակա միջավայրի նախարարություն ու Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին:
Արտյոմ Մելքումյանը, որը Հայկ և Նաիրի Սարգսյանների հետ մտերիմ հարաբերություններ ունի, նախ հրաժարվեց այդ կապից, ապա երբ ասացինք, որ բազմաթիվ նկարներ կան այդ մտերմությունը հավաստող, ասաց, որ Հայկի հետ վաղեմի ընկերներ են եղել, սակայն այժմ չեն շփվում: Երբ հիշեցրինք, որ օրեր առաջ Հայկ Սարգսյանը «Սպիտակ Շորժա» հանգստի գոտում էր, մասնակցում էր խնջույքին, որի մասին բազմաթիվ ԶԼՄ-ներ գրել են, ավելին` եղել է անգամ լողափի աշխատանքային համակարգչի դիմաց, Մելքումյանն ասաց, որ Հայկ Սարգսյանը իր հյուրն է եղել, դրա համար էլ մոտեցել է համակարգչին:
Մեր հեռախոսազրույցից հետո Արտյոմ Մելքումյանն իր ֆեյսբուքյան էջից հեռացրել է Հայկ և Նաիրի Սարգսյանների հետ համատեղ արված գրեթե բոլոր լուսանկարները:
ԱԺ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը, սակայն, անարձագանք թողեց թեմայի առնչությամբ մեր նամակը: Նա իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել էր լողափի սեփականատեր լինելու մասին հրապարակումներին` պնդելով, որ դրանք իրականությանը չեն համապատասխանում: Հայկ Սարգսյանը մեծ ցանկության դեպքում նույնիսկ չէր կարող լինել տարածքի սեփականատերը, քանի որ այն պատկանում է պետությանը, սակայն օրենսդիրը ոչինչ չէր գրել տարածքի փաստացի շահագործման մասին:
Հուլիսի 26-ի հայտնի իրադարձություններից հետո պարետատունը հուլիսի 28-ին 14 օրով դադարեցրեց «Սպիտակ Շորժա» հանգստյան գոտու հանրային սննդի գործունեությունը: Ըստ հաղորդագրության` նման պատժաչափ ողջ արտակարգ դրության ընթացքում կիրառվել է առաջին անգամ. խախտվել են կենդանի կատարմամբ երաժշտության արգելքի, մասսայական միջոցառումներ չկազմակերպելու, աշխատակիցների ու հանգստացողների դիմակ կրելու, դիմակների համար փակ աղբաման ունենալու, սեղանների և անձանց միջև սահմանված համապատասխան հեռավորություն պահպանելու, ջերմաչափման գրանցամատյանները պատշաճ լրացնելու սահմանված պահանջները:
Ուշագրավն այն է, որ լողափի ֆեյսբուքյան էջում հայտարարություն տեղադրվեց, որ պատրաստվում են բողոքարկել պարետատան որոշումը, քանի որ, ըստ իրենց, այն համաչափ չէ: Հաղորդագրությունից նաև պարզ դարձավ, որ լողափը չի պատրաստվում դադարեցնել գործունեությունը, պարզապես կոչ է անում գալ սեփական սննդով գալ և օգտվել ափի բոլոր ծառայություններից, բայց ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու թույլտվություն պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի ընկերը չունի:

Друг депутата Айка Саргсяна незаконно эксплуатирует зону отдыха “Белая Шоржа”
Друг депутата парламентской фракции “Мой шаг” Айка Саргсяна Артем Мелкумян занимается бизнес-деятельностью на севанском пляже “Белая Шоржа” (White Shorja)
Отметим, что Мелкумян не является съемщиком данной территории. Он обратился в Национальный парк “Севан” с просьбой разрешить осуществить на этом прибрежном участке очистные работы, после чего там появились незаконные металлические конструкции.
Берег не приватизирован
Еще в начале июля нам стало известно, что к эксплуатации этого пляжа имеет отношение депутат Национального Собрания Айк Саргсян. После этого началась наша переписка с администрацией Национального парка “Севан”. Прежде всего отметим, что данная территория не приватизирована, она принадлежит Нацпарку, то есть государству. Просто в отношении этого участка действует право на аренду.
Еще в 2009 г. право на аренду прибрежного участка площадью 3,34 га, находящегося в общине Шохакат Гегаркуникской области, было зарегистрировано на Рубена Чахмахчяна. Ежегодная арендная плата составляла 400 тысяч 800 драмов. Срок действия права на застройку был установлен до 1 апреля 2012 г., но, как сообщили нам представители Национального парка “Севан”, государственная регистрация права не была прервана, и территория фактически эксплуатируется.
Рубен Чахмахчян – известный в России архитектор. В последние годы он проживает в Москве, однако в 1989-1993 гг. был первым заместителем главного архитектора Еревана.
Согласно информационной системе “Даталекс”, Чахмахчян не платил арендную плату, из-за чего парк “Севан” подал иск с требованием о погашении задолженности. Иск, однако, был возвращен, поскольку выяснилось, что Рубен Чахмахчян прописан не в Ереване, а в Москве.
Нам удалось связаться со съемщиком территории Рубеном Чахмачяном, который заверил, что никакой связи с упомянутыми в статье лицами он не имеет, более того, не знаком с ними. По словам нашего собеседника, после аренды участка он инвестировал довольно крупную сумму, построил зону отдыха, но не эксплуатировал ее с целью получения прибыли. Чахмахчян заверил, что предоставлял зону отдыха в благотворительных целях семьям, не имевшим возможности платить за нее, в том числе друзьям и родственникам. Пляж не эксплуатируется уже несколько лет, но, как сказал наш собеседник, он уже связался с представителями Националдьного парка “Севан” и заверил их, что в августе погасит всю задолженность.
Р.Чахмахчян также сообщил, что хочет построить на этом месте гостиничный комплекс, проект которого уже готов.
Причастность Айка Саргсяна к пляжу “Белая Шоржа”
Когда мы позвонили по номеру телефону, указанному на фейсбуковской странице пляжа, и сказали, что нас эта территория интересует, и мы хотим поговорить с директором, с нами связался некто Артем Мелкумян. Последний представился директором и в разговоре несколько раз подчеркнул, что все оформлено на его имя. Мелкумян рассказал, что обратился в администрацию парка “Севан” для благоустройства территории, которая изначально была заболоченной местностью, а сейчас занимается здесь бизнесом, платит налоги.
Отметим, что если съемщик в свою очередь сдает территорию в аренду другому лицу или компании, то по закону должен заключаться договор субаренды. В архиве Нацпарка “Севан” эти документы могут не храниться, но в кадастровом деле они обязательно должны быть.
По данным Госкомитета кадастра, единственным съемщиком территории является Рубен Чахмахчян, который имеет право на осуществление застройки. Право на субаренду или безвозмездное пользование не указано.
Итак, на все адресованные Артему Мелкумяну вопросы о том, у кого он арендовал территорию, сколько за нее платит и т.д., он отвечал, что всё оформлено на его имя, что он обратился в парк “Севан” и получил разрешение на пользование. Мелкумян, однако, отказался показать нам “договор благоустройства”, как он выразился, посоветовав обратиться в администрацию Нацпарка.
“Я ни у кого не арендовал и не сдавал в аренду. Я просто обратился и мне разрешили. Я почистил и благоустроил берег. В чем проблема?” – сказал он, добавив, что очень занят и не может прислать копию договора.
Администрация национального парка “Севан” в ответ на наш очередной запрос сообщила, что 23 мая 2020 г. Артем Мелкумян обратился к ним с просьбой разрешить провести работы по очистке остатков деревьев на участке Драхтик Артанишского филиала. 27 мая Артем Мелкумян заключил с ГНКО “Национальный парк “Севан” договор выполнения работ по очистке озера Севан от остатков деревьев. По окончании этих работ сотрудники ГНКО обнаружили на этой территории самовольно установленные незаконные металлические конструкции, а на соседней территории – мобильные деревянные домики. По этим фактам был составлен протокол, который был представлен в Министерство окружающей среды и Инспекционный орган по экологии и недрам.
Артем Мелкумян, который близок с Айком и Наири Саргсянами, сперва отрицал свою связь с братьями, но потом, когда мы сослались на многочисленные фото, свидетельствующие об их близости, сказал, что с Айком они когда-то были друзьями, но сейчас не общаются. Когда же мы напомнили о том, Айк Саргсян совсем недавно находился в зоне отдыха “Белая Шоржа”, где участвовал в мероприятии, о чем сообщили многочисленные СМИ, более того, стоял перед рабочим компьютером, который используется на пляже, Мелкумян заявил, что Айк был его гостем, поэтому подошел к компьютеру.
После нашего телефонного разговора Артем Мелкумян удалил со своей фейсбуковской страницы почти все фотографии, на которых он был изображен вместе с Айком и Наири Саргсянами.
Сам депутат не ответил на наше письмо по этой теме. На своей странице в Фейсбуке он коснулся появившихся в СМИ сведений о том, что является собственником пляжа, заявив, что это не соответствует действительности. Однако Саргсян даже при большом желании не может быть собственником, поскольку территория принадлежит государству. При этом парламентарий ничего не написал о фактической эксплуатации территории.
После произошедших 26 июля известных событий комендатура прекратила на 14 дней деятельность пункта общественного питания в зоне отдыха “Белая Шоржа”. Согласно сообщению комендатуры, с момента введения чрезвычайного положения такой срок наказания применяется впервые. В указанной зоне были нарушены запреты на звучание живой музыки, организацию массовых мероприятий, требования о ношении масок работниками и отдыхающими, соблюдении соответствующего расстояния между столиками и лицами, надлежащем заполнении данных о температурном скрининге находящихся там граждан.
Примечательно, что на фейсбуковской странице пляжа появилось сообщение о намерении ответственных лиц обжаловать решение комендатуры, поскольку оно, по их мнению, не является соразмерным. Из сообщение также стало ясно, что пляж не собирается прекращать свою работу, просто призывает желающих отдохнуть приходить со своей едой и пользоваться всеми предлагаемыми там услугами. Между тем друг депутата Айка Саргсяна не имеет разрешения на осуществление предпринимательской деятельности.